سه شنبه، ۱۴ اردیبهشت ۹۵ - ۰۶:۳۹
بلعیده نشدن توسط سیاهچاله‌های فضایی

راهکار استیون‌ هاوکینگ برای بلعیده نشدن توسط سیاهچاله‌های فضایی این روزها خبری است که در محافل علمی و بخصوص حوزه نجوم و هوافضا…

راهکار استیون‌ هاوکینگ برای بلعیده نشدن توسط سیاهچاله‌های فضایی این روزها خبری است که در محافل علمی و بخصوص حوزه نجوم و هوافضا دست به دست می چرخد.این در حالی است که سیاه‌چاله‌ها فضایی همواره مرموزترین بخش فضا بوده و به دلیلی اهمیت آن ها در حیات هستی مورد بحث جدی دانشمندانی همچون استیون ‌هاوکینگ بوده است و اتفاقا این فیزیکدان به تازگی اظهارات جالب توجهی در این زمینه مطرح کرده که در میهن پست بدان می پردازیم.

بلعیده نشدن توسط سیاهچاله‌های فضایی اگر چه تمام هم و غم فیزیکدانان است اما این روزها صحبت از سیاه‌چاله‌ها مورد توجه بسیاری از اخترشناسان و دانشمندان حوزه علوم فضایی است. ذرات مرموز این ساختارها که دنیا را می‌بلعند و هیچ کس از سرنوشت بعد از آنها خبر ندارد موجب شده تا از جذابیت صحبت درباره سیاه‌چاله‌ها هیچ گاه کم نشود.

در این میان فیزیکدان مشهور استیون ‌هاوکینگ، فیزیکدان برجسته عصر حاضر، از جمله چهره‌های برجسته‌ای محسوب می‌شود که نظرات جالب توجهی درباره سیاه‌چاله‌ها مطرح کرده است. او که به تازگی در مراسم آغازین پروژه‌ای موسوم به «ابتکار عمل سیاه‌چاله‌ هاروارد» حاضر شده بود نکات چشمگیری را درباره این ساختارها مطرح کرده است.

اعتقاد راسخ هاوکینگ، سیاه‌چاله‌ها هر چیزی را می‌بلعند. دنیاهایی که وارد این ساختارهای مرموز می‌شوند دنیایی از اطلاعات محسوب می‌شوند که هیچ کس از سرنوشت آنها پس از بلعیده شدن خبری ندارد. اما یک نکته روشن است و آن اینکه می‌توان سیاه‌چاله‌ها را دنیایی از اطلاعات به شمار آورد، اطلاعاتی که مربوط به دنیاهای بلعیده شده هستند.

جالب ایت بدانید که  استیون هاوکینگ عقیده دارد که بررسی حجم داده‌هایی که در دل سیاه‌چاله‌ها وجود دارد از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین این نکته که چنین ساختارهای مرموزی پرتوهای حرارتی از خود منتشر می‌کنند در نوع خود حیرت انگیز است.

 بلعیده نشدن توسط سیاهچاله‌های فضایی

سیاهچاله‌های فضایی

هاوکینگ در این خصوص می‌گوید:

من یک پیام روشن برای شما دارم و آن اینکه سیاه‌چاله‌ها به تاریکی آنچه که تصور شده است نیستند. پس اگر احساس کردید در یک سیاه‌چاله قرار گرفته‌اید هرگز دست از تلاش برندارید زیرا راهی برای خروج از آن وجود دارد.

صحبت‌های اخیر ‌هاوکینگ همزمان با یکصدمین سالگرد مطرح شدن نظریه نسبیت اینیشتین انجام شد. بدون شک همزمانی این دو رویداد گویای اهمیت چشمگیری است که مطالعه دقیق سیاه‌چاله‌ها برای توسعه دانش بشر در حوزه فضا به همراه خواهد داشت و البته هاوکنیگ معتقد است سیاه‌چاله‌ها ذراتی از خود منتشر می‌کنند که البته ماهیت آنها با آنچه که واردشان می‌شود متفاوت است.

اظهارات جدید این فیزیکدان درحالی خبرساز شده که صحبت‌های قبلی وی به خصوص در زمینه سفر به اعماق فضا و حتی هوش فرازمینی همواره مورد توجه محافل علمی قرار گرفته است. او در حالی که نسبت به خطرات کشف ردی از هوش فرازمینی هشدار می‌دهد از پروژه جالب توجه اعزام ریزفضاپیماها به اعماق فضا آن هم با سرعتی ماورای تصور حمایت کرده است.

[highlight]منبع: wired[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *