جمعه، ۲۱ شهریور ۹۳ - ۰۳:۲۳

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل با ابراز نگرانی از کاهش بارندگی اظهارکرد: امسال بر اثر خشکسالی و کاهش بارندگی 79 هکتار از جنگل…

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل با ابراز نگرانی از کاهش بارندگی اظهارکرد: امسال بر اثر خشکسالی و کاهش بارندگی 79 هکتار از جنگل و مراتع استان در آتش‌سوزی آسیب دیده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) علی اسلامی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با ابراز نگرانی از کاهش بارندگی و خشکسالی‌های اخیر، اظهارکرد: در پنج ماه امسال به دنبال کاهش بارندگی، 27 مورد آتش‌سوزی در جنگل و مراتع استان رخ داده و 12 هکتار جنگل و 67 هکتار مرتع آسیب دیده‌اند که این حادثه بر مشکلات زیست‌محیطی دامن زده است.

وی با بیان اینکه طی سال های اخیر کاهش بارش‌ها موجب بروز خشکسالی شده، بر برنامه‌ریزی مدیریت بحران آب تاکید کرد و افزود: در همین راستا صرفه‌جویی و کاهش مصرف آب در پیشگیری از خشکسالی و کمبود آب زراعی موثر دارد.

اسلامی ادامه‌داد: امسال میزان بارندگی نسبت به وضعیت نرمال، 23 درصد و نسبت به پارسال، 15 درصد کاهش یافته، به طوری که حتی در شهرستان پارس‌آباد که پیش از این مشکل کمبود آب زراعی نداشتیم، خشکسالی مزارع کشاورزی را تهدید می‌کند.

وی برای جبران خسارات پیش آمده، از اختصاص 10میلیارد و 965 تومان تسهیلات از محل اعتبارات حوادث غیرمترقبه خبر داد و اضافه کرد: دو میلیارد تومان برای امور عشایر، دو میلیارد و 500 میلیون برای جبران خسارات ناشی از سیل مشگین‌شهر و پنج میلیارد تومان برای پیشگیری و یک میلیارد و 700 میلیون تومان پیش از خشکسالی بین دستگاه‌های مربوطه توزیع می‌شود.

وی بیان کرد: همچنین 44 میلیارد تومان تسهیلات برای جبران خسارات سرمازدگی باغات استان در نظر گرفته شده که از طریق بانک مرکزی به چهار بانک ابلاغ شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *