جمعه، ۰۶ بهمن ۹۶ - ۱۰:۰۸
آب در کره ماه

آب در کره ماه و این که در این قمر زیبای زمین می توان آب پیدا کرد ، موضوعی است که سال ها…

آب در کره ماه و این که در این قمر زیبای زمین می توان آب پیدا کرد ، موضوعی است که سال ها مورد تحقیق و بررسی دانشمندان قرار گرفته است اما به تازگی تجزیه و تحلیل جدید داده‌های دو ماموریت قمری ، شواهدی را نشان می‌دهد که آب در کره ماه وجود دارد.

اگر چه قبلا نیز دانشمندان وجود آب در کره ماه را رد نکرده اند اما در تحقیقات جدیدی که انجام گرفته است ، مشخص شده که به طور گسترده در سراسر سطح ماه آب توزیع شده و محدود به یک نقطه خاص نیست که البته نتایج این تحقیقات می‌توانند به محققان در درک منشاء آب ماه و نحوه آسان استفاده از آن به عنوان یک منبع، کمک کنند.

به عبارتی دیگر اگر آب در کره ماه به اندازه کافی وجود داشته و دسترسی به آن نیز راحت باشد، ممکن است کاوشگران در آینده بتوانند از آن به عنوان آب آشامیدنی استفاده کنند و یا برای سوخت موشک یا اکسیژن مورد نیاز برای تنفس، آب را به هیدروژن و اکسیژن تبدیل کنند.

آب در کره ماه

تصویری فرضی از وجود آب در کره ماه

جاشوا باندفیلد دانشمند ارشد این تحقیق در خصوص آب در کره ماه به رسانه ها گفته:

ما متوجه شدیم که مهم نیست که چه زمان از روز یا به کدام عرض جغرافیایی به ماه نگاه کنیم، این سیگنال‌ها نشان می‌دهند که آب همیشه در ماه وجود دارد. بنابراین وجود آب به ترکیب سطح آن بستگی ندارد و آب در اطراف ماه هم وجود دارد.

نتایج این مطالعات با برخی مطالعات قبلی انجام شده که نشان می‌دهد آب بیشتری در عرض‌های قطبی ماه کشف شده است و قدرت علائم وجود آب به واسطه روز قمری کاهش و افزایش می‌یابد، تناقض دارد.

این شواهد از ابزار سنجش از دور که قدرت نور خورشید منعکس شده در سطح ماه را اندازه گیری کرده است، بدست آمده است. هنگامی که آب وجود دارد، ابزارهایی مانند این‌ها، اثر طیفی را در طول موج‌های نزدیک به 3 میکرومتر، که فراتر از نور مرئی هستند و در محدوده اشعه مادون قرمز قرار دارد می‌سنجند.

باند فیلد و همکارانش روش جدیدی برای ترکیب اطلاعات دما ارائه دادند  و یک مدل دقیق از اندازه گیری‌های ارائه شده توسط ابزار دایوینر Diviner روی مدارگرد شناسایی ماه ناسا ارائه دادند. این تیم این مدل دما را در مورد داده‌هایی که قبلا توسط دستگاه نقشه بردار کانی شناسی ماه Moon Mineralogy Mapper جمع آوری شده بود، به کار بردند.

همچنین این تحقیق نشان می‌دهد که هر ملکول آب H2O موجود در ماه به سطح آن متصل نیست و البته آنچه در ماه اتفاق می‌افتد، می‌تواند به محققان در درک منابع آب و ذخیره سازی طولانی مدت آن بر روی سطح سنگی ماه در منظومه شمسی کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.