یکشنبه، ۲۴ آذر ۹۸ - ۰۸:۴۱
آب انبار باسيليكا

آب انبار باسیلیکا در حالی یکی از مرموزترین بناهای شهر استانبول است که در این مکان ستون ها و مجسمه هایی متفاوت مشاهده…

آب انبار باسیلیکا در حالی یکی از مرموزترین بناهای شهر استانبول است که در این مکان ستون ها و مجسمه هایی متفاوت مشاهده می کنیم. در این مطلب از میهن پست قصد داریم این آب انبار به شما معرفی کنیم. برای مشاهده تصاویر و توضیحات بیشتر در ادامه با ما همراه شوید.

آب انبار باسیلیکا در نزدیکی مسجد ایا صوفیه شهر استانبول قرار گرفته است. این بنای باشکوه در زیر زمین واقع شده و از تماشای آن شگفت زده خواهید شد. برای دسترسی به آب انبار باید به اندازه 52 پله از سطح به زیر زمین وارد شوید و در این مکان ستون هایی را مشاهده می کنید که بیش از 9 متر ارتفاع دارند.

آب انبار باسیلیکا در روزگار کل آب شهر را تامین میکرده و گفته می شود که 100 هزار تن ظرفیت دارد. همانطورکه گفته شد آب انبار وظیفه تامین آب شهر را داشت و از این جهت بسیار پر اهمیت بود. رومیان باستان نیز به دلیل محافظت از آب آن راهکاری خلاقانه بکار گرفتند. آنها در بخش هایی از مسیر آب حوضچه هایی برای ماهی ها ایجاد کردند تا اگر آب مسموم شد با کشته شدن ماهی ها متوجه آن شوند.

جالب است بدانید این مکان تا قرن 16 میلادی به دست فراموشی سپرده شده بود اما پتروس جولیوس که نماینده پادشاه فرانسه برای تحقیق در مورد نسخ خطی روم باستان بود این آب انبار را کشف کرد. او ابتدا چاهی را دید که مردم برای برداشت آب از آن استفاده می کردند و سپس با جستجوی بیشتر مسیر دسترسی به آب انبار را پیدا کرد.

اما در کنار ستون های عظیم این آب انبار مجسمه های سر مدوسا از مهم ترین بخش های آن به شمار می آید. این دو مجمسمه در حقیقت پایه های ستون های آب انبار هستند که نمای دو صورت با چهره هایی برعکس را نشان می دهند.

باهم در میهن پست تصاویری از آب انبار باسیلیکا را تماشا می کنیم.

[highlight]منبع: yerebatansarnici[/highlight]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *