چهارشنبه، ۲۳ مهر ۹۳ - ۰۳:۱۷

‌مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری فارس بر لزوم توسعه فعالیت‌های مرتبط با ارتقا شاخص‌های ایمنی و استانداردهای پیشگیری از عوارض حوادث طبیعی، در…

‌مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری فارس بر لزوم توسعه فعالیت‌های مرتبط با ارتقا شاخص‌های ایمنی و استانداردهای پیشگیری از عوارض حوادث طبیعی، در تمام ایام سال تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی فارس،«حسن فیاض‌پور» امروز(چهارشنبه 23 مهرماه) در سمینار و کارگاه آموزشی یک روزه مدیریت بحران با رویکرد زلزله در شیراز گفت: نباید تنها به برگزاری و نامگذاری یک هفته تحت‌عنوان هفته‌ی ایمنی و کاهش بلایای طبیعی بسنده شود که باید به طور مستمر و دائمی، استقبال و توجه شود.

وی با تأکید براینکه هدف برپایی چنین همایش‌هایی پاسخ به علت آسیب‌پذیری ایران در برابر حوادث مختلف باشد، گفت: تا پیش از زلزله‌ی بم، زبان و ادبیات مشترک در نظام اجرایی و نظارتی وجود نداشت، اما وقوع آن زمین‌لرزه، مسئولان را هوشیار کرد تا با عزمی جدی برای وضع قوانین اجرایی اقدام کنند.

فیاض‌بخش با یادآوری اینکه در گذشته نظارت‌ها خصوصاً در موضوع استفاده از مصالح ساختمانی و ساختمان‌سازی مورد غفلت قرار داشت، گفت: مدت کوتاهی است که نظام مهندسی روستایی مورد توجه قرار گرفته و پس از وقوع زلزله بم و با هدف رسیدن به فهم مشترک و درک متقابل برای حل مشکلات راه‌اندازی شد.

این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد که در این سمینار و کارگاه‌های مشابه راهکارهای ویژه‌ای برای تقویت حلقه‌های مفقوده که نتیجه آن کاهش خطرپذیری در برابر حوادثی مانند زلزله است ارائه شود، گفت: از 40 مورد حادثه طبیعی در جهان، بیش از 30 مورد آن در کشور ما ثبت شده است.

فیاض‌پور خطرپذیری ایران را در مقابل حوادث طبیعی مانند زلزله، 1000 برابر کشور ژاپن برشمرد و افزود: وقوع برخی حوادث در فارس ممکن است وضعیت را به حال اضطرار درآورد بنابراین نباید تنها به برگزاری یک مراسم و یک هفته تحت عنوان ایمنی اکتفا کرد.

«علیرضا صحرائیان»، مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس نیز با اشاره به اینکه برگزاری این کارگاه‌ها مستلزم داشتن خروجی مؤثر است، گفت:2700 پروژه‌ی عمرانی در سطح استان فارس نیاز به مقاوم‌سازی دارند که بنا به ابلاغ مدیریت بحران کشور در فرآورده‌های ساختمانی هم باید کیفیت را لحاظ کرد.

وی هم‌چنین با اشاره به اعمال نظارت عالیه بر پروژه‌ها جهت ارتقاء کیفیت ساخت و سازها گفت: این مهم موجب بهره‌برداری از بهترین پروژه‌هایی می‌شود که با پول بیت‌المال هزینه می‌شوند.

برنامه‌ریزی برای جلوگیری از تبدیل سوانح طبیعی به اتفاقات اضطراری

مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفت: با برنامه‌ریزی و تلاش نباید اجازه دهیم سوانح طبیعی به اتفاقات اضطراری تبدیل شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی فارس، «هوشنگ عشایری» امروز(چهارشنبه 23 مهرماه) در سمینار و کارگاه آموزشی یک روزه مدیریت بحران با رویکرد زلزله که در دانشگاه صنعتی شیراز برگزار شد، افزود: در سال‌های اخیر تلاش کردیم رویکرد تخصصی، علمی و فنی مدیریت بحران را در محیطی دانشگاهی به اجرا بگذاریم.

وی با اشاره به اینکه در حوزه‌ی بین‌الملل نیز بر سلامت و ایمنی نیروی انسانی تأکید شده، خاطرنشان کرد: نیروی انسانی، منابع مالی و تجهیزات مربوطه از مهم‌ترین عوامل انجام یک فعالیت مطرح می‌شوند که نیروی انسانی شاخص‌ترین آنها است.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس داشتن ایمنی در زندگی روزمره را از مهم‌ترین عوامل حفظ جان بشر برشمرد و تصریح کرد: حوزه‌ی ایمنی در فرایند اتفاقات طبیعی در یک جامعه از اهمیت بسیاری برخوردار است که امروز در این سمینار به آن پرداخته می‌شود.

عشایری به عنوان متولی‌ بخشی از اقدمات اولیه مدیریت بحران، خواستار عدم تبدیل سوانح طبیعی به اتفاقات اضطراری در فارس شد و گفت: در صورت عملکرد مثبت مهندسین راه و ساختمان می‌توان از بروز بحران‌های طبیعی در حوزه‌ی ساختمان‌های مسکونی جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: در کشوری مانند ژاپن که منشأ زلزله‌های بزرگ در دنیاست در مقابل زلزله‌هایی با ریشتر بیشتر ساختمان‌های مقاوم ساخته‌اند که نشان از مقابله‌ی انسان در برابر این حوادث با علم و تکنولوژی دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس تصریح کرد: هر دو سال یک‌بار حادثه‌ای جدید در بحران تعریف می‌شود، مانند ویروس ابولا که امروزه ویروس جدیدی که در صورت ناتوانی در مقابله با آن به یک بحران تبدیل می‌شود.

عشایری خاطرنشان کرد: زمانی نگران زلزله‌های 4 ریشتری در فارس بودیم اما امروز سالانه در استان خود شاهد زلزله‌های بالای 5 ریشتری هستیم که با مدیریت بحران در بخش‌های مختلف خسارت جانی و مالی کمی را به همراه داشته است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.