شنبه، ۱۴ تیر ۹۳ - ۱۱:۵۳

به گزارش ایرنا، محسن فاضلیان روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: قرار است 16 تیر ماه برای نخستین بار اوراق سلف مبتنی بر…

به گزارش ایرنا، محسن فاضلیان روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: قرار است 16 تیر ماه برای نخستین بار اوراق سلف مبتنی بر سنگ آهن دانه بندی شده به میزان 500 هزار تن به ارزش تقریبی 100 میلیارد تومان به صورت ریالی(بر مبنای واحد پولی ریال)منتشر شود.

وی ادامه داد: اوراق سلف سنگ آهن دانه بندی شده یک ساله است و سرمایه گذاران در سررسید می توانند درخواست خود را جهت تسویه فیزیکی به بورس کالا ارایه کنند یا در صورت عدم تمایل به تسویه فیزیکی، به قیمت های از پیش تعیین شده درخواست تسویه نقدی کنند.

وی افزود: در صورتی که سرمایه گذاران در سررسید اقدام به تسویه فیزیکی کنند، از بازدهی حداقل 25.5 و حداکثر 30 درصد با نرخ روز شمار برخوردار خواهند شد، اما در صورتی که دارنده اوراق فوق در سررسید تمایل به تحویل فیزیکی داشته باشد، می تواند همانند سایر قراردادهای متداول در بورس کالا، نسبت به تحویل کالا در زمان تحویل اقدام کند.

فاضلیان با اشاره به اینکه، اوراق سلف مبتنی بر قرارداد سلف است، در خصوص مزیت های این روش گفت: شرکت هایی که جریان نقدینگی مثبت داشته باشند و کالاهای قابل عرضه و قابل احصا باشند، می توانند از این روش استفاده کنند.

مدیر عامل تامین سرمایه امید خاطر نشان کرد: بازارگردانی این اوراق بر اساس شیوه جدید بازارگردانی طراحی شده و توسط شرکت تامین سرمایه امید انجام خواهد شد و سرمایه گذاران طی عمر اوراق امکان فروش اوراق به قیمتی حداقل 23 درصد بالاتر از قیمت خرید به صورت سالانه را خواهند داشت.

وی، وجه تمایز اوراق سلف موازی استاندارد با اوراق مبتنی بر بدهی را عدم پرداخت سود بین دوره اعلام کرد و افزود: عدم پرداخت سود بین دوره برای سرمایه گذار این جذابیت را به همراه دارد که نیاز به سرمایه گذاری مجدد ندارد و در ذات این اوراق، سرمایه گذاری مجدد دیده شده است و برای عرضه کننده نیز این مزیت را دارد که در بین دوره هیچ سودی پرداخت نخواهد کرد و مدیریت جریان وجوه بسیار سهل و روان خواهد شد.

وی تصریح کرد: از ویژگی های این دارایی اختیار فروش برای دارنده اوراق در بازدهی زیر 25.5 درصد و اختیار خرید برای عرضه کننده در بازدهی بالای 30 درصد است.

فاضلیان تصریح کرد: اگر قیمت سنگ آهن به صورت غیر منتظره کاهش یابد به نحوی که در سررسید بازدهی اوراق کمتر از 25.5 درصد گردد، دارنده اوراق می تواند از اختیار فروش خود استفاده کند و اوراق را با قیمتی متناظر با بازدهی 25.5 درصد شرکت گل گهر عرضه کند. در مقابل، اگر قیمت سنگ آهن به طور غیرمنتظره افزایش یابد، عرضه کننده در قیمت های متناظر با بازدهی 30 درصد و بیشتر می تواند اختیار خرید خود را اعمال کند.

وی با اشاره به اینکه در این حالت، سرمایه گذار برای تسویه فیزیکی باید مابه التفاوت قیمت سررسید اوراق سلف و قیمت روز را به عرضه کننده بپردازد یا تسویه نقدی انجام دهد، گفت: شرکت تامین سرمایه امید علاوه بر بازارگردانی، متعهد پذیره نویسی آن بوده و کارگزار عرضه کننده هم کارگزاری بانک سپه است.

وی در خصوص حداقل میزان خرید این اوراق ابراز داشت: هر سند این اوراق معادل 5 تن سنگ آهن به ارزش تقریبی 750 هزار تومان است و در عین حال این اوراق از مالیات معاف است، اما اگر کالا تحویل گرفته شود، مالیات بر ارزش افزوده باید پرداخت شود.

مدیر عامل تامین سرمایه امید در پایان تاکید کرد که سرمایه گذاران برای خرید اوراق سلف سنگ آهن دانه بندی باید از طریق مراجعه به کارگزاری های بورس کالا نسبت به دریافت کد بورسی مخصوص بورس کالا اقدام کنند.

اقتصام(3)** 9141**1594

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.