شنبه، ۰۵ مهر ۹۳ - ۱۱:۴۳

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان از آغاز فصل صید میگو از هشتم مهرماه بصورت رسمی در آب‌های هرمزگان خبر داد….

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان از آغاز فصل صید میگو از هشتم مهرماه بصورت رسمی در آب‌های هرمزگان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی خلیج فارس،«عبدالمجید مقصودی» گفت: براساس مصوبات کمیته‌ی مدیریت صید هرمزگان متشکل از نمایندگان صیادان و تعاونی‌های صیادی، اداره‌کل شیلات هرمزگان و نمایندگان پژوهشکده‌ی خلیج‌فارس و دریای عمان است این تاریخ برای آغاز فصل صید میگو مشخص شده است.

وی با بیان اینکه قرار بود صید میگو از پنجم شهریورماه آغاز شود، گفت: شرایط جوی نامناسب علت آغاز فصل صید میگو هرمزگان از هشتم مهرماه است.

مقصودی افزود: صید میگو، طی سنوات گذشته در 5 صیدگاه انجام می‌شد بعلت کاهش شدید ذخایر صیدگاه‌های کوهستک – کلاهی ودارسرخ در دو صید‌گاه استان از سیریک تا جزیره‌ی هرمز به‌عنوان صیدگاه اول هم‌چنین از جزیره‌ی هرمز تا طولای قشم بعنوان صیدگاه دوم انجام می‌شود.

وی میزان صید میگو امسال را براساس برآورد پژوهشکده‌ی اکولوژی خلیج‌فارس و دریای عمان 1150 تن شامل 850 تن میگوی درشت و 300 تن میگوی سرتیز خواند.

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان ادامه داد: در فصل صید امسال بالغ بر 130 شناور لنج میگوگیر و بالغ بر 100 شناور قایق جمع‌آوری صید در عملیات صید مشارکت دارند.

وی هم‌چنین بازدید از شناورهای صیادی، برگزاری کلاس‌های آموزشی و ترویجی برای صیادان میگوگیر، توجیه صیادان در ارتباط با آئین‌نامه‌ی صید میگو امسال، سمپاشی کل شناورهای صیادی با ارائه‌ی گواهی سمپاشی معتبر از سوی صیادان، تجهیز شناورهای صیادی به ادوات و تجهیزات استاندارد و مورد نیاز صید میگو، سایبان، پوشش‌های بهداشتی، براین تانک‌های بهداشتی هم‌چنین سبدهای پلاستیکی بهداشتی برای حمل و نگهداری میگو صید شده و بیش از چند مرحله گشت تحقیقاتی برای تعیین فصل صید را از اقدامات مهم شیلات هرمزگان در رابطه با فصل صید میگو خواند.

مقصود ی یکی از مشکلاتی را که هر سال گریبان‌گیر میگو شده است را صید غیرمجاز برشمرد و افزود: صدمات جبران‌ناپذیری بر ذخایر این آبزی ارزشمند و اقتصاد صیادان مجاز از خود برجا می‌گذارد، از این‌رو باید همه شناورهای مجاز صیادی نسبت به رعایت نظم و انضباط و توجه به هشدارهای یگان حفاظت از منابع آبزیان شیلات استان کمک کنند تا توان این یگان در راستای رفتار قانونی با شناورهای غیرمجاز صرف شود.

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان خاطر نشان شد: در فصل صید میگوی امسال استان پنج شهرستان سیریک، بندرعباس، قشم، میناب و جاسک در قالب پنج تعاونی مشارکت دارند.

به گزارش ایسنا، فرآیند تعیین قیمت میگو تابع شرایط عرضه و تقاضا هم‌چنین اعلام قیمت پایه توسط اتحادیه و تعاونی‌های خدمات صیادی استان است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *