سه شنبه، ۱۵ مهر ۹۳ - ۰۳:۵۱

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان‌شرقی تعداد روستاهای استان را 2911 روستا اعلام و اظهار کرد: 2562 روستای استان دارای سکنه هستند…

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان‌شرقی تعداد روستاهای استان را 2911 روستا اعلام و اظهار کرد: 2562 روستای استان دارای سکنه هستند که جمعیت آنها بر اساس سرشماری سال 90، یک میلیون و 145 هزار و 442 نفر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه آذربایجان‌شرقی، ایرج مرندی به مناسبت 15 مهر، روز ملی روستا، گفت: روستایی باید احساس کند که در اقتصاد کشور نقش دارد و این امر مستلزم فعال کردن بنیان‌های اقتصادی و عوامل تولید در روستاهاست.

وی تاکید کرد: جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها نیازمند اقتصاد فعال، ایجاد اشتغال و افزایش درآمد در روستاهاست اما متاسفانه علی‌رغم خدمات زیربنایی در روستاها در بخش اقتصادی کمتر کار شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت فعالیت‌های اقتصادی در روستاها اخیرا طرحی با عنوان فعال کردن روستاییان در اقتصاد و تاسیس شرکت‌های تولیدی و عمرانی در روستاها در دولت مطرح شده است.

مرندی در تشریح این طرح گفت: در این طرح هر خانوار 30 درصد از یارانه نقدی خود را سرمایه‌گذاری و دولت نیز سه برابر آورده روستاییان را به عنوان تسهیلات بانکی پرداخت می‌کند که جمع این مبلغ در امور تولیدی و عمرانی هزینه می‌شود.

وی افزود: به عنوان مثال در یک دهستان یا مجموعه چند روستا که یک‌هزار خانوار دارد هفت میلیارد ریال از سوی خانوارها و بیش از 20 میلیارد ریال از سوی دولت سرمایه‌گذاری می‌شود که این مبلغ اعتبار بسیار خوبی برای توسعه طرح‌های روستایی است.

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان‌شرقی در ادامه با تبریک روز ملی روستا، اظهار کرد: با توجه به اهمیت مهر ماه در نزد روستاییان، برای اولین بار 15 مهر به عنوان روز ملی روستا تصویب شد که به همین مناسبت نیز همایش ملی روز روستا با حضور رئیس‌جمهور برگزار می‌شود.

مرندی افزود: البته نمی‌توان روستا را به یک روز محدود کرد، چرا که بخش زیادی از جمعیت کشور از روستا متاثر است و هر روز باید روز روستا و حمایت از روستاییان باشد.

مرندی نسبت جمعیت روستایی به کل جمعیت استان را 30.8 درصد اعلام و تصریح کرد: 1707 روستای استان دارای دهیاری هستند که جمعیت آنها 89.5 درصد جمعیت روستایی استان است.

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان‌شرقی همچنین در خصوص برخورداری روستاهای استان از خدمات زیربنایی، اظهار کرد: 2440 روستای استان از نعمت برق برخوردار هستند که شامل صد درصد روستاهای بالای 20 خانوار است.

وی افزود: 1176 روستا دارای گاز، 2634 روستا دارای تلفن، 2114 روستا دارای آب آشامیدنی و 620 روستا دارای طرح هادی اجرا شده هستند.

مرندی خاطرنشان کرد: کل راه‌های روستایی استان 10 هزار و 137 کیلومتر است و 55 درصد روستاهای استان راه آسفالته دارند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.