جمعه، ۱۲ شهریور ۹۵ - ۰۸:۳۹
آزمایش DNA را در فضا

ناسا اعلام کرد که فضانوردان این سازمان فضایی برای اولین‌بار در تاریخ بشر موفق به تعیین توالی DNA شدند که این کار تا به…

ناسا اعلام کرد که فضانوردان این سازمان فضایی برای اولین‌بار در تاریخ بشر موفق به تعیین توالی DNA شدند که این کار تا به حال در شرایط بی‌وزنی انجام نشده و این موفقیت بزرگ تحت بخشی از یک آزمایش زیست‌مولکولی به ثمر رسیده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.


آزمایش DNA در فضا و این موفقیت به دست کیت رابین (فضانورد – زیست‌شناس ناسا) و با استفاده از یک دستگاه مینیاتوری که ماه گذشته به ایستگاه بین‌المللی فضایی رسیده انجام شده است.

این در حالی است که دانشمندان توانایی انجام تعیین توالی دی.ان.ای ارگانیسم‌های زنده در فضا، دنیای جدیدی را به روی امکان‌های پزشکی و علمی می‌گشاید و طبق اطلاع رسانی ناسا انجام اولین توالی دی.ان.ای در فضا نشان داد که تحقیقات توالی زیست‌مولکولی در فضاپیمای در مدار امکان‌پذیر است.

توضیح بیشتر این که رابینز از یک دستگاه توالی‌دهنده دی.ان.ای با نام MinIONminion استفاده کرده که توسط فناوری‌های نانوحفره آکسفورد برای توالی دی.ان.ای موش‌، ویروس و باکتری‌ها طراحی و ساخته شده است.

بد نیست بدانید که در انجام  آزمایش DNA در فضا سعی شد است که شرایط یک فضاپیما که اولین فاکتور آن جاذبه صفر است، را ایجاد کنند. این عامل تنها متغیری است که می‌تواند در نتایج تفاوتی را ایجاد کند.

کیت رابینز که سابقه‌ زیادی در زیست‌شناسی مولکولی داشته همزمان با محققانی در زمین که اقدام به تعیین توالی نمونه‌های یکسان کرده‌اند این آزمایش را در ایستگاه فضایی انجام داد و محققان با مقایسه نتایج حاصل از این توالی‌های انجام شده در زمین و در شرایط فضا دریافتند تاکنون همه چیز یکسان بوده است.

رابینز پس از انجام موفقیت‌آمیز توالی اولین مولکول‌های DNA گفته است که « به سیستم بیولوژی در فضا خوشامد می‌گویم» .

منبع : NASA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.