سه شنبه، ۱۲ اردیبهشت ۹۶ - ۰۵:۰۲
جابجايي عجيب پول با فرغون در سومالي لند

جمهوری سومالی‌ لند Soomaaliland نامی است که قبایل پنج استان شمالی سومالی از ۱۹۹۱ به خود داده و از کشور سومالی جدا شده‌اند….

جمهوری سومالی‌ لند Soomaaliland نامی است که قبایل پنج استان شمالی سومالی از ۱۹۹۱ به خود داده و از کشور سومالی جدا شده‌اند. پایتخت سومالی‌لند هارگیسا است. هنوز هیچ کشوری سومالی‌ لند را به رسمیت نشناخته‌ است و در سطح بین‌الملل تنها به عنوان یک منطقه خودمختار از سومالی شناخته می‌شود. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

در حقیقت سومالی لند و سومالی تا قبل از سال ۱۹۶۰ میلادی از یکدیگر جدا بودند. در زمان جنگ های داخلی دهه ۱۹۸۰ میلادی، چهل هزار نفر از مردم سومالی لند کشته شدند و حدود نیم میلیون نفر نیز از خانه هایشان گریختند. سومالی لَند در سال ۱۹۹۱ میلادی اعلام استقلال کرد و از آن زمان تاکنون پنج انتخابات صلح آمیز برگزار کرده است. با وجود این، آمار فقر در سومالی لند بالا است و از آنجایی که این ایالت به عنوان کشور مستقل به رسمیت شناخته نشده است، واجد شرایط لازم برای دریافت وام های توسعه بین المللی نیست.

سومالی لند، قانون اساسی، پارلمان و حتی واحد پول ویژه خود یعنی شیلینگ را دارد، اما باز هم تا زمانیکه در عرصه بین الملل به عنوان کشور مستقل به رسمیت شناخته نشده است، نمی تواند سرمایه گذاری خارجی لازم را جلب کند. در واقع این سومالی است که همه کمک های بین المللی را دریافت می کند. در کنفرانس اخیر لندن، وعده پرداخت میلیون ها دلار کمک به سومالی داده شد. احمد محمود سیلانیو رئیس دولت سومالی لَند حاضر نشد در این گفتگوها شرکت کند.

این در حالی است که اتحادیه آفریقا با درخواست های سومالی لند برای مستقل شدن مخالفت کرده است و جامعه بین المللی نیز تمایلی برای به رسمیت شناختن این ایالت ندارد. با وجود این، مردم سومالی لند حاضر نیستند به هیچ قیمتی تلاش برای تشکیل کشوری مستقل را رها کنند.

پایتخت: هرجیسا
مساحت: ۱۳۷٬۶۰۰ کیلومتر مربع
جمعیت: ۳٫۵ میلیون (۲۰۰۸ م.)
واحد پول: شیلینگ سومالی
سرود ملی: Samo ku waar
رئیس جمهور: احمد محمد محمود
زبان رسمی: زبان سومالیایی، زبان انگلیسی، زبان عربی

در این کشور برای تبدیل پول باید به صرافی های اطراف خیابان ها بروید. نرخ تبدیل پول این کشور بین ۸۵۰۰ تا ۹۰۰۰ واحد پولی آن کشور (پیاتیسوتک) به ازای هر یک دلار است و همین امر باعث شده است که صرافی های عجیب و غریبی در سومالی لند و در کنار خیابان ها که گاهی صراف ها پول هایشان را با فرغون جابجا می کنند شکل بگیرد.

[highlight]منبع[/highlight]  izismile

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.