یکشنبه، ۰۴ بهمن ۹۴ - ۱۱:۴۲

آلخاندرو آراونا در حالی به عنوان برنده جایزه پریتزکر ۲۰۱۶ اعلام شده که به دلیل تلاش هایی که این معمار شیلیائی در طراحی…

آلخاندرو آراونا در حالی به عنوان برنده جایزه پریتزکر ۲۰۱۶ اعلام شده که به دلیل تلاش هایی که این معمار شیلیائی در طراحی ساختمانهای خدماتی، خانه های کم هزینه و پروژه های مربوط به بازسازی پس از سانحه داشته توانسته است که نظر هیئت داوران چهل و یکیمن جایزه ی پریتکرز را به دلیل  تلاش وی برای بحران مسکن جهانی به خود جلب کند.با میهن پست همراه شوید.

آلخاندرو آراونا یک معمار جوان و اهل کشور شیلی است که جایزه ی پریتزکر ۲۰۱۶ که یکی از معتبرترین جوایز معماری در دنیا است را از آن خود کرد ، موضوعی که به اعتقاد داوران این جشنواره این جایزه به دلیل تلاشهایی که این معمار در طراحی ساختمانهای خدماتی، خانه های کم هزینه و پروژه های مربوط به بازسازی پس از سانحه داشت، به وی تعلق گرفته است. که در این میان هیئت داوران چهل و یکیمن جایزه ی پریتزکر نیز در باره این معمار شیلیایی اذعان کرداند که آلخاندرو آراونا، با معماری اجتماعی خود سعی کرده تا با بحران مسکن جهانی مقابله کند.

آلخاندرو آراونا برنده جایزه معتبر پریتزکر ۲۰۱۶ معماری

آلخاندرو آراونا برنده جایزه معتبر پریتزکر ۲۰۱۶ معماری

آراونا در سن ۴۸ سالگی پروژه های زیادی در زمینه های خصوصی، عمومی و آموزشی در کشورهای شیلی، آمریکا، مکزیک، چین و سویس اجرا کرده است. اما شاید برجسته ترین کار وی، ساخت ۲۵۰۰ واحد مسکونی باشد که با سیاست های سکونتی دولتهای کشورهایی که در آنجا کار می کرد، در هم آمیخته و با یک رویکرد فرصت طلبی در قبال نیروهای بازار مسکن، توانست اثر عمیقی در جوامع با درآمد کم داشته باشد.

آلخاندرو آراونا مدیر معماری دوسالانه ونیز ۲۰۱۶ است و به عنوان یک عضو هیئت داوران جایزه پریتزکر ۲۰۰۹-۲۰۱۵ خدمت کرده است و در حال حاضر در مدرسه طراحی هاروارد تدریس می کند.

هیات داوران جایزه پریتزکر در بیانیه رسمی خود آورده است:آلخاندرو آراونا، احیای یک معماری با سو گیری اجتماعی بیشتر، به ویژه در تعهد بلند مدت خود برای مقابله با بحران مسکن جهانی و مبارزه برای یک محیط شهری بهتر برای همه را، مجسم کرده است. همانگونه که در نوشته های او، فعالیت ها و طرح هایش به وضوح منعکس شده، او درکی عمیق از معماری و جامعه مدنی دارد. نقش معمار در حال حاضر در خدمت به نیازهای اجتماعی و انسانی به چالش کشیده، و آلخاندرو آراونا به وضوح، سخاوتمندانه و به طور کامل به این چالش پاسخ داده است.

بد نیست بدانید که آلخاندرو آراونا چهل و یکمین برنده جایزه پریتزکر و اولین معمار شیلیائی است که برنده جایزه معتبر پریتزکر است. او یک کمک هزینه ۱۰۰ هزار دلاری و یک مدال برنز در مراسمی که چهارم آوریل در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار خواهد شد؛ دریافت می کند.

بنابراین پس از اعطای جایزه سال ۲۰۱۴ به شیگرو بان، فری اتو در سال ۲۰۱۵ و امسال به آلخاندرو آراونا، جایزه پریتزکر به تازگی تمایل به رسمیت شناختن معمارانی که فراتر از مرزهای سنتی این رشته معماری رفته اند را نشان داده است؛ معمارانی که قادر به ارائه راه حل برای مشکلات فوری جامعه هستند.

منبع:  designboom  & elementalchile

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.