جمعه، ۱۳ تیر ۹۳ - ۰۳:۴۹

به گزارش خبرنگار مهر، پروژه ملی آزاد راه اراک خرم آباد توسط قرار گاه خاتم الانبیاء بطول 132 کیلومتر از شازند به سمت…

به گزارش خبرنگار مهر، پروژه ملی آزاد راه اراک خرم آباد توسط قرار گاه خاتم الانبیاء بطول 132 کیلومتر از شازند به سمت چالانچولان و از آنجا به سمت منطقه پیرشریف بروجرد در حال اجرا است.

این پروژه با طول 67 کیلومتر در چهار قطعه در حوزه خرم آباد و شهرستان بروجرد انجام می شود که دو قطعه آن در حوزه بروجرد این روزها به دلیل برخی مشکلات مانند عدم تامین سوخت ماشین آلات قرارگاه، روند کند استعلامات منابع طبیعی، مشکل آب شرب کارگاه، عدم صدور مجوز برداشت معدن تولید مصالح و…به کندی پیش می رود.

در این راستا شامگاه پنجشنبه جلسه ای به منظور بررسی مشکلات و موانع ادامه عملیات اجرایی این پروژه با حضور استاندار لرستان و مسئولان استانی و شهرستانی در کارگاه شهید سردار محمد بروجردی در روستای دینارآباد از توابع بروجرد برگزارشد.

مشکلاتی آزادراه از تملک مسیر تا عدم تامین سوخت ماشین آلات

ایرج حیدری مسئول کارگاه پروژه در رابطه با وضعیت عملیات اجرایی قطعه دوم آزاد راه اراک – خرم آباد به خبرنگار مهر گفت: بخشی از قطعه دوم این پروژه در منطقه پیرشریف بروجرد به طول چهار کیلومتر به کشت برنج اختصاص پیدا کرده که باید صبر کنیم این محصول توسط کشاورزان برداشت شود.

وی افزود: همچنین عدم تملک زمینی به طول پنج کیلومتر را پیش رو داریم که به دلیل وجود معارضین نتوانسته ایم آن را به تملک در بیاوریم و این مانع عملیات خاکریزی قرارگاه در قطعه دوم شده است.

این مسئول ادامه داد: تامین سوخت دستگاهها و ماشین آلات قرارگاه به کندی صورت می گیرد که برای تسریع در کار به ناچار خواستار تهیه سوخت با قیمت آزاد نیز هستیم.

حیدری افزود: عدم صدور مجوز برداشت معدن تولید مصالح، روند کند استعلامات منابع طبیعی و همچنین تامین آب شرب کارگاه از مشکلات ادامه عملیات آزاد راه اراک – خرم آباد در حوزه شهرستان بروجرد است.

وی با انتقاد از عدم همکاری برخی مسئولان برای رفع موانع ادامه عملیات اجرایی این پروژه خواستار تسریع در رفع مشکلات موجود در قطعه دوم آزاد راه اراک خرم آباد شد.

در اجرای آزادراه از نیروهای بومی استفاده شود

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی نیز در رابطه با روند اجرای پروژه آزاد راه اراک – خرم آباد گفت: با مشارکت قرارگاه خاتم الانبیاء و احداث این آزادراه در مسیر پیشنهادی مردم بروجرد به بخشی از مطالبات خود می رسند.

بهرام بیرانوند با بیان اینکه پروژه آزاد راه اراک – خرم آباد کار عظیمی بوده که در حال انجام است، افزود: باید شرایط و ضوابط زیست محیطی در اجرای قطعه ای که از دشت سیلاخور عبور می کند در نظر گرفته شود.

بیرانوند ادامه داد: اگر محدودیتهای فنی اجازه بدهند سعی شود این آزاد راه از حداقل فاصله شهرستان عبور کند و به بروجرد نزدیکتر شود.

وی یادآور شد: همچنین با اجرای پروژه فضایی ایجاد شده است که انتظار می رود قرارگاه خاتم الانبیا بیشتر از نیروهای بومی منطقه استخدام و استفاده کند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: برای رفع معارضین اگر لازم باشد با حضور در جمع مردم می توانیم مسائل را دوستانه حل کنیم.

ضرب الاجل استاندار لرستان برای حل یک هفته ای مشکلات

استاندار لرستان نیز در حاشیه این جلسه با اشاره به اهمیت توسعه زیرساختهای حمل و نقل در استان بیان داشت: آزاد راه اراک – خرم آباد یک کار بزرگ در استان لرستان بوده که به طور قطع در توسعه لرستان تاثیر گذار است.

هوشنگ بازوند افزود: این پروژه به طول 132 کیلومتر در حال اجرا است که بیش از 60 کیلومتر از آن در حوزه استحفاظی اراک انجام و67 کیلومتر مابقی در چهار قطعه در حوزه بروجرد و خرم آباد تعیین تکلیف شده است.

وی اظهار داشت: عملیات اجرایی دو قطعه خرم آباد آغاز شده و در حال حاضر دو قطعه حوزه بروجرد نیز در حال اجرا است.

استاندار لرستان ادامه داد: در حال حاضر عملیات اجرایی قطعه دوم بروجرد با مشکلاتی مانند عدم تامین سوخت دستگاهها، استعلام زمینها، معارضین جهت تملک زمین و…مواجه است که در جلسه امروز مورد بررسی قرار گرفتند.

بازوند افزود: مقرر شد که این موانع ظرف هفته آینده برطرف شوند تا شاهد تسریع در عملیات اجرایی پروژه باشیم.

مدیر کل منابع طبیعی از استاندار تذکر گرفت

استاندار لرستان همچنین با انتقاد از عملکرد اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مبنی بر کم کاری در وظایف خود نسبت به رفع مشکلات آزاد راه در حوزه شهرستان بروجرد ادامه داد: با توجه به دلایل مشهود طبق وظایف محوله منابع طبیعی در زمینه انجام استعلامات کوتاهی کرده و مانع ادامه عملیات اجرایی پروژه شده است.

وی افزود: آزادراه اراک – خرم آباد پروژه ای ملی است و نباید این پروژه به دلیل کم کاری دستگاهی تعطیل شود.

هوشنگ بازوند تصریح کرد: این پروژه به جای اینکه با ظرفیت 80 درصدی به پیش برود با کم کاری اگر 20 درصد عملیاتی شود مقصر مسئولان هستند و این نشان دهنده فرصت سوزی است.

وی افزود: بدنه منابع طبیعی باید خودش را با توسعه و آبادانی استان لرستان هماهنگ کند زیرا نمی توانیم یک پروژه ملی را به دلیل سلایق شخصی کارشناسان منابع طبیعی تعطیل کنیم.

استاندار لرستان با بیان اینکه این عملکردها دیدگاه خوبی در مسیر توسعه استان نیست، ادامه داد: در این شرایط بی پولی کشور، قرارگاه خاتم الانبیا وارد کار شده و متاسفانه هر دستگاهی بهانه ای برای عدم انجام وظایف خود دارد.

وی خواستار ورود منابع طبیعی به طور جدی برای رفع مشکل شد و بیان داشت: منابع طبیعی رفع مشکلات را در دستور کار قرار بدهد و باید مدیر کل تا پایان روز شنبه هفته آینده پاسخگوی تمامی استعلامات مربوط به زمینه های قطعه دوم آزاد راه در حوزه شهرستان بروجرد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.