سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۱:۵۶

به گزارش ایرنا، مسوولان شرکت ملی پالایش و پخش از پیشرفت کلی 75 درصدی طرح توسعه ستاره خلیج فارس خبر داده و اعلام…

به گزارش ایرنا، مسوولان شرکت ملی پالایش و پخش از پیشرفت کلی 75 درصدی طرح توسعه ستاره خلیج فارس خبر داده و اعلام کرده اند: برنامه ریزی برای واردات بنزین بطور کلی یک موضوع موقتی است که با بهره برداری از طرح توسعه ستاره خلیج فارس، واردات بنزین متوقف خواهد شد.

شاهرخ خسروانی معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش می گوید: با بهره برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران حداقل 20 میلیون لیتر بنزین به خارج از کشور صادر خواهد کرد.

عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی نیز چندی پیش اظهار داشت: با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال 1394 ایران ضمن تامین بنزین داخل، قادر به صادرات بنزین نیز خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه 12 میلیون لیتر بنزین تولید می کند که قرار است همه بنزین تولیدی آن به مصرف داخلی اختصاص یابد و حدود 3 میلیون لیتر بنزین مازاد پالایشگاه های آبادان و بندرعباس صادر شود.

کاظمی درخصوص میزان واردات بنزین نیز گفت: درسال 1385روزانه 30 میلیون لیتر بنزین وارد می شد که با توسعه ظرفیت های تولیدی در داخلی و توسعه صنعت سی.ان.جی میزان واردات در سال گذشته به 10 میلیون لیتر کاهش یافت و پیش بینی می شود که در سال 93 نیز 7 میلیون لیتر وارد شده و سال آینده واردات متوقف شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ادامه داد: تولید بنزین درسال 1393روزانه به 64 میلیون لیتر افزایش خواهد یافت که این میزان توسط 9 پالایشگاه داخلی تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه سال آینده حجم قابل توجهی نفت گاز صادر خواهد شد، افزود: با توجه به توسعه شبکه گازرسانی و کاهش مصرف داخلی نفت سفید و گاز ال.پی.جی، این محصولات نیز صادر خواهند شد.

** افزایش تولید بنزین کشور به 96 میلون لیتر در روز

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش با بیان اینکه فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ظرفیت 12 میلیون لیتر در روز تا پایان نیمه دوم سال 94 وارد مدار تولید خواهد شد، گفت: فازهای دوم و سوم آن نیز به ترتیب چندماه پس از یکدیگر به بهره برداری خواهند رسید.

شاهرخ خسروانی ادامه داد: با راه اندازی و بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید بنزین کشور به 96 میلیون لیتر در روز خواهد رسید که مابقی آن (حداقل 20 میلیون لیتر) صادر خواهد شد.

وی اضافه کرد: قرار است تمام محصولات پالایشگاه ستاره خلیج فارس به علت مرغوبیت در داخل کشور توزیع شود، بنابراین از تولیدات سایر پالایشگاه ها نیز بمنظور صادرات استفاده خواهد شد.

** خودکفایی ایران در بنزین و گازوییل با پالایشگاه ستاره خلیج فارس

پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده براساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گاز مایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوئیل، گاز مایع و سوخت جت در کنار پالایشگاه فعلی بندرعباس در حال ساخت است. خوراک مورد نیاز این پالایشگاه از طریق یک خط لوله به طول بیش از ۴۸۵ کیلومتر از پالایشگاه های گازی عسلویه تامین خواهد شد.

با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه 36 میلیون لیتر بنزین و ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت تولید فرآورده های نفتی کشور اضافه می شود.

تولید روزانه ۴ میلیون لیتر ال.پی.جی (گازمایع)، ۳ میلیون لیتر سوخت جت و ۱۳۰ تن گوگرد از دیگر محصولات تولیدی این واحد پالایشی هستند.

با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران از نظر تولید بنزین و گازوییل خودکفا می شود.

اقتصام(5)2022**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.