دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۹۳ - ۰۹:۳۰

به گزارش خبرگزاری مهر، عمار الشبلی در گفتگو با الغدپرس اعلام کرد ارتش عراق در حال حاضر پنج ورودی شهر فلوجه را به…

به گزارش خبرگزاری مهر، عمار الشبلی در گفتگو با الغدپرس اعلام کرد ارتش عراق در حال حاضر پنج ورودی شهر فلوجه را به ویژه پس از آزادی منطقه الکرمه و الصقلاویه با دو گردان تانک محاصره کرده است.

به گفته وی، نیروهای ارتش به پیروزی بزرگی در برابر تروریستهای داعش با آزادی مناطق الکرمه و الصقلاویه در دو روز گذشته دست یافته اند و این نیروها با مشارکت عشایر به 10 روز نیاز دارند تا فلوجه را به طور کامل از وجود داعش پاکسازی کنند.

وی افزود بیش از دو هزار و 800 نفر از عشایر فلوجه برای جنگ با تروریستهای داعش داوطلب شده اند.

وی افزود پیشروی در داخل ارتش واکنش گروههای تروریستی را به دنبال داشته و آنها به یکی از مقرهای ارتش در منطقه الیوسفیه در جنوب بغداد حمله کردند، اما نیروهای ارتش توانستند بیش از 34 تروریست را به هلاکت برسانند.

نیروهای امنیتی عراق از نهم ماه جاری میلادی، حمله به مراکز تجمع افراد مسلح را در فلوجه از چهار محور آغاز کرده است.

طرح داعش برای انتقال جنگ به اردن

این در حالی است که منابع اطلاعاتی فاش کرده اند داعش برای انتقال درگیریها به اردن پس از گرفتن تصمیم عقب نشینی قریب الوقوع از عراق برنامه ریزی می کند.

این منابع از طرحی پرده برداشتند که داعش برای انتقال جبهات جنگ به خاک اردن پس از اتخاذ تصمیم نزدیک بودن عقب نشینی از عراق، برنامه ریزی می کند.

این منابع خاطر نشان کردند داعش برخی مناطق و مراکز نظامی و دولتی اردن را برای گرفتن انتقام کشته شدن برخی اعضای خود در حملات جنگنده های اردن به مرز مشترک با سوریه هدف حملات خود قرار خواهد داد.

این منابع گفتند ابوبکر البغدادی سرکرده گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام(داعش)، در پیامی محرمانه به تمام گروههای تروریستی در خاک عراق و سوریه بر ضرورت انتقال فوری عملیات مسلحانه به اردن تاکید کرده است.

البغدادی مدعی تلاش تروریستهای داعش برای جهاد در اردن شده و از تصمیم خود برای سرنگونی حکومت پادشاهی عبدالله دوم خبر داده است.

بر اساس پیام محرمانه البغدادی، مناطق معان، الجنید، العیون، عجلون، المفرق و الزرقاء و برخی نهادهای نظامی و دولتی اردن برای انجام حملات داعش به این مراکز مشخص شده است.

گروه تروریستی داعش اخیرا در بیانیه بر ضرورت آمادگی طرفداران و اعضای خود برای ترک عراق و انتقال به مناطق دیگر جهان در پی ضربات مهلکی که ارتش عراق به آنها وارد کرده است، تاکید کرده بود.

شکست توطئه داعش برای اشغال عراق

این در حالی است که برخی مقامات و شخصیتهای رسانه ای در عراق تاکید کرده اند که موفقیت ارتش درمهار داعش این گروه تروریستی را به ترک الانبار وادار کرده است.

این افراد خاطر نشان کرد نبرد الانبار، بیانگر واقعی اراده دولت برای پایان دادن به حضور گروههای تروریستی است و دولت عراق به سرعت وارد عمل شد و با متلاشی کردن این گروه مانع اشغال عراق از سوی این گروه شد.

علی العلاق دبیرکل کابینه عراق گفت فداکاریها و اقدامات شجاعانه نیروهای امنیتی در الانبار، بیانگر اراده واقعی دولت و ملت برای پایان دادن به حضور گروههای تروریستی است.

وی افزود نیروهای امنیتی توانستند گروههای تروریستی را در اماکن و مخفیگاههای اصلی خود که عملیات جنایتکارانه خود را از آنجا آغاز می کنند، محاصره کنند.

العلاق افزود سرکوب تروریستها در پایگاهها و اماکنی که حضور دارند، بهترین راه برای نابودی این باندهای تکفیری است که نیروهای امنیتی تا کنون در این زمینه موفق بوده اند.

عضو ائتلاف دولت قانون تصریح کرد عملیات نظامی که در استان الانبار جریان دارد، صفحه جدیدی را در تاریخ عراق از نظر برقراری امنیت و آرامش پس از نابودی باندهای تکفیری و تروریستی ثبت خواهد کرد.

از سوی دیگر محمد شیاع السودانی وزیر حقوق بشر عراق، ادعای برخی رسانه ها مبنی بر نقض حقوق بشر در شهر فلوجه در جریان جنگ نیروهای امنیتی با گروههای تروریستی را بی اساس دانست.

وی گفت نیروهای امنیتی فرصت کافی به افراد مسلح برای تسلیم خود و زمین گذاشتن سلاح دادند و کانالهای زیادی را برای گفتگو باز آنها گشودند و طرحهای مسالمت آمیز ارائه کردند، اما افراد مسلح و گروههای تروریستی با تمام این تلاشها و اقدامات مخالفت کردند و نیروهای امنیتی به موجب قانون برای نجات مردم فلوجه و الانبار از شر این باندهای جنایتکار وارد عمل شدند.

امیر المحمداوی از شخصیتهای رسانه ای عراق هم خاطر نشان کرد نیروهای امنیتی در مهار فعالیتهای گروههای تروریستی از هنگام آغاز نبرد الانبار موفق عمل کردند.

وی گفت نیروهای امنیتی امروز در حال جنگ با نیروهای اشغالگر و نه یک گروه تروریستی هستند، زیرا داعش در صفوف خود مزدورانی از کشورهای مختلف عربی، آفریقایی و غیره دارد که خواهان اشغال بخشی از عراق هستند، اما دولت عراق بلافاصله با متلاشی کردن این گروهها و ضربه زدن به آنها مانع اشغال عراق شد.

علی الموسوی مشاور رسانه ای نخست وزیر عراق هم ادعای برخی رسانه های حامی گروههای تروریستی مبنی بر استفاده نیروهای امنیتی از بشکه های منفجره در حمله به فلوجه را بی اساس دانست و گفت نیروهای امنیتی و دولت در حال نبرد شرافتمندانه با تروریسم هستند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *