سه شنبه، ۲۵ شهریور ۹۳ - ۰۳:۳۹

یک عضو شورای اسلامی اصفهان گفت: آتش زدن لاستیک در بیابان‌های جرقویه از مشکلات زیست‌محیطی منطقه است. عرب مختاری در گفت‌وگو با خبرنگار…

یک عضو شورای اسلامی اصفهان گفت: آتش زدن لاستیک در بیابان‌های جرقویه از مشکلات زیست‌محیطی منطقه است.

عرب مختاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اصفهان، افزود: این عمل برای جداسازی سیم‌های فولادی از لاستیک انجام می‌شود که موجب آلودگی خاک و هوا شده است اما متاسفانه با وجود ارسال گزارش‌های مختلف، تاکنون اداره‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی برای جلوگیری از این عمل اقدامی نکرده‌اند.

وی از فعالیت‌های معدنی در مراتع جرقویه خبر داد و گفت: شرکت کانی‌های غیرفلزی برای استخراج مواد معدنی همچون گچ و خاک راه‌اندازی شده اما ذرات غبار ناشی از برداشت‌های آنها معضلاتی را برای مراتع و مردم به وجود آورده است.

این عضو شورای اسلامی شهر نصرآباد جرقویه خاطرنشان کرد: برخی شاغلان در معادن افراد معتاد و بعضاً فراری هستند که به دلیل مشکلات اخلاقی دچار مشکلات و نزاع‌هایی با دامداران و افراد بومی‌ شده‌اند و باید مسئولان به این موارد هم اهمیت بدهند. البته ساخت پاسگاه‌های بیشتر نیروی انتظامی در راه‌های منطقه الزامی است زیرا وجود دام همواره مشکلات خود را دارد.

این عضو شورای اسلامی شهرستان اصفهان اظهار کرد: در منطقه جرقویه چندین رودخانه فصلی وجود دارد. کار مطالعاتی ایجاد سدی خاکی نصرآباد برای مهار روان آب‌های یکی از رودخانه‌ها انجام‌شده که باید اجرایی شود چراکه تحقق آن می‌تواند حدود پنج میلیون مترمکعب آب به سفره‌های آب زیرزمینی منطقه اضافه کند.

عرب مختاری افزود: مدرسه نصرآباد که فرزندان عشایر در آن تحصیل می‌کنند دارای هشت کلاس است اما طبق استانداردها به 12 کلاس درسی نیاز است که این موضوع را به اطلاع مدیرکل نوسازی مدارس رسانده‌ایم. قرار بر این شد که این اداره به وسیله خیرین کمک‌هایی مالی برای احداث مدرسه تأمین کند اما مشکل اینجاست که خیرین تمایلی از خود نشان نداده‌اند چراکه بیشتر اعتقاد دارند که کمک خود را حتماً در محله خودشان هزینه کنند.

این عضو شورای شهر نصرآباد جرقویه اظهار کرد: حدود چهار کیلومتر جاده باریک شهرضا به نصرآباد به دلیل میان رو بودن آن به سمت جاده کوهپایه به محل عبور کامیون‌ها تبدیل شده که با توجه به ترافیک بالای آن باید اصلاحات اساسی در آن صورت گیرد.

عرب مختاری با اشاره به لزوم تکمیل و ادامه جاده عشایری برای دسترسی به مراتع منطقه، گفت: سامان‌دهی و هدایت دام‌های خانگی به خارج از محدوده مسکونی باید مورد توجه و حمایت مسئولان قرار گیرد.

وی تاکید کرد: نیاز مبرم به احداث پایگاه امداد و نجات هلال‌احمر به خصوص در فصل قشلاق عشایر داریم.

این مقام مسئول گفت: چشمه‌های انجیر و کوری در کوه‌های منطقه دارای جاذبه‌های گردشگری است که باید سرمایه‌گذاری‌های لازم بر روی آن انجام شود.

وی با اظهار تأسف از نابودی چند قلعه قدیمی در جرقویه گفت: در حال حاضر خانه و قلعه‌ای قدیمی وجود دارد که افرادی در برخی فصول سال در آن زندگی می‌کنند که باید مسئولان میراث فرهنگی برای مرمت و احیای آن به عنوان جاذبه‌ای گردشگری اقدام کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *