سه شنبه، ۲۵ شهریور ۹۳ - ۰۷:۲۵

سرپرست معاونت عملیات بندری و منطقه‌ی ویژه‌ی اداره‌کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: در پی تخلیه‌ی محموله‌ی دو فروند کشتی حامل بنزین در…

سرپرست معاونت عملیات بندری و منطقه‌ی ویژه‌ی اداره‌کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: در پی تخلیه‌ی محموله‌ی دو فروند کشتی حامل بنزین در بندر خلیج‌فارس بعنوان بخش نفتی منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی بندر شهید رجایی، برای نخستین بار عملیات ترانزیت بنزین از طریق بزرگترین بندر تجاری ایران آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی خلیج‌فارس، «محمدعلی اصل‌سعیدی‌پور» افزود: دو کشتی به نام‌های «لیانا» و «دان وان» که از مبدأ کشورهای حاشیه‌ی جنوبی خلیج‌فارس به بندر شهید رجایی آمده بودند، در مجموع بیش از 20 هزار تن(معادل 24 میلیون لیتر) بنزین را در این بندر تخلیه کردند.

وی مدت زمان تخلیه‌ی این کشتی‌ها را کمتر از 60 ساعت برشمرد و افزود: این محموله، فرآورده‌ی نفتی سبک، هم‌اکنون در 6 مخزن به ظرفیت 24 میلیون لیتر با فناوری سقف شناور در بندرنفتی خلیج‌فارس، نگهداری می‌شود.

به‌گفته‌ی سعیدی‌پور،هم‌اکنون بیش از 5 هکتار از اراضی موجود در پس‌کرانه‌ی پایانه‌ی نفتی بندر خلیج‌فارس برای کامیون‌های ویژه‌ی حمل و نقل این محموله در نظر گرفته شده و عملیات ترانزیت توسط 750 کشنده به مقصد منطقه‌ی شمال کشور عراق در حال انجام است.

سرپرست معاونت عملیات بندری و منطقه‌ی ویژه‌ی اداره‌کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به اینکه ایران به صرفه‌ترین مسیر ترانزیت سوخت برای عراق و کشورهای CIS است، گفت: هم‌اکنون با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بندر نفتی خلیج‌فارس، به صورت مستقیم بیش از 70 فرصت شغلی ایجاد شده است.

سعیدی‌پور میزان سرمایه‌گذاری در بخش ترانزیت فرآورده بنزینی را بیش از 300 میلیارد ریال برشمرد و افزود: هم‌اکنون بندر نفتی خلیج‌فارس آمادگی آن را دارد تا به کشتی‌های نفتی با آبخور 7.5 متر خدمات بندری ارائه کند.

وی ادامه داد: نفت و گازوئیل از جمله فرآورده‌های سبک نفتی است که امکان ترانزیت آنها از طریق بندر خلیج‌فارس وجود دارد.

به‌گفته‌ی سرپرست معاونت عملیات بندری و منطقه‌ی ویژه‌ی اداره‌کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، تأمین نیاز کشورهای منطقه، درآمدزایی 200 دلاری برای هر تن کالای ترانزیتی و اشتغالزایی مناسب از مزایای ترانزیت سوخت از طریق بزرگترین بندر تجاری ایران است.

وی یادآور شد: طی پنج ماهه نخست سال، بیش از 218 هزار تن انواع فرآورده‌های نفتی از این بندر ترانزیت شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، 25 درصد رشد داشته است.

سعیدی‌پور یادآور شد: سالانه بیش از 900 کشتی حامل فرآورده‌ی نفتی در بندر نفتی خلیج‌فارس تردد می‌کنند.

به گزارش ایسنا، بندر خلیج‌فارس بعنوان زون نفتی منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی بندر شهید رجایی با برخورداری از تجهیزات مناسب، حجم قابل قبولی از صادرات، ترانزیت و سوآپ فرآورده‌های نفتی و بانکرینگ را برعهده دارد. این بندر، 9 پست اسکله به طول 1200 متر، عمق 7.5 متر و 320 هکتار محوطه عملیاتی و اراضی پشتیبانی دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.