دوشنبه، ۰۵ خرداد ۹۳ - ۰۹:۵۰

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‎الاسلام محمدحسین مختاری با اعلام این خبر گفت: تقریب به عنوان یکی از مهمترین معارف اسلامی و یکی از…

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‎الاسلام محمدحسین مختاری با اعلام این خبر گفت: تقریب به عنوان یکی از مهمترین معارف اسلامی و یکی از سفارشات اکید ائمه اطهار و مراجع و رهبر انقلاب است. اساس کار تقریب در عالم واقع، کار در حوزه پژوهش است و اگر مطالعات پژوهشی و تطبیقی در علوم مختلف انجام شود، می‌توانیم به زودی به این مرتبه دست یابیم و بیشتر در این زمینه موفق باشیم.

رئیس پژوهشگاه تقریب مذاهب اظهار کرد: یکی از مهمترین منابع پژوهشی، پایان نامه‎ها و رسالات حوزوی و دانشگاهی است که با تکمیل به شکل کتاب منتشر خواهد شد.به منظور توسعه این فعالیت‎ها و همچنین افزایش تلاش علمی در حوزه و دانشگاه در زمینه رساله نویسی در حوزه تقریب همایش تجلیل از پایان‎نامه‎های حوزوی برگزار می‌شود که تا کنون 150 رساله دانشگاهی و حوزوی به دبیرخانه همایش ارسال شده است.

مختاری اظهار کرد: این همایش روز هشتم خرداد ماه در مدرسه عالی امام خمینی(ره) و با حضور آیت‌الله‎ نوری همدانی و دبیرکل مجمع تقریب مذاهب آیت الله اراکی و برخی از علمای اهل سنت برگزار می‌شود. در این همایش با تجلیل از پایان‎نامه‎های برتر طلاب و دانشجویان کشور که در زمینه‎های مختلف و پس از فراخوان سه ماهه این مجمع انجام شد، دبیرکل مجمع نیز با اشاره به بایسته‎های تقریبی در حوزه علمی کشور به مباحثی در این خصوص اشاره خواهد کرد.

وی افزود: یکی از دیگر از اهداف این همایش که قرار است به شکل بین‎المللی نیز برگزار شود تشویق و همچنین تربیت طلاب و دانشجویانی است که قرار است اساتید آینده کشور باشند؛ چون نگاه تقریبی آنها کمک زیادی به پرورش شاگردان و فضاسازی علمی برای مردم دارد. برگزاری نمایشگاه تخصصی آثار علمی و همچنین رونمایی از آثار علمی و کتب پژوهشگاه در زمینه تقریب مذاهب از دیگر برنامه‎های این نشست خواهد بود.

مختاری خاطرنشان کرد: از جمله این کتب می‎توان به موسوعه علم اصول و همچنین چندین اثر فقهی و تفسیری و کلامی اشاره کرد که این کتاب همگی با روش مقارن و مقایسه‎ای به دسته بندی علمی دست زده‎اند.
 یکی از برنامه‎های این مجمع حمایت از پایان نامه‎هایی است که در حوزه تقریب نگاشته می‎شود وعلاقه‌مندان حوزوی و دانشگاهی که تمایل دارند در بخش تقریب دست به انتشار مقالات بزنند، می‎توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

رئیس پژوهشگاه تقریب مذاهب تصریح کرد: این پژوهشگاه دارای یک منبع عظیم کتب تقریبی است که می‎تواند این گروه از پژوهشگران را یاری کند؛ ما معتقدیم با توجه به ظرفیت عظیمی که در توده جهان اسلام وجود دارد، اندیشه‎های افراطی به حاشیه خواهند رفت ولی این امر با تلاش بسیار علما و قشر فرهیخته مسلمان محقق می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *