دوشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۹۶ - ۰۸:۴۵
آلرژی فصلی

آلرژی فصلی یکی از حساسیت های شایع در میان مردم است که با شروع برخی فصل ها و گرده افشانی گیاهان در بدن…

آلرژی فصلی یکی از حساسیت های شایع در میان مردم است که با شروع برخی فصل ها و گرده افشانی گیاهان در بدن بروز می کند. در این مطلب قصد داریم به معرفی راهکارهایی برای پیشگیری از چنین حساسیت هایی بپردازیم . در ادامه با میهن پست همراه شوید.

آلرژی فصلی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد اما ژنتیک در حقیقت مهم ترین عامل در بروز آن به شمار می آید. بطور کلی طبق تحقیقات انجام شده اگر پدر و مادری هر دو به آلرژی فصلی مبتلا باشند به احتمال ۶۶ درصد فرزند آنها نیز به این حساسیت دچار خواهد شد. اگر شما نیز از این دسته از افراد هستید مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

پنجره ها را ببندید : دکتر پاتل اشاره می کند علیرغم هوای بسیار مطبوع خصوصا در طول شب های فصل بهار، اگر سابقه ابتلا به آلرژی فصلی را دارید، پنجره ها را بسته و از ایستادن در زیر درختان پرهیز کنید.

آلرژی فصلی

دقیقا دریابید که به چه چیزی حساسیت دارید : دکتر پاتل می گوید اولین قدم این است که علت اصلی آلرژی فصلی خود را دریابید و اگر دقیقا نتوانستید بفهمید که علت آن کدام یک از عواملی چون گرد و غبار، حیوانات و سایر موارد هستند حتما به متخصص آلرژی مراجعه کنید.

آلرژی فصلی

داورهایی که باید مصرف کنید : دکتر پتل، آنتی هیستامین ها را به جای انواع قدیمی «بنادریل» توصیه می کند. انواع جدیدی از آنتی هیستامین ها وجود دارند که بسته به وضعیت آلرژی و گرفتگی بینی باید از آنها استفاده شود. از این جمله آنتی هیستامین ها می توان به «ستیریزین» (Claritin)، لووسیتریزین (Xyzal)، فکسوفنادین (Allegra)، «لوراتادین» (Claritin) اشاره کرد.

آلرژی فصلی

فیلترهای «اچ‌وی‌ای‌سی» را سالی دو بار عوض کنید : با تعویض فیلترهای «اچ‌وی‌ای‌سی»، آن هم دو بار در سال به کاهش میزان آلرژی فصلی خود کمک بسیاری خواهید کرد.

آلرژی فصلی

عینک آفتابی بزنید : دکتر پاتل کاری را که خودش نیز انجام می دهد و حتی ممکن است اندکی مزحک به نظر برسد را پیشنهاد می کند و آن هم زدن عینک آفتابی حتی صبح زود است. وی می گوید، زمانی که صبح ها برای دویدن از خانه بیرون می رود هم عینک می زد. این کار سبب خواهد شد که گرده های پراکنده گیاهان در هوا وارد چشمان ها نشوند. وی قطره چشم «کتوتیفن» را نیز برای آلرژی های چشمی مفید می داند.

آلرژی فصلی

قبل از خواب دوش بگیرید : پتل اشاره می کند در این دوش پیش از خواب، موهای خود را نیز بشویید چرا که در صورت نفوذ گرده ها به داخل موهای تان، آن را با خود به داخل رختخواب خواهید برد و در تمام طول شب، صورت تان را روی بالشی آغشته به گرده ها خواهید فشرد.

آلرژی فصلی

خوردن دارو را از دو ماه قبل آغاز کنید : برای اثرپذیری بهتر داروهای ضدآلرژی بهترست پیش از شیوع فصلی که به آن آلرژی دارید، از این داروها استفاده کنید. با این کار در زمان باروری درختان و گیاهان، مصون خواهید ماند.

آلرژی فصلی

واکسن بزنید : اگرچه به گفته دکتر پاتل بین ۳ تا ۵ سال طول می کشد تا پس از تزریق مداوم واکسن های آلرژی فصلی، این روند به طور کامل بهبود پیدا کند، با این حال بسیاری از نشانه های آزاردهنده این نوع از حساسیت ها پس از گذشت دو تا شش هفته از تزریق بر طرف می شوند. دکتر پاتل از افزایش آلرژی های فصلی به دلیل عدم مراقبت کافی از محیط زیست خبر می دهد. همچنین اذعان می دارد که آلودگی هوا نیز می تواند سبب تشدید این نوع از آلرژی ها شود. وی از شهرهای آلوده جهان به عنوان «اَبَر آلرژی زا» ها یاد می کند و شهر نیویورک را از یکی از این مناطق آلوده می داند و نگرانی هایی را با توجه به گرم شدن بیست درجه ای هوای کره زمین برای ساکنان آن بر می شمارد.

آلرژی فصلی

از خاراندن چشم ها پرهیز کنید : با قرار دادن کمپرس سرد از خارش چشم ها جلوگیری کنید چرا که با خاراندن آنها، باعث ورود گرده ها به بافت های داخلی چشم خواهید شد.

آلرژی فصلی

[highlight]منبع  [/highlight] lifehacker

4 دیدگاه برای “آلرژی فصلی با این راهکارهایی ساده قابل پیشگیری است ؟”

 1. جلیل گفت:

  ممنون از راهکارهای مفیدتون

 2. گلناز.پرناز گفت:

  به نظر من واکسن از همه راه ها بهتره

 3. مرزبان گفت:

  پیشگیری میکنه یعنی باعث بهبود هم میشه؟

 4. نوذری گفت:

  من حساسیت دارم ولی از دارو استفاده نمیکم یعنی در اینده مشکل سازه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *