پنجشنبه، ۱۹ تیر ۹۳ - ۰۹:۰۰

ˈعلی محمد خاکساریˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در حال حاضر بیش از چهار هزار هکتار از زمین های…

ˈعلی محمد خاکساریˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در حال حاضر بیش از چهار هزار هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان از آبیاری مکانیزه و تحت فشار بهره می برند.

وی ادامه داد: در شهرستان تویسرکان تاکنون 55 کیلومتر خط انتقال آب از طریق لوله گذاری اجرا شده است که در طول این 55 کیلومتر لوله گذاری، مشکل آبرسانی به حدود یک هزار هکتار از باغات شهرستان حل شده است.

مدیر جهاد کشاورزی تویسرکان با اشاره به اجرای آبیاری تحت فشار در بیش از 95 درصد اراضی کشاورزی شهرستان تویسرکان که قابلیت اجرای آبیاری تحت فشار را دارند، افزود: حجم آبیاری تحت فشار در زمین های کشاورزی این شهرستان بیش از چهار هزار هکتار است که باید به این میزان در سال های آینده افزوده شود.

خاکساری اضافه کرد: راندمان آبرسانی به زمین های کشاورزی در این بخش نسبت به دوره انتقال آب به صورت سنتی در حدود 90 درصد افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر با10 درصد از آب موجود کشاورزی در آبیاری سنتی می توان مقدار اراضی برابر را با استفاده از آبرسانی مکانیزه آبیاری کرد.

وی با اشاره به کاهش بارندگی در سال های اخیر و لزوم برنامه ریزی به منظور صرفه جویی در مصرف آب عنوان کرد: بی توجهی به روش های نوین آبیاری و اتکا به شیوه سنتی به ویژه در زمان خشکسالی به کشاورزان آسیب های جدی وارد می کند.

خاکساری تاکید کرد: کاهش هزینه نیروی کارگری در مقایسه با روشهای آبیاری سطحی، امکان آبیاری در اراضی کم عمق، افزایش راندمان آبیاری در مقایسه با روش های سنتی، امکان آبیاری در انواع خاک ها، اراضی شیبدار و در اغلب شرایط آب و هوایی از مهمترین مزایای آبیاری تحت فشار محسوب می شوند.

در شهرستان تویسرکان افزون بر 53 هکتار زمین کشاورزی و باغی وجود دارد که هشت هزار و 500 هکتار آن سطح زیر کشت باغات است و بیش از 13 هزار خانوار در این شهرستان بهره بردار بخش کشاورزی هستند.

7531/576

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.