یکشنبه، ۰۹ شهریور ۹۳ - ۱۱:۵۱

‌«آب‌ژالان» یکی دیگر از رودخانه‌های جاری در استان کرمانشاه است. به گزارش خبرنگار‌ خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)،‌ منطقه کرمانشاه، رودخانه‌ «آب‌ژالان» در محدوده‌ شهرستان‌…

‌«آب‌ژالان» یکی دیگر از رودخانه‌های جاری در استان کرمانشاه است.

به گزارش خبرنگار‌ خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)،‌ منطقه کرمانشاه، رودخانه‌ «آب‌ژالان» در محدوده‌ شهرستان‌ جوانرود از توابع استان کرمانشاه قرار دارد.

طول‌ این‌ رودخانه‌ ٣۰ کیلومتر است‌ و در منطقه ازگله‌ شهرستان‌ جوانرود جاری‌ است‌.

این‌ رودخانه‌ از دامنه‌ غربی‌ کوه‌ «ملاچیه»‌ در ۵٣ کیلومتری‌ جنوب‌ غربی‌ پاوه‌ سرچشمه‌ می‌گیرد و در جهت‌ شمال‌ غربی‌ جریان‌ می‌یابد و در شمال‌ شرقی‌ روستای‌ «تووشکه»‌ با «آب‌ لیما» مخلوط‌ می‌شود.

همچنین رودخانه «آب‌ژالان» در ادامه در دامنه‌جنوبی‌ کوه‌ «گره»‌ روستای‌ «کل‌سفید» را سیراب‌ ساخته‌ و ضمن‌ عبور از منطقه‌ «جگیران»‌ با یک‌ ریزابه‌ جنوبی‌مخلوط‌ می‌شود و از دره‌ شرقی‌ کوه‌ «سلماندره»‌ رو به‌ شمال‌ جریان‌ می‌یابد.

این رودخانه پس‌ از سیراب‌ ساختن‌ روستای‌ «تق‌ تق» ‌در دامنه‌ شرقی‌ کوه‌ «سلمانه»‌ با رود «آبدالان»‌ مخلوط‌ شده‌ و به‌ «آب‌هواسان»‌ تغییر نام‌ می‌دهد.

‌این رودخانه زیبا در مسیر پرپیچ و خم و کوهستانی خود مناظری زیبا و چشم‌نواز را خلق کرده که نظر هر بیننده و گردشگری را به خود معطوف می‌کند.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *