یکشنبه، ۱۴ تیر ۹۴ - ۰۸:۵۱

میهن پست – محمد رضا ریحانی قصد دارد ۱۶ شهریور سفری را از مشهد به بندرعباس آغاز کند. او می خواهد ۳۰ شهریور…

میهن پست – محمد رضا ریحانی قصد دارد ۱۶ شهریور سفری را از مشهد به بندرعباس آغاز کند. او می خواهد ۳۰ شهریور روز جهانی صلح، لامبورگینی پرشین گلفش را که نشان‌دهنده توانمندی ایرانی است به خلیج همیشگی فارس برساند . گفتنی است این خودرو که (lamborghini persian gulf) نام گذاری شده است قرار است به صورت نمایشی با همکاری شرکت ایرانی دادمهر به عنوان سفیر صلح ایران از شمال کشور تا خلیج فارس با شعار صلح جهانی مسیر مختلفی را از شهر های مختلف کشور طی نماید.

خبردار شدیم یک هموطن مشهدی  خودرو لامبورگینی اوانتادور را کپی کرده و نمونه این خودرو را  داخل کارگاه کوچک خود در مشهد طراحی و ساخته است  ، البته این خودرو مانند نمونه واقعی خود  ۱۲ سیلندر نیست و سرعت خیلی بالایی نیز ندارد .

لامبورگینی دست ساز هموطن مشهدی

لامبورگینی دست ساز هموطن مشهدی

آقای محمد رضا ریحانی ۴۴ ساله  و فارغ التحصیل رشته مهندسی برق است  و به همراه پسر ۹ ساله خود تولید این نسخه ایرانی از لامبورگینی را انجام داده است ، او در پاسخ به سوال خبرنگاران  علت ساخت لامبورگینی را اینگونه شرح داده است :

وقتی پروژه‌‌ای را شروع می‌کنم و حالا که دارم زحمتش را می‌کشم، دلم می خواهد بهترین نوعش را انتخاب کنم و به نظرم لامبورگینی بهترین بود و از نظر اقتصادی بدنه‌اش به شکلی است که اگر بخواهم بازتولیدش هم بکنم برایم سود دارد.

البته این جواب آقای ریحانی وقتی برای ما معنی دار می شود که بدانیم  یک لامبورگینی با پلاک موقت حدود ۲ میلیارد تومان هزینه دارد .

لامبورگینی دست ساز  محمد رضا ریحانی

لامبورگینی دست ساز محمد رضا ریحانی

 او همچنین اعلام کرده  که این خودرو را به خاطر علاقه پسرش ایلیا به لامبورگینی ساخته است.به عقیده آقای ریحانی تولید کننده این اثر ، کپی کاری یک صنعت است و باید به شخص کپی کار لقب صنعت کار داده شود  .

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]محمدرضا ریحانی ۴۴ ساله است و در رشته مهندسی برق تحصیل کرده. چند سالی می‌شود که ازدواج کرده و صاحب یک پسر و دو دختر است. وقتی از او می پرسم چه شد که به فکر ساختن لامبورگینی وطنی افتادید، می‌گوید: «همیشه از کودکی به ساخت خودرو علاقه داشته‌ام.» آقای ریحانی یک سال و نیم پیش شروع به ساخت لامبورگینی‌اش کرده و وقتی می گویم چرا لامبورگینی؟ جواب می‌دهد: «وقتی پروژه‌‌ای را شروع می‌کنم و حالا که دارم زحمتش را می‌کشم، دلم می خواهد بهترین نوعش را انتخاب کنم و به نظرم لامبورگینی بهترین بود و از نظر اقتصادی بدنه‌اش به شکلی است که اگر بخواهم بازتولیدش هم بکنم برایم سود دارد.» وقتی بدانی لامبورگینی با پلاک موقت برای صاحبش چیزی حدود ۲ میلیارد تومان آب می خورد، جواب آقای ریحانی معنای بهتری پیدا می کند.[/box]

در گوشه دیگری از مصاحبه ایشان آمده است : کشور ژاپن زمانی در گذشته ماشینهای آمریکایی و موتور های ایتالیایی را کپی می کرده و در حال حاضر به عنوان یک کشور صنعتی شناخته می شود . یا مثلا همین چین! شما می‌دانید که چین یکی از بزرگترین کپی کاران است.اما به چین هم می گویند کشور صنعتی! درصورتی که کارشان کپی است.

در هر ماشینی ابتدا باید بدنه و قالب طراحی شود و نیاز به امکانات خاصی برای این کار هست ، اما گویا آقای ریحانی روش خاصی را برای این منظور ابداع کرده که به وسیله آن می توان هر ماشینی را تولید کرد .

۱۳-۶۲۰x332

همانطور که قبلا هم اشاره شد شاید این خودرو در ظاهر کاملا شبیه به لامبورگینی اصلی باشد اما در عمل به جای موتور ۱۲ سیلندر از یک موتور ۸ سیلندر بیوک در آن استفاده شده و سرعت این ماشین هم به جای ۴۰۰ کیلومتر در ساعت فقط ۲۰۰ کیلومتر در ساعت است .

۱۱

خودروی لامبورگینی آونتادور به تعداد ۶۰۰ عدد در کل دنیا ساخته شده و نمونه ساخته شده توسط آقای ریحانی در حال حاضر به عنوان نمونه با موتور ۸ سیلندر ۲۲۰ اسب بخار با طراحی گیر بکس خود سازنده قابلیت حرکت و مانورهای اساسی رانندگی را دارد و بر اساس اطلاعات ارایه شده قابلیت نسب دو موتور ۸ سیلندر بر روی این خودرو وجود دارد.

۱۵-۶۲۰x349

چون طرح کاملی از بدنه لامبورگینی در دست این تولید کننده نبوده است این خودرو با توجه به چند تصویر ساخته شده است .

۷

تولید کننده این اثر از عدم استقبال خودروسازان ایرانی از این طرح ناراضی است زیرا تمام این شرکت ها اعلام کرده اند در کار او هیچ گونه فن آوری جدید یا اختراعی به کار نرفته است ؛ او معتقد است که دو شرکت مطرح خودرو سازی در ایران هم دستگاهی را ندارند که بتوان با آن ماکت یک ماشین را ساخت ، ماکتی که او طرح آن را ابتدا با گل زده و سپس با گچ و کامپوزیت قالب ریزی شده است .

lamborghini-persian-gulf-620x330

محمد رضا ریحانی قصد دارد ۱۶ شهریور سفری را از مشهد به بندرعباس آغاز کند. او می خواهد ۳۰ شهریور روز جهانی صلح، لامبورگینی پرشین گلفش را که نشان‌دهنده توانمندی ایرانی است به خلیج همیشگی فارس برساند .

او می گوید :تقریبا ۲ماهی می‌شود که کارش تمام شده. قبل‌ترها از این کارها زیاده می کرده است. مدت ۴ سال در کار ساخت دوچرخه بوده و دوچرخه‌های دنده‌ای و کمک‌دار تاشو و موتوردار ساخته است: «خیلی دستگاه‌ها را ساخته‌ام. دستگاه تراش، دستگاه کوره رنگ، دستگاه پرس هیدرولیک، ربات ساخت جوشکاری و…همه را خودم می سازم.» بعد هم مدتی در کار ساخت ماشین آلات صنعتی بوده. آقای ریحانی مدعی است هرنوع دستگاهی را می تواند بسازد؛ اما با وجود امکانات بهتر کارهای بزرگ‌تری می تواند انجام بدهد: «درکارگاهی که دارم فضا مناسب نیست باید کارگاه بزرگ‌تری بگیرم و به فکر یک کارگاه بزرگ‌تر هستم.» بعد هم مشغول ساخت ماشین‌های صنعتی شده و دست آخر هم علاقه زیاد، او را به سمت ساخت خودرو کشیده است.

۱۴-۶۲۰x178

گفتنی است این خودرو که (lamborghini persian gulf) نام گذاری شده است قرار است به صورت نمایشی با همکاری شرکت ایرانی دادمهر به عنوان سفیر صلح ایران از شمال کشور تا خلیج فارس با شعار صلح جهانی مسیر مختلفی را از شهر های مختلف کشور طی نماید.

۱۱۱-۶۲۰x329

آقای ریحانی هنوز هم پرانرژی و فعال است و یک لحظه هم در کارگاهش نمی‌نشیند. پسرش ایلیا هم با اینکه دانش آموز دبستانی است؛ اما اطلاعات خیلی خوبی در حوزه فنی دارد و همراه پدر در گارگاه مشغول است.

حالا نمایشگاه بین اللملی مشهد در بخش خودرو یک غرفه رایگان در اختیارش قرار داده تا با افتتاح آن، ماشین را به نمایش عمومی بگذارند. این نمایشگاه ۵۰ روز دیگر در مشهد آغاز به کار خواهد کرد.

منیع : گجت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *