سه شنبه، ۱۶ خرداد ۹۶ - ۰۸:۴۴
آب دريا

آب دریا اگر چه بالا و پایین آمدنش از نگاه مردم عادی و افراد ساحل نشین چندان هم مشخص نیست اما تصاویر ماهواره‌ای…

آب دریا اگر چه بالا و پایین آمدنش از نگاه مردم عادی و افراد ساحل نشین چندان هم مشخص نیست اما تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که توده عظیمی از یخ به مساحت ۵ هزار کیلومتر مربع تحت تاثیر افزایش دمای قطب جنوب در شرف جدا شدن از این قاره است و این موضوع باعث تشدید بالا آمدن میزان آب دریا خواهد شد . در ادامه با میهن پست همراه شوید.

آب دریا و موضوع تشدید آب شدن یخ های قطب جنوب باعث شده است که دانشگاه سوانزی بیانیه‌ای اعلام کند:

پدید آمدن این شکاف عمیق در لایه‌های یخ «لارسن سی لرکن» واقع در شمال قطب جنوب به جدا شدن بزرگ‌ ترین کوه یخ که تاکنون وجود آن ثبت شده ، منجر خواهد شد و این امر در بالا آمدن آب دریا و تغییر اکوسیستم تاثیرات مخربی و زود هنگامی را خواد داشت.

این شکاف در لایه‌ یخ های قطب جنوب طی ۶ روز حدود ۱۷ کیلومتر افزایش یافته و اکنون توده یخ مورد نظر فقط در طول ۱۳ کیلومتر به لایه‌های اصلی یخ متصل است. این کوه یخ شکلی شبیه به انگشت انسان دارد و ضخامت آن حدود ۳۵۰ متر است.

آب دریا

در بخش دیگری از بیانیه دانشگاه سوانزی که پژوهشگران آن ابتدا این حادثه را تشخیص و گزارش دادند آمده است: «زمان جدا شدن این توده عظیم یخ احتمالا بسیار نزدیک است. به نظر می‌رسد چیزی وجود ندارد که مانع جدا شدن این کوه یخ از سایر لایه‌های یخبندان شود».

لارسن سی لرکن شمالی‌ترین لایه‌های یخبندان خارج از خشکی در قطب جنوب و در عین حال بزرگ‌ترین توده یخ این قاره است. اگر این کوه یخ جدا شود، مساحت و حجم لایه‌های یخبندان لارسن سی ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت و به کوچک‌ترین ابعاد طی دورانی که مشخصات آن ثبت شده است، تنزل پیدا خواهد کرد.

آب دریا

پژوهشگران معتقدند که آزاد شدن این کوه یخ به تنهایی به بالا آمدن سطح آب دریاها منجر نخواهد شد ولی جدا شدن آن ممکن است باعث بی‌ثباتی لایه‌های یخ لارسن سی و احتمال از هم گسیختگی کامل آن شود که در آن صورت حجم عظیمی به آب اقیانوس‌ها خواهد افزود.

آن ها می افزایند که اگر تمام حجم آبی که در لایه‌های یخ «لارسن سی» منجمد شده در اقیانوس حل شود سطح آب دریاها در سراسر جهان حدود ۱۰ سانتی‌متر افزایش خواهد یافت. به گفته آنها، مجموع لایه‌های یخ در بخش غربی قاره قطب جنوب حاوی حجمی از آب یخ‌زده است که به راحتی می‌تواند سطح آب دریاها را ۶ متر افزایش دهد.

[box type=”shadow” ]در گذشته دو لایه عظیم یخ در بخش‌های شرقی قاره قطب جنوب از هم گسیخته‌اند. مورد اول به نام «لارسن ای»‌ در سال ۱۹۹۵ روی داد و مورد دوم به نام «لارسن بی‌» با مساحت سه هزار و ۲۵۰ کیلومتر در سال ۲۰۰۲ جدا شد و در این میان مورد لارسن بی‌ از حدود ۱۲ هزار سال پیش و آخرین مورد از وقوع یخبندان در سطح کره زمین بی‌سابقه بوده است..[/box]

آب دریا

پژوهشگران دانشگاه سوانزی در خصوص بالا آمدن آب دریا می‌گویند:

این اصل تقریبا پذیرفته شده است که افزایش دمای آب اقیانوس‌ها و جو کره زمین عامل اصلی از هم‌گسیختگی لایه‌های یخ در همه نقاط از جمله قطب جنوب است و در واقع قطب جنوب یکی از نقاطی است که دمای آن با سرعت بیشتری در حال گرم شده است عاملی که بدون شک در بروز شکاف عمیق در لایه‌های یخ و منطقه و احتمال جدا شدن کوه یخ مورد بحث تاثیر داشته است.

لایه‌های یخ به طور طبیعی شکاف برمی‌دارند و جدا می‌شوند و هر چند هنوز از نظر علمی کاملا ثابت نشده است اما به نظر می‌رسد که گرمایش جو زمین روی تسریع این روند بی‌تاثیر نیست.

تعداد زیادی از کشورهای جهان معاهده اقلیمی پاریس را امضا کرده‌اند و طبق آن متعهد می‌شوند با انجام اقدامات لازم میزان گرمایش جو زمین را زیر دو درجه سانتی‌گراد بیشتر از دوران ماقبل صنعتی نگاه دارند. دمای زمین نسبت به آن دوران تا امروز حدود ۱/۱ درجه افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *