شنبه، ۱۰ مهر ۰ - ۰۶:۳۶

هر آسانسور از بخش های مختلفی تشکیل شده است که یکی از آن ها موتور آسانسور می باشد. از دیگر بخش های آسانسور…

هر آسانسور از بخش های مختلفی تشکیل شده است که یکی از آن ها موتور آسانسور می باشد. از دیگر بخش های آسانسور باید به: کابین، ترمز، سیستم درب بازکن، سیستم رویزیون، سیم بکسل، تراول کابل، سیستم تعلیق کابین و مکانیزم تعادل، هدایت کابین، کفشک ها، گاورنر، سیستم ایمنی، ضربه گیر، درب ها، اتاق ماشین آلات و تابلو فرمان اشاره کرد.

آشنایی با بخش های مختلف سیستم آسانسور:

هر آسانسور از بخش های مختلفی تشکیل شده است که یکی از آن ها موتور آسانسور می باشد. از دیگر بخش های آسانسور باید به: کابین، ترمز، سیستم درب بازکن، سیستم رویزیون، سیم بکسل، تراول کابل، سیستم تعلیق کابین و مکانیزم تعادل، هدایت کابین، کفشک ها، گاورنر، سیستم ایمنی، ضربه گیر، درب ها، اتاق ماشین آلات و تابلو فرمان اشاره کرد. هر کدام از این بخش ها دارای اجزای دیگری است که هر یک کارایی مختص به خود را دارند. در بین تمام قسمت های ذکر شده، موتور آسانسور از مهم ترین بخش ها است. علت اینکه موتور را مهم ترین بخش تلقی می کنند، مسئولیتی است که موتور آسانسور بر عهده دارد. جابجایی آسانسور توسط موتور صورت می گیرد و یکی از اجزای اصلی در حرکت آسانسور، موتور است. به این ترتیب می توان این قسمت را از بخش های بسیار حساس آسانسور ذکر کرد.

همانطور که گفته شد، هر آسانسوری از بخش های مختلفی تشکیل شده است و همه این بخش ها در کنار هم کار می کنند تا کابین آسانسور بتواند درون چاهک به حرکت دربیاید. به این خاطر مسئولیت جا به جایی کابین را به طور کلی نمی توان بر عهده موتور قرار داد، بلکه این بخش تنها نقش اساسی در جا به جایی کابین دارد و یکی از مهره های اصلی در سیستم آسانسور محسوب می شود.

آشنایی با انواع موتور آسانسور:

موتور آسانسور از انواع مختلفی تشکیل شده است. هر کدام از این موتورها دارای ویژگی های مختص به خود بوده و در ساختمان هایی که با این گونه موتور ها تناسب داشته باشند، نصب می گردند. این موتور ها شامل: موتور گیربکسی تک سرعته کشش، موتورهای گیربکسی دو سرعته کشش، موتورهای گیر بکسی ولتاژ متغیر کشش، موتورهای بدون گیربکس ولتاژ متغیر کشش و موتورهای کابل پیچی می شوند. مهم ترین عاملی که موجب تفاوت میان موتورهای گیربکسی و غیر گیربکسی می شود، نحوه انتقال نیروی محرکه است. درصورتی که نیروی محرکه توسط چرخ دنده به موتور منتقل شود، موتور از نوع گیربکسی خواهد بود و در صورتی که نیروی محرکه به شکل مستقیم به موتور منتقل گردد، موتور غیر گیربکسی است.

موتور آسانسور

می توان تفاوت عمده میان موتورهای ذکر شده را در نوع توقف کابین آسانسور و قطع نیروی برق دانست. در هر یک از این موتورها نوع توقف کابین متفاوت می باشد. به طور مثال در موتور گیربکسی تک سرعته کشش، وقتی کابین به طبقه مورد نظر نزدیک شود، ترمز به صورت اتوماتیک عمل می کند و کابین با سرعت بسیار آرام متوقف می شود. پس می توان نتیجه گرفت یکی از بخش های دیگری که موتور آسانسور با آن ارتباط نزدیک دارد، ترمز ها هستند.

از دیگر انواع موتور آسانسور می توان به موتورهای مغناطیسی اشاره کرد. این موتور ها کارکرد متفاوتی از سایر موتور ها دارند و در ایران به ندرت استفاده می شوند. اکنون بیشتر تولید کنندگان موتور آسانسور در داخل ایران، به ساخت موتورهای گیربکسی و گیرلس می پردازند.

با قسمت های اصلی موتور آسانسور آشنا شویم:

عموما تمام دستگاه های الکترونیکی و مکانیکی دارای موتور هستند. هر موتور دارای بخش هایی است که در این قسمت قصد داریم با بخش های مختلف موتور آسانسور آشنا شویم. بخش های موتور گیربکسی شامل: موتور الکتریکی، گیربکس، فلکه گیربکس و ترمز الکتریکی می باشد.

 موتور الکتریکی وظیفه حمل وزن نفرات و بار را برعهده دارد و یک سیم بکسل به آن متصل می باشد. وظیفه این سیم نگهداری وزنه هایی چدنی متناسب و هم وزن با کابین است. گیربکس جز بعدی در موتور آسانسور است. این وسیله به عنوان واسطه عمل می کند. گیربکس وظیفه دارد انرژی و نیرو را از بخش منبع به بخش مصرف کننده منتقل کند.

 فلکه گیربکس بخش سوم یک موتور گیربکسی است. این بخش از قرقره هایی تشکیل شده است که قدرت موتور را به سیم بکسل انتقال می دهد. بخش چهارم و آخرین بخش در موتورهای گیربکسی، ترمز الکتریکی می باشد. این قسمت یکی از مهم ترین بخش های هر موتوری است. این قسمت روی موتور سوار می شود و مدام در حال کار است. فقط زمانی که کابین در حال حرکت می باشد، ترمز آسانسور استراحت می کند.

نوع دیگر موتورهایی که در ایران تولید می شود، موتور های گیرلس است. این موتورها پنجاه درصد مصرف برق را کاهش می دهند و بسیار راحت تر و سریع تر نصب می شوند. همچنین اگر آپارتمان شما دارای ترافیک طبقات است و یا در ساختمان های اداری فعالیت می کنید، استفاده از این نوع موتور پیشنهاد می گردد. با وجود مشخصات ذکر شده، باید بدانید قیمت موتور گیرلس از موتور گیربکسی بسیار بیشتر است.

هنگام خرید موتور آسانسور به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اطلاع از مشخصات فنی قبل از خرید موتور آسانسور بسیار مهم می باشد. و تاثیر مستقیمی روی قیمت آسانسور خواهد داشت. عده ای اولین سوالی که هنگام خریدن موتور آسانسور می پرسند، قیمت آن است. در صورتی که باید سوالات بیشتری از فروشنده بپرسید.

سوالاتی درباره: کشور سازنده، نام شرکت، نام برند، میزان گارانتی، میزان خدمات پس از فروش، قدرت و توان موتور، ظرفیت موتور، میزان سرعت موتور، میزان استارت در ساعت، تعداد سیم پیچ موتور، وزن گیربکس، راندمان و فرکانس. اطلاع از ویژگی های ذکر شده به میزان زیادی در انتخاب بهترین موتور می تواند کارساز باشد. توجه داشته باشید هرگز بدون اطلاع از مشخصات ذکر شده، اقدام به خرید موتور آسانسور ننمایید.

خرید آسانسور از شرکت آتیس:

اگر می خواهید بهترین سیستم آسانسور من جمله موتور آسانسور را خریداری نمایید، به فروشگاه های آتیس در سراسر کشور مراجعه کنید تا باکیفیت ترین محصولات آسانسور را خریداری نمایید. آسانسور آتیس نامی آشنا در میان شرکت های مختلف تولیدی آسانسور می باشد که با دو دهه سابقه باکیفیت ترین محصولات را روانه بازار می کند.

 موتور آسانسور در شرکت آتیس توسط مهندسان با تجربه، دستگاه های مدرن و تکنولوژی روز دنیا تولید می شود و همچنین واردات آن نیز انجام میشود. علاوه بر آسانسور، این شرکت به تولید پله برقی و بالابر نیز می پردازد. شما خریداران عزیز می توانید به سایت آتیس مراجعه کرده و از محصولات شان بازدید نمایید. با خرید آسانسور آتیس نگران خدمات پس از فروش و گارانتی محصولات نباشید.

در نهایت ذکر این نکته مهم است که قیمت آسانسور تاثیر گرفته از انواع اجزا آن میباشد و بسیار مهم است که اجزا آسانسور به درستی انتخاب شود.

منبع atisliftco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *