چهارشنبه، ۱۱ تیر ۹۳ - ۰۵:۲۲

مجله تندرستی: این روزها مطالب و برنامه های تبلیغاتی علیه چاقی به قدری زیادشده اند که همه تصور می کنند برای سالم بودن…


مجله اینترنتی برترین ها

مجله تندرستی:

این روزها مطالب و برنامه های تبلیغاتی علیه چاقی به قدری زیادشده اند که همه تصور می کنند برای سالم بودن حتما باید لاغر باشند یا اینکه شنیده می شود هر چه بلندقدتر سالم تر! درست است که چاقی و اضافه وزن می تواند زمینه ساز بعضی بیماری ها شوند اما معنی اش این نیست که هر کسی اضافه وزن دارد خدای نکرده مریض است. از ما می پرسید فرقی نمی کند چاق باشید یا لاغر، بلندقد باشید یا کوتاه قد، زشت باشید یا زیبا! مهم این است که از چیزی که هستید راضی باشید و حواستان به سلامت تان باشد. مطمئن باشید وقتی زندگی را مانند یک کیک شکلاتی با تمام وجودتان مزه مزه می کنید واز آن لذت می برید یعنی سالم هستید. با اینحال نشانه های سالم بودن گاهی از چشم مان پوشیده می مانند. تعجب نکنید، اگر 14 علامت زیر را دارید یعنی در کمال صحت و سلامت هستید؛ خوش به حالتان.

انیمیشن «ابرهایی با احتمال بارش کوفته قلقلی» را دیده اید؟ شخصیت فلینک لاک وودکه یک مخترع است یکی از سالم ترین شخصیت های دنیای انیمیشن هاست چونهم می خواهد کارهای جدید انجام دهد، هم به فکر راحتی و رفاه دیگران است، هم عاشق تغذیه سالم است، هم از پیشرفت دیگران خیلی خوشحال می شود.

1- می خواهید کار جدید انجام دهید

وقتی دلتان می خواهد چیزهای جدیدی بیاموزید و کارهای جدید انجام دهید یعنی میزان انرژی تان بالاست و از نظر روحی سالم و باانگیزه هستید. اینکه دلتان می خواهد خطاطی کنید، نقاشی بکشید یا حتی آ»ار گوشی های جدید وارد شده به بازار را دربیاورید خبر خوبی است تا بدانید در سلامت هستید.

2- احساس سبکی می کنید

چند وقتی است تلاش می کنید تا لاغر شوید اما عقربه ترازو تکان نمی خورد با اینحال احساس می کنید زمین قدرت جاذبه خود را از دست داده و خیلی سبک بال راه می روید. دشواری های زندگی به چشم تان نمی آید و احساس می کنید هر وقت بخواهید می توانید پشت آنها را به خالک بمالید. اینها همه نشانه های خوبی هستند. وقتی احساس سبکی می کنید و قبراق هستید؛ یعنی اینکه سالمید حتی اگر وزنتان پایین نمی آید.

3- خروپف نمی کنید

اگر شب ها خروپف نمی کنید، معنی اش این است که در وضعیت خوبی قرار دارید چون خروپف یکی از علائم آپنه یا قطزع تنفسی است. آپنه می تواند باعث فشار خون بالا، ضعف حافظه، افزایش وزن و افسردگی شود. شانس زندگی طولانی در افرادی که آپنه خواب ندارند سه برابر بیشتر از بقیه است.

4- برای ورزش اشتیاق دارید

اینکه با رغبت ورزش می کنید و لذت می برید یعنی سلامت تان در حد خوبی است حتی اگر تغییری در وزنتان ایجاد نمی شود. میل به ورزش نشان می دهد که بدن به تحرک نیاز دارد و فعالیت های ورزشی نیز باعث تولید هر چه بیشتر آندورفین می شود. آندورفین همان هورمونی است که در مغز آزاد می شودو خاصیت آرام بخشی و ضداسترسی دارد. هر چه بیشتر ورزش کنید میل به فعال بودن در وجودتان بیشتر می شود؛ در نتیجه استرس و فشارهای روحی تان نیز کمتر خواهد شد. قرار گرفتن در این وضعیت باعث می شود قلب تان سالمتر و عضلات تان ظریف تر و قوی تر شود و همچنین کنترل بیشتری روی وزنتان داشته باشید.

5- به فکر دهان و دندان هایتان هستید

بی توجهی به سلامت دهان و دندان فقط یک دندان خراب روی دست تان نمی گذارد بلکه روی سلامت کل بدنتان تاثیر منفی می گذارد. اگر به طور مرتب مسواک می زنید و به دندانپزشک مراجعه می کنید خیالتان از بابت سلامت قلبتان راحت باشد که سکته نمی کنید زیرا ورود باکتری استرپتوکوک (همان عامل پوسیدگی دندان ها) به بدن باعث ایجاد لخته های خونی می شود. لخته خونی هم یعنی دور از جانتان سکته! اگر به طور مرتب مسواک می زنید و نخ دندان می کشید مطمئن باشید احتمال اینکه دیابت، درد مفاصل و سرطان سراغتان بیایند خیلی کم است. اگر باردارید و مرتب به سلامت دهان و دندانتان می رسید به خودتان تبریک بگویید چون هم سلامت خودتان را تضمین می کنید و هم سلامت فرزند دلبندتان را.

6- نتایج آزمایش خوبند

فرقی نمی کند در چه سن و سالی هستید. اگر به طور مرتب آزمایش می دهید و هر بار نتایج بهتر می شوند، یعنی تری گلیسیرید، کلسترول، قند خون و همچنین بررسی های تیروئید به حد طبیعی نزدیکتر می شوند، خوشحال باشید زیرا هر چه نتایج آزمایش هایتان بهتر باشد معنی اش این است که شما از نظر پزشکی فرد سالمی هستید و بیماری ها کمتر سراغتان می آیند.

7- هر لباسی که می پوشید بهتان می آید

فرقی نمی کند لباس جدید باشد یا یکی از آن قدیمی ها را از کمد بیرون کشیده باشید. حتی امکان دارد کمی گشاد شده یا اینکه بالاتنه اش بکشد اما با این حال وقتی مقابل آینه می ایستید احساس می کنید این لباس بهتان می آید و ظاهرتان را متفاوت نشان می دهد. وقتی نظر مثبتی روی لباس و ظاهرتان چه از جانب خودتان یا دیگران وجوددارد، معنی اش این است که بدنتان همچنان روی فرم است و سلامت در وجودتان موج می زند.

8- به فکر وزن ایده آل هستید

افرادی که روزانه بیشتر از 1500 تا 2000 کالری دریافت نمی کنند قلب سالمتری دارند و 15 سال جوانتر از سن و سالشان به نظر می رسند.

9- از پیشرفت دیگران خوشحالید

اگر چشم دیدن پیشرفت و موفقیت کسی را ندارید بدانید که در بدنتان مولکول هایی به نام رادیکال های آزاد تولید می شوند. یکی از علائم پیری زودرس پوست و ابتلا به انواع بیماری های مزمن مانند سرطان و … همین رادیکال های آزاد هستند اما برعکس وقتی از دیدن موفقیت دیگران خوشحال می شوید نشان می دهد از نظر روحی و جسمی آدم سالمی هستید و آرامش درونی تان باعث تقویت هر چه بیشتر سیستم ایمنی تان می شود.

10- آدم خوش بینی هستید

خوش بین ها عملکرد بهتری دارند چون بدن هورمون هایی را ترشح می کند که انرژی بیشتری به سلول ها می رسانند و احساس نشاط بیشتری می کنند.

11- عاشق تغذیه سالم هستید

اگر به جای چیپس یا پفک به سراغ یک عدد موز تازه می روید، اگر به جای استفاده زیاد از کره به روغن زیتون فکر می کنید، اگر شکلاتی که میل می کنید درصد کاکائوی بیشتری دارد (بالای 85 درصد) معنی اش این است که راه سلامت را در پیش گرفته و سالمترید. افراد سالم سبزیجات، دانه های کامل، شیر بدون چربی و گوشت های کم چرب بیشتری مصرف می کنند و دور و بر نان های تهیه شده از آرد سفید، نوشیدنی های گازدار و هله و هوله ها نمی روند. مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبرهای غذایی بهبود زیادی در سلامت ایجاد می کند.

12- شب ها به موقع می خوابید

اگر شب ها زودو سر ساعت مشخصی می خوابید معنی اش این است که سالمترید چون خواب خوب و با کیفیت کلید سلامتی است. افرادی که از خوابشان نمی زنند بازدهی کاری شان بالاست و در زندگی اجتماعی، شغلی و خانوادگی افراد موفق تری هستند. اگر خوب می خوابید، بدون شک آدم پرانرژی و خوش اخلاقی هستید و افسردگی فرسنگ ها از شما فاصله دارد. خواب کافی نقش زیادی در کنترل قند خون دارد و می تواند شما را از ابتلا به8 دیابت نوع دوم دور کند. از این گذشته خواب با کیفیت و کافی به سلامت کبد و عضلات کمک زیادی می کند و قدرت سیستم ایمنی بدن را بالا می برد.

13- اگر با خودتان حرف می زنید

اگر عادت دارید بلندبلند فکر کنید یا با خودتان حرف بزنید؛ برای مثال اسم وسیله ای را که دنبالش می گردید صدا بزنید … معنی اش این نیست که به سرتان زده بلکه نشان می دهد از سرعت عمل و حافظه بهتری برخوردارید.

محققان معتقدند افرادی که با خودشان حرف می زنند زودتر از دیگران اشیای مورد نظرشان را پیدا می کنند. زبان تنها یک نظام ارتباطی نیست بلکه می تواند قدرت ادراک و تفکر را تقویت کند. وقتی برای مثال موقع ورزش با خود حرف می زنید می توانید به خودتان بگویید که باید به دویدن ادامه دهید حتی اگر خسته شده باشید.

14- به فکر راحتی و آرامش اطرافیانتان هستید

وقتی با میل و رغبت به همه اطرافیانتان، فرقی ندارد دوستانتان باشند یا اعضای خانواده کمک می کنید تا زندگی بهتری داشته باشند یا تلاش می کنید حداقل حال و هوای آنها را عوض کنید، به خودتان تبریک بگویید چون این رفتار علامت بسیار خوبی است. به عقیده بیشتر متخصصان، انسان برای سالم بودن و سالم زندگی کردن به روابط اجتماعی مثبت نیاز دارد. لازم نیست به کسی هدیه های گرانقیمت بدهید. همین که علاوه بر خودتان به فکر زندگی دیگران نیز هستید یعنی اینکه انسانیت و عشق در وجودتان بیدار است و باید بدانید آدم های عاشق سالمتر زندگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *