شنبه، ۰۸ مهر ۹۶ - ۰۸:۳۷
آتشفشان‌ های مریخ

تقارن خاموشی آتشفشان‌ های مریخ با نابودی دایناسورها در زمین موضوعی است که به تازگی توسط محققان مطرح شده و آن ها با…

تقارن خاموشی آتشفشان‌ های مریخ با نابودی دایناسورها در زمین موضوعی است که به تازگی توسط محققان مطرح شده و آن ها با استفاده از تصاویر ناسا از مریخ و شبیه‌ سازی کامپیوتری این احنمال را می دهند که یکی از آتشفشان‌ های سیاره سرخ همراه با نابودی دایناسورها در زمین غیرفعال شده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

محققان دانشگاه جنوب کالیفرنیا به این نتیجه رسیدند که حدود ۵۰ میلیون سال قبل در زمان یکی از بزرگترین نابودی‌ های زیستی تاریخ زمین ، یکی از فعال‌ ترین آتشفشان‌ های مریخ نیز به آخرین روزهای حیات خود نزدیک شده است.

این محققان با بررسی تصاویر ناسا از کوهستان مارتیان مریخ جدیدترین ردی یکی از آتشفشان‌ های مریخ بنام آرسیا مونز این سیاره متوجه شدند که فعالیت آن مربوط به ۵۰ میلیون سال قبل است.

جاکوب ریچاردسون از محققان ناسا در خصوص تقارن خاموشی آتشفشان‌ های مریخ با نابودی دایناسورها در زمین گفته :

ما تخمین می‌ زنیم که بیشترین میزان فعالیت این آتشفشان حدود ۱۵۰ میلیون سال قبل بوده است که همزمان با اواخر دوره ژوراسیک در زمین است.

محققان با استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری موفق شدند به اطلاعات دقیق‌ تری در رابطه با این آتشفشان دست پیدا کنند و البته کوه دیگری که در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفته الیسیوم است. این کوه تقریبا دو برابر قله اورست ارتفاع دارد و حدودا ۱۶ هزار متر از سطح مریخ ارتفاع دارد.

بررسی ترکیب گدازه‌های این کوه نشان می‌دهد ساختار گوشته مریخ نسبت به زمین بسیار پیچیده‌تر از تصورات قبلی محققان است و شباهت زیادی به زمین دارد.

بررسی ساختار این آتشفشان‌ها برای ماموریت‌های انسانی در مریخ اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا آن ها یکی از بزرگترین تهدیدات برای فضانوردان آینده محسوب می‌شوند و البته محققان همچنان در حال تلاش هستند تا اطلاعات بیشتری درباره ساختار درونی مریخ به دست آورند.

 

[highlight]منبع[/highlight]  nasa

2 دیدگاه برای “تقارن خاموشی آتشفشان‌ های مریخ با نابودی دایناسورها در زمین ؟”

  1. شجاع گفت:

    ربطشو با داییناسورا نفهمیدم😐

  2. فاطي گفت:

    این دانشمندا چه حوصله ای دارن 😄

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.