یکشنبه، ۱۱ آبان ۹۳ - ۰۶:۴۲

حرکت عزاداران حسینی در قالب دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان از محل این مسجد به طرف امامزاده حضرت سید ابراهیم(ع) زنجان آغاز شد….

حرکت عزاداران حسینی در قالب دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان از محل این مسجد به طرف امامزاده حضرت سید ابراهیم(ع) زنجان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه زنجان، در این مراسم که جمع کثیری از مردم زنجان و سایر شهرهای کشور حضور دارند، عزاداران در سوگ سرور و سالار شهیدان بر سر و سینه می‌زنند و ارادت خود را بار دیگر به اهل‌بیت(ع) اعلام می‌کنند.

در این مراسم که به‌ صورت زنده از شبکه‌های ملی و بین‌المللی سازمان صدا و سیما پخش می‌شود جمعی از علاقه‌مندان به اباعبدالله‌الحسین(ع) از سایر کشورها حضور دارند و ده‌ها عکاس و فیلمبردار این مراسم را پوشش تصویری می‌دهند.

دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان از محل این حسینیه واقع در خیابان فردوسی حرکت خود را آغاز و پس از عبور از سبزه‌میدان و خیابان امام در محل امامزاده سیدابراهیم (ع) به پایان خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، طبق یک سنت دیرینه، همه ساله هشتم ماه محرم، مقارن با شب تاسوعای حسینی، خیل عاشقان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) و قمر منیر بنی‌هاشم حضرت ابوالفضل‌العباس(ع) در قالب دسته عظیم عزاداری از حسینیه اعظم زنجان به‌طرف امام‌زاده حضرت سیدابراهیم(ع) حرکت می‌کنند. این روز در زنجان به یوم‌الابوالفضل مشهور است. در مسیر این دسته هزاران راس قربانی اعم از شتر، گاو و گوسفند ذبح می‌شود.

همچنین در طول مسیر حرکت مردم زنجان و دیگر مهمانانی که از راه‌های دور و نزدیک به زنجان آمده‌اند نذورات نقدی خود را به اکیپ‌های ثابت و سیار جمع‌آوری نذورات تقدیم می‌کنند. عظمت و شکوه این برنامه و حضور ده‌ها هزار مردم به قدری است که نظیر آن در هیچ کجای ایران دیده نشده است، به همین جهت اسفندماه سال 87 با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این برنامه به عنوان دهمین میراث‌معنوی کشور ثبت شد. به همین جهت زنجان در بین محافل مذهبی و فرهنگی کشور به عنوان پایتخت “شور و شعور حسینی” شناخته می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *