پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۲۸

به گزارش خبرنگار مهر، محمدصالح جوكار، ظهر چهارشنبه در نشست بررسي مسائل و مشكلات مردم بخش زارچ با اشاره به اتفاقات اخير زارچ…

به گزارش خبرنگار مهر، محمدصالح جوكار، ظهر چهارشنبه در نشست بررسي مسائل و مشكلات مردم بخش زارچ با اشاره به اتفاقات اخير زارچ و ربودن یکی از اهالی این منطقه توسط یکی از اتباع بیگانه، اظهار داشت: این قبیل اتفاقات بر احساس امنیت مردم بسیار اثرگذار است و من به عنوان نماينده مردم همواره در مورد اتباع بیگانه تذکر داده و می ‌دهم اما در کشور و استان، گوش شنوایی در اين زمينه نیست و در دولت دهم و یازدهم نيز بارها اين موضوع را گوشزد کرده ‌ایم.

جوکار ادامه داد: نزدیک به سه هفته است که طی مکاتبه‌ ای آمار تخلف اتباع خارجی را از مراجع مطلع خواسته‌ ام که هنوز پاسخی نداده‌ اند و اینکه در دل یزد چنین کارهایی توسط اتباع خارجی صورت گیرد، قابل قبول نیست و باید پیشگیری شود.

وی افزود: متاسفانه دستگاه‌ های مطلع، آمار و نظارت ندارند در حالي كه مي توان با آماده كردن يك محله و اختصاص دادن آن به اتباع بيگانه، بر همه اممور آن نظارت داشت.

جوكار تصريح كرد: افرادي در اين زمينه می ‌گویند كه این اقدام ممکن نیست اما مي گوييم كه ممكن است و آماده مناظره با آنها هستم.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان كرد: ورودی شهر یزد از طرف زارچ مطلوب نیست و این ورودی دارالعباده و دارالعلم به صورت خراب آباد است و باید برای آن برنامه ریزی شده و اولویت یک کارها باشد.

وجود 68 سالن ورزشي نيمه كاره در سراسر استان يزد

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد در بخش ديگري از سخنان خود بيان كرد: 68 سالن ورزشی به صورت نیمه کاره در سراسر استان وجود دارد که از 30 تا 80 درصد پيشرفت فيزيكي دارند و با توجه به اینکه در دو سال اخیر فقط 17 تا 20 درصد بودجه عمرانی تخصیص یافت، اين پروژه‌ها نیمه تمام رها شده ‌اند.

جوکار در بخش دیگری از سخنان با اشاره به گلایه شدید مردم زارچ و شاهدیه از تصفیه خانه فاضلاب یزد گفت: این طرح برای سال 1360 بوده و برای اجرا باید بیشتر در عمق قرار می‌گرفته و وجود پشه و حیوانات موذی را نمی‌توان تکذیب کرد به همين دليل باید از طرف مسئولان برای رفع این مشکل اقدام شود.

وی با اشاره به اینکه ماندگاری پساب در تصفیه خانه فاضلاب یزد باعث رشد پشه و دیگر حیوانات شده است، افزود: استفاده از آب حاصل از تصفیه فاضلاب باید در طرح کمربند سبز استفاده شود که متاسفانه با وجود آلودگی‌های شدید زیست محیطی که در یزد داریم و با توجه به اینکه جلسات مختلفی هم برگزار شده، هنوز برای کمربند سبز یزد هیچ اقدامی نشده است.

بايد براي پروژه هاي عمراني اولويت بندي شود

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی همچنين با اشاره به اینکه باید برای پروژه ها و برنامه های عمرانی اولویت بندی شود، گفت: در اجرای طرح ها همه بخش ها و روستاها در نظر گرفته شوند و اگر توزیع عادلانه صورت گرفت هیچکس اعتراض نخواهد کرد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد نيز در اين جلسه در پاسخ به سئوال مردم در مورد مسکن مهر زارچ گفت: چون تکمیل پرونده تا پایان سال گذشته طول کشید لذا بانک مسکن هنوز برای سال جاری اقدامی نکرده و زمین به صورت خودمالکی به افراد داده شده است و سعی داریم این 322 نفر را از طریق تسهیلات بنیاد مسکن کمک کنیم.

عليرضا قربانيان افزود: در این طرح 25 نفر بیش از 80 درصد پیشرفت کار دارند ولی هنوز زیرساخت های لازم فراهم نیست و درخواست داریم شرکت های آب ، برق و گاز در این امر تسریع داشته باشند.

با آغاز مطالعات طرح هادي مي توان براي روستاهاي محمدآباد و الله آباد اعتبار گرفت

وی در پاسخ به درخواست فضل الله کمالی، رئیس شورای شهر محمدآباد زارچ، گفت: جاده سازی محمدآباد و اله آباد که دو روستای پیوسته با زارچ است در صورتی امکان پذیر است که محدوده این دو روستا جدا شود و اگر مطالعات طرح هادی این دو روستا آنجام شود می توان برای آنها اعتبار گرفت.

معاون اداره کل ورزش و جوانان استان یزد نیز در این نشست و در پاسخ به درخواست مردم براي احداث سالن ورزشی جدید گفت: دو زمین چمن بسیار خوب در زارچ وجود  دارد و سالن جدیدی نیز در حال ساخت است و 350 تا 400 میلیون تومان دیگر اعتبار نیاز دارد که تقاضا داریم ارگان ها کمک کنند که با اختصاص این مبلغ سالن 17 شهریور تا پایان سال تکمیل شود.

اصغر حسینی افزود: سالن دیگری نیز در ورزشگاه شهید کریمی در مرحله فنداسیون است که چون اعتبار ملی دارد تاکنون مبلغی اختصاص نیافته است.

نياز به همراهي خيران براي تكميل استخر زارچ

وی ادامه داد: استخر شنا نیز در زارچ از طرف یک خیر در دست اقدام است که زمین آن خریداری شده و 650 میلیون تومان نیز از طرف این خیر اهدا شده اما برای تکمیل شدن به دو میلیارد تومان نیاز دارد و اگر بخش های خیری کمک کنند ما نیز سعی می کنیم برای اختصاص مبالغ دولتی اقدام کنیم.

حسینی در پاسخ به اهالی روستای محمدآباد زارچ برای ایجاد سالن ورزشی در این منطقه گفت: فاصله روستای محمدآباد زارچ تا دو ورزشگاه موجود فقط سه کیلومتر است و درخواست داریم اجازه دهید پروژه های نیمه تمام تکمیل شود و سپس برای پروژه جدید اقدام شود.

قائم مقام و جانشين مديرعامل آبفاي استان يزد نیز در این نشست اظهار داشت: آب مسکن مهر زارچ با مکاتبات انجام شده برآورد هزینه شده و پیگیر هستیم در سال جاری اعتبارات مورد نیاز تامین شود.

کاظم دهقان ضمن تشکر از خویشتنداری مردم در طرح فاضلاب یزد بيان كرد: نگرانی مردم با شروع فصل گرما و مزاحمت پشه بجاست و با افتتاح تصفیه خانه فاضلاب این مشکل رفع شده و قول می دهیم این مشکل وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه منشا پشه پساب فاضلاب است، گفت: با پیگیری های دیگر دستگاه ها از جمله آب منطقه ای نسبت به انتقال پساب اقدام خواهد شد و این مشکل رفع مي شود.

انتقال آب به محل هاي مورد نظر وظيفه تصفيه خانه فاضلاب نيست

سید وحید غلمان رئيس تصفيه خانه فاضلاب شهريزد نیز در این نشست، گفت: منشا پشه تجمع آب است و باید جلوی این منشا گرفته شود لذا باید آب به محلهای مورد نیاز منتقل شود که وظیفه ما نیست و 200 هکتار سطح آب موجود این مشکلات را به وجود آورده است، اما اقدامات زیادی از جمله سم پاشی مداوم انجام شده و می شود.

دراین نشست که با حضور حجت الاسلام محمود دهقان نیری امام جمعه زارچ، ابوالفضل خوشنویس بخشدار، دهبیدی پور سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد، شریفی مدیر حج و زیارت استان يزد، سلیمانی نماینده محیط زیست، صمدیانی معاون میراث فرهنگی، شریفی معاون کانون های مساجد، موسوی نماینده نیروی انتظامی و جمعی از نمایندگان دستگاه‌های مختلف برگزار شد، درخواست هایی از جمله رسيدگي به بلاتکلیف رها شدن 10 ساله مسکن جوانان زارچ، تاسیس تعاونی دامداران، رفع مشکل فاضلاب و تعطیلی طرح تا انجام اقدامات لازم، تجهیز کلانتری زارچ و استقرار کیوسک انتظامی در ایستگاه های اله آباد و محمدآباد، شناسایی و ترد اتباع خارجی، تقاضای شروع فاز دوم مسکن جوانان زارچ، پیگیری آماده سازی زیبا شهر زارچ و تکمیل بلوار اصلی زارچ که بیش از 20 سال است نیمه تمام رها شده ، پیگیری خسارت بازماندگان حادثه تصادف دلخراش دو اتوبوس در مسیر اتوبان تهران – قم  که تاکنون هیچ اقدامي برای بازماندگان نشده و … طرح و بررسي شد.

————

عكس: مسعود ميرجليلي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *