سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۱۱:۳۳

مذاکرات هسته ای دو جانبه هیات های جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا که از روز گذشته در شهر ژنو سوئیس برگزار…

مذاکرات هسته ای دو جانبه هیات های جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا که از روز گذشته در شهر ژنو سوئیس برگزار شده است، وارد سومین دور شد تا طرفین این گفت و گوهای سیاسی و کارشناسی خود درباره تحریم ها و موضوع هسته ای را ادامه دهند.

به گزارش ایرنا، طرفین صبح امروز نیز سه ساعت و نیم و روز گذشته پنج ساعت با یکدیگر مذاکره کردند.

«سید عباس عراقچی» عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران پس از پایان دور دوم این مذاکرات در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: در حاشیه مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا، جلسه فنی و کارشناسی بین دو طرف برگزار شده است.

به گفته عراقچی، مذاکرات صبح امروز پس از سه ساعت و نیم گفت و گو برای صرف ناهار تعطیل شد.

طرفین تاکنون هشت ساعت و نیم با یکدیگر گفت و گوهای صریحی داشته اند.

ریاست هیات جمهوری اسلامی ایران را در این مذاکرات، «سید عباس عراقچی» و «مجید تخت روانچی» و ریاست هیات آمریکایی را «ویلیام جوزف برنز» معروف به «بیل برنز» قائم مقام وزیر خارجه آمریکا برعهده دارند که در این مذاکرات «هلگا اشمید» معاون سیاسی مسوول سیاست خارجی اتحادیه نیز حضور داشته است.

عراقچی پس از دور اول مذاکرات ایران و آمریکا دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: مذاکرات در فضایی مثبت و سازنده برگزار شد.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه افزود: گفت وگوهای دوجانبه هیات های ایرانی و آمریکایی عصر دوشنبه به مدت پنج ساعت طول کشید که در این گفت وگوها، موضوعات مطرح شده در مذاکرات هسته ای مورد مشورت و رایزنی قرار گرفت.

«مجید تخت روانچی» معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه و دیگر عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای ایران نیز شب گذشته در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: در مذاکرات با آمریکا، تمامی موضوعات مرور شد و قرار است این مذاکرات امروز ادامه یابد.

عراقچی امروز (سه شنبه) نیز در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اعلام کرد: ایران و فرانسه فردا ( چهارشنبه) در ژنو سوئیس با یکدیگر بطور دو جانبه مذاکره می کنند.

معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه افزود: در مذاکرات دو جانبه با فرانسه ، آقای «نیکولاس دوریویر» نماینده جدید فرانسه در مذاکرات با 1+5 حضور خواهد داشت که نماینده جدید فرانسه در مذاکرات 1+5 و جانشین «ژاک اودیبر» شده است.

عراقچی همچنین گفت که مذاکرات دو جانبه ای با آلمان روز یکشنبه آینده (25 خرداد ماه )در تهران برگزار خواهد شد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اضافه کرد: آقای هانس دیتر لوکاس نماینده آلمان در مذاکرات 1+5 برای شرکت در یک سمینار در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه به تهران سفر می کند که با وی مذاکرات دو جانبه ای درباره موضوع هسته ای خواهیم داشت.

هیات ایرانی را در این مذاکرات «حمید بعیدی نژاد» مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت خارجه، «داوود محمدنیا» مشاور وزیر خارجه و «پژمان رحیمیان» مدیر کل حوزه ریاست سازمان انرژی اتمی که همگی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران هستند، همراهی می کنند.

ویلیام برنز را نیز در این مذاکرات «وندی شرمن» مذاکره کننده ارشد واشنگتن در گروه 1+5، «جیک سولیوان» مشاور «جو بایدن» معاون رییس جمهوری آمریکا در امور امنیت ملی و «بروک اندرسون» مشاور ارشد امور خاورمیانه شورای امنیت ملی آمریکا، «جیم تیم بی» مشاور ارشد کنترل سلاح و «رابرت مالی» مشاور ارشد خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا همراهی می کنند.

عراقچی پیش از شروع مذاکرات با آمریکا در ژنو در جمع خبرنگاران گفته بود: هنوز فاصله ها میان ایران و 1+5 در موضوعات مختلف وجود دارد و برای نزدیک شدن دیدگاهها باید تلاش بسیاری شود.

وی افزود: طرف های ما باید تصمیمات سختی بگیرند تا بتوانند دیدگاه های ما را تامین و با پذیرش حقوق ملت ایران، آن را تثبیت کنند.

وی به برگزاری دور بعدی مذاکرات هسته ای از 26 تا 30 خرداد در وین اشاره کرد و گفت: انتظار ما این است که در این دور بتوانیم از کلیات وارد جزئیات شویم و نگارش متن توافق جامع را آغاز کنیم؛ انتظاری که از مذاکرات وین 4 داشتیم.

عراقچی ابراز امیدواری کرد در نشست بعدی (وین 5) این هدف تحقق یابد تا بتوان اختلافات را در مسائل کلی به هم نزدیک تر کرد و به جزییات پرداخت که البته این هنوز خوشبینانه است.

وی گفت: در این مذاکرات هدفی جز تثبیت حقوق ملت ایران در موضوع هسته ای برای مقاصد صلح آمیز نداریم و امیدواریم در فرصت باقیمانده تا پایان شش ماه اول توافق ژنو به این هدف برسیم.

«مجید تخت روانچی» معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه نیز بامداد دوشنبه پیش از عزیمت به ژنو به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: در ژنو گفت وگوهایی صریحی در آستانه مذاکرات هفته آینده در وین خواهیم داشت و نظراتمان را با صراحت کامل و درچارچوب خطوط قرمز نظام مطرح می کنیم.

این دیپلمات کهنه کار کشورمان در پاسخ به پرسشی درباره میزان موفقیت مذاکرات ژنو گفت: رمز موفقیت در گفت وگوهای ژنو تکیه بر واقعیت ها و نه بر اساس توهمات و فشارهای خارجی است.

تیم مذاکره کننده هسته ای ایران پس از ژنو عازم ایتالیا می شود تا علاوه بر شرکت در کنفرانس خلع سلاح در رم، با «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده این کشور در ١+٥ مذاکره کند. معاونان وزیر خارجه ایران همچنین با همتای ایتالیایی خود گفت وگو خواهند کرد.

مذاکرات ژنو و رم، سومین دور از مذاکرات در سطوح سیاسی و کارشناسی پس از مذاکرات وین٤ است که بدون پیشرفت محسوسی پایان یافت. پیش از این نیز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در استانبول ترکیه دیدار و گفت وگو کرده بودند.

هفته پیش نیز همزمان با نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، کارشناسان ایران و 1+5 در رزوهای 14 و 15 خرداد ماه جاری در وین اتریش با یکدیگر گفت وگو کردند.

با توجه به برگزاری مذاکرات در سطوح مختلف سیاسی و کارشناسی میان ایران و 1+5 قبل از مذاکرات رسمی وین در 26 خرداد ماه، انتظار می رود دیدگاه های طرفین به یکدیگر نزدیک شده وموارد اختلافی میان آنها کاهش یابد تا طرفین بتوانند در مذاکرات وین 5، نگارش متن توافق نهایی را آغاز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.