شنبه، ۰۳ آبان ۹۳ - ۰۳:۲۲

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست پلدختر از واژگونی دوباره تانکر عراقی در این شهرستان خبر داد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه لرستان،…

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست پلدختر از واژگونی دوباره تانکر عراقی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه لرستان، محمدی‎نژاد در جمع خبرنگاران بیان‌کرد: در جاده پلدختر و در مسیر گردنه طول‌کش این شهرستان یک دستگاه تانکرکشنده حامل مازوت واژگون شده و 24000 لیتر مازوت را روانه محیط‌زیست کرد که باعث آلودگی آب و خاک شد. در این حادثه متأسفانه راننده عراقی پس از انتقال به بیمارستان فوت کرد.

وی اضافه کرد: علی‎رغم هشدارهای زیست‌محیطی مبنی بر ساعت حرکت این گونه خودروها در طول 24 ساعت شبانه‌روز از سوی پلیس راهور (راهنمایی ورانندگی) که باعث خواب‌آلودگی آنها نشود، این اتفاق بارها و بارها روی داده و خسارت‎های جبران‌ناپذیر برای محیط‌زیست در پی داشته است. این ماده ماندگاری بسیار زیادی در خاک و آب دارد.

محمدی‎نژاد ادامه‌داد: در همین راستا از اداره کل راه و شهرسازی درخواست می‎شود که نسبت به تعریض این جاده با توجه به تردد خودروهای عراقی در این مسیر، در کوتاه‎ترین مدت زمانی اقدام کنند تا شاهد این‌گونه اتفاقات ناگوار در این جاده نباشیم.

کامران سپه‎وند، کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط‌زیست لرستان گفت: در حالی که تانکرهای عراقی عامل گره ترافیکی و مختل‌شدن آرامش رانندگان معرفی می‎شوند، واژگونی این تانکرهای سوختی خود خطری بالقوه برای محیط‌زیست و منابع زیستی شهرستان پلدختر است.

وی افزود: لرستان به عنوان یکی از استان‎های برخوردار از منابع آبی سطحی و زیرزمینی کشور محسوب می‎شود و این در حالی است که این استان با خطراتی از قبیل خشکسالی، آلودگی ناشی از سموم و کودهای شیمیایی کشاورزی، کاهش بارندگی و برداشت بی‌رویه از آب‎های موجود رو به‌رو است.

سپه‎وند اظهارکرد: در این میان معضل بزرگتری، منابع آبی و حتی سفره‎های زیرزمینی استان را تهدید می‎کند و آن هم تانکرها و نفتکش‎های ایرانی و عراقی بوده که از سال 87 بیش از 30 مورد در محیط‌زیست استان واژگون شده و موجب آلودگی محیط‌زیست و منابع آبی استان شده است.

کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تصریح‌کرد: آنچه خطرناک تر و بدتر از این واژگونی تانکرهای عراقی که محیط‌زیست و منابع آبی و انسانی را تهدید می‎کند وجود دارد، عدم هماهنگی و همکاری مدیران اداره راه و شهرسازی و پلیس راهور استان بوده که این مشکل را نادیده می‎گیرند، لذا درخواست داریم قدمی هم برای حل این معضل بردارند. علاوه بر آن نبود بزرگراه‎ها و راه‎های استاندارد اصلی در استان نیز از دیگر مشکلات است.

وی با اشاره به اینکه قسمت عمده این مواد نفتی وارد منابع آبی می‎شود، گفت: 90درصد از موادنفتی این تانکرها به صورت مستقیم و غیرمستقیم و با کشش و نفوذ از سطح خاک وارد منابع آبی و زیرزمینی می‎شود.

سپه‎وند با بیان اینکه چون جاده‎های لرستان از دو طرف و اکثراً کوهستانی است، تانکرها احتمال سقوط به دره بیشتری دارند، افزود: با واژگونی یک تانکر در دره، محموله آن منابع آبی، محیط‌زیست و روستاها را آلوده می‎کند.

وی همچنین محور کوهدشت – پلدختر را یکی از محل‎های واژگونی تانکرها برشمرد و گفت: در یکی دو ماه گذشته چندین فقره واژگونی در این محور رخ داده است.

کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط‌زیست گفت: محور کوهدشت – پلدختر با داشتن گره ترافیکی و کوهستانی بودن منطقه موجب ایجاد ترافیک سنگین و بر هم خوردن تعادل جاده و همچنین سلب آرامش سایر رانندگان می‎شود.

سپه‎وند از استعلام بیمه محیط‌زیست تانکرها و کامیون‎های خبر داد و افزود: پلیس راهور باید تا کامیون‎ها بیمه محیط زیست نداشته باشند اجازه تردد به آن‎ها داده ندهد.

کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه حق بیمه محیط‌زیست را باید راننده و شرکتی که برای آنان بار حمل می‎شود پرداخت کنند، افزود: متأسفانه این شرکت‎ها زیر بار این بیمه نمی‎روند.

وی همچنین از وجود شرکت‎های بخش خصوصی برای آموزش و نصب علائم مخصوص و علائم مواد خطرناک خبر داد و گفت: به محض ورود کامیون علائم مواد خطرناک، کپسول آتش‌نشانی و علائم مخصوصی برای آن‎ها نصب می‎شود تا نیروهای امدادی بدانند که چه کاری باید انجام دهند.

سپه‌وند گفت: با وجود گرفتن حق ترانزیت و بیمه محیط‌زیست و آموزش رانندگان باز هم جاده‎ها و محورهای استان با واژگونی تانکرهای حامل موادنفتی و فرآورده‎ها روبه‌رو بوده و علاوه بر از بین رفتن جان و مال رانندگان و شرکت‎ها، طبیعت، منابع آبی، انسان‎ها، جانوران، گیاهان و خاک در معرض نابودی هستند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *