سه شنبه، ۰۳ بهمن ۹۶ - ۰۳:۵۰
دندان‌های عقل

دندان‌های عقل و چالش آن را هر انسانی که سن آن به بیش مابین ۱۷ تا ۲۵ سال است را تجربه خواهد کرد، آخرین…

دندان‌های عقل و چالش آن را هر انسانی که سن آن به بیش مابین ۱۷ تا ۲۵ سال است را تجربه خواهد کرد، آخرین دندان در هر قوس فکی که برای بیشتر افراد به عنوان کابوسی ترسناک همواره تجربه می شود.اما معمولاً هر فردی دارای ۲ دندان عقل در فک بالا ،۲ دندان عقل در فک پایین و در مجموع دارای ۴ دندان عقل است. در ادامه با میهن پست همراهش شوید.

دندان‌های عقل مشکلات خاص به خودش را دارد مثلا گاهی به دلایلی از جمله دلایل ارثی ، بیماری‌های دوران کودکی(کم خونی، راشیتیسم )، عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها و … این دندان‌ ها در داخل فک نهفته می‌مانند.

از آن جا که این دندان‌ ها نقش چندانی در جویدن غذا ندارند و با توجه به مشکلاتی پیش می آورد، گاهی به شدت لازم است تا این دندان توسط دندانپزشک از فک خارج شوند. البته خارج کردن بدون دلیل آن به خاطر احتمال آسیب به اعصاب توصیه نمی‌شود. بهترین سن برای خارج کردن دندان عقل از دهان، زیر ۲۰ سالگی است. البته در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی هم امکان خارج کردن آن‌ها وجود دارد، ولی پس از ۴۰ سالگی کشیدن دندان عقل دشوارتر می‌شود.

به عبارتی دیگر دندان‌های عقل یکی از نشانه‌های تکامل بشری در طی سالیان متمادی است. با توجه به تغییرات سبک زندگی و پختن غذاها، نیاز به آرواره‌های قوی‌تر کمتر احساس می‌شد که در نتیجه فک انسان به مرور کوچکتر شده است و در اغلب موارد کمبود فضای کافی برای رشد دندان عقل، منجر به بروز ناراحتی و درد در افراد می شود.

دندان-عقل

متاسفانه در بیشتر افراد گاهی رویش دندان عقل به طور افقی و نه عمودی ، گاهی نیز خوشبختانه اسن دندان با رویش صحیح رشد می کند، بنابراین به دلیل قرار گیری دندان‌های عقل در انتهای دهان رعایت بهداشت آن و مسواک زدن کامل انجام نشده و همین امر همیشه دلیل اصلی پوسیدگی خود دندان و دندان‌های مجاور آن یعنی آسیای بزرگ دوم است .

باید توجه داشت که کشیدندندان‌های عقل و یا عدم این کار با توجه به شرایط افراد متفاوت است از مواردی است که باید با تشخصی دندانپزشک انجام شود.چرا که عدم مشورت با دندانپزشک در مورد دندان عقل و پوسیده شدن آن علاوه بر این موارد بروز ضایعات مفصلی- گیجگاهی- فکی می شود بلکه حتی می‌تواند دلایل برخی سر‌دردها و دندان قروچه‌ها را در فرد شدت بخشد.

برای توجه به سلامتی بدن لازم است بدانید که عفونت‌های ناشی از خرابی و پوسیدگی دندان برای ارگان‌های بدن مانند تنفس، قلب و عروق مشکل ساز بوده تا جایی که در بیماران مبتلا به عفونت لثه‌ای، بیماری‌های قلبی، ۳ تا ۴ برابر افزایش می‌یابد.لذا توجه به داشتن دندان‌هایی سالم و بخصوص مراقبت از دندان عقل که همواره دندان هایی دردسر ساز بوده اند می توان ضامن سلامتی ما باشد.

یک دیدگاه برای “با مشکلات دندان‌های عقل دردسر ساز، چگونه کنار بیاییم ؟”

  1. کلاه قرمزی گفت:

    آقا من این مشکلو دارم…یکی بگه چه کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *