دوشنبه، ۳۱ شهریور ۹۳ - ۰۶:۳۱

مدیر جهاد کشاورزی حاجی‌آباد از برداشت محصول پسته از باغات این شهرستان خبر داد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج‌فارس، محمدعلی علیپور…

مدیر جهاد کشاورزی حاجی‌آباد از برداشت محصول پسته از باغات این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج‌فارس، محمدعلی علیپور از برداشت محصول پسته در حاجی‌آباد خبر داد و گفت: در بیش از 430 هکتار از باغات حاجی‌آباد درخت پسته وجود دارد و تعداد 167 بهره‌بردار در مناطق شمالی و هم‌مرز با استان کرمان و فارس و تنها شهرستان استان است که پسته در آن کشت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این محصول به دو صورت تر و رسیده برداشت می‌شود، افزود: پیش‌بینی می ‌ود امسال عملکرد پسته بصورت تر سه تن در هر هکتار و عملکرد پسته خشک یک تن در هر هکتار باشد.

وی خاطر نشان کرد: سطح زیر کشت این محصول نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است، بیشترین سطح برداشت به صورت تر از اواخر مردادماه آغاز و تا نیمه شهریور به پایان می‌رسد، برداشت محصول رسیده پسته نیز از اواخر شهریور آغاز و با انجام عملیات پس از برداشت در ترمینال ضبط پسته تا اواخر مرداد ماه ادامه دارد.

مدیر جهاد کشاورزی حاجی‌آباد اوحدی، احمد آقایی، کله قوچی و اکبری را از جمله ارقام کشت شده در این شهرستان عنوان و اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و سازگاری با محیط، اوحدی رقم مناسبی برای این شهرستان است.

این مقام مسئول تصریح کرد: برداشت پسته به صورت دستی و نیروی انسانی است که در مدت زمان برداشت از جوانان بیکار همان منطقه بکار گرفته می‌شود.

علیپور از وجود یک ترمینال ضبط پسته در این شهرستان خبر داد و افزود: با سرمایه شخصی تولید کننده محصول در منطقه دهنو و خوشن‌آباد احداث شده است و در منطقه صالح‌آباد نیز یک ترمینال دیگر در حال احداث است که در سال آینده بهره‌برداری ی می‌شود با افتتاح این واحدهای فرآوری در سال آینده تولید محصول خشک افزایش و از برداشت به صورت تر کاسته می‌شود.

وی در ادامه درباره مزیت‌های تولید این محصول به ارزآوری، اشتغال‌زایی و مقاوم بودن آن به خشکی اشاره کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.