شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۹:۳۶

به گزارش ایرنا و به نقل از روابط عمومی وامور بین الملل بورس کالای ایران، حسین پناهیان اظهار داشت: الگوی عملیاتی استقرار نظام…

به گزارش ایرنا و به نقل از روابط عمومی وامور بین الملل بورس کالای ایران، حسین پناهیان اظهار داشت: الگوی عملیاتی استقرار نظام انبار داری و صدور اوراق گواهی سپرده کالایی (قبض انبار) با بررسی تجربیات جهانی و تطبیق آن با واقعیت های موجود، توسط تیم کارشناسی بورس کالای ایران تدوین و با برگزاری جلسات کارشناسی متعدد با حضور فعالان بازار، کارگزاران، نهادهای تخصصی حوزه انبارداری و غیره به دفعات مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: براساس الگوی عملیاتی استخراج شده، پیش نویس دستورالعمل ها و ضوابط اجرایی مورد نیاز جهت استقرار نظام انبارداری و صدور قبض انبار در بورس کالای ایران تهیه شده که پس از بررسی ها و اظهارنظرهای فراوان، در هیات مدیره بورس به تصویب رسید و جهت تصویب نهایی به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال شد که با تصویب انتشار اوراق گواهی سپرده کالایی در شورایعالی بورس به عنوان ورقه بهادار یا همان قبض انبار، گام بسیار مهمی در این راستا برداشته شده است.

پناهیان با اشاره به عمده اقدامات بورس کالای ایران در این خصوص افزود: سامانه الکترونیکی صدور قبض انبار، در بورس کالای ایران تهیه شده است. همچنین بروشورها و مستندات لازم جهت آموزش سامانه به متولیان انبارها و کارگزاران (به عنوان کاربران اصلی آن) مهیا شده و در سال جاری نیز بعد از اتصال انبارها به این سامانه، سایر سامانه های الکترونیکی مرتبط بورس کالا (سامانه های الکترونیکی معاملات، تسویه، ثبت مشتریان و…) به سامانه الکترونیکی صدور قبض انبار متصل خواهند شد.

وی با اشاره به تهیه استانداردهای مورد نیاز جهت پذیرش کالاها در انبارها، توضیح داد: همچنین تدوین استاندارد ملی آیین کار انبارداری برای محصولات فولادی و تدوین استانداردهای ملی سیستم های انبارش ایستای فولادی (قفسه های سنگین و فوق سنگین) از طرف کمیته برنامه ریزی سازمان ملی استاندارد ایران به بورس کالای ایران واگذار شده که در حال حاضر با همکاری تولیدکنندگان، مصرف کنندگان، آزمایشگاه ها و … در حال تدوین است و برای کالاهای دیگر نیز در آینده تسری خواهد یافت.

وی در خصوص پذیرش انبارها و نظارت بر فعالیت آنها، گفت: جلسات متعددی با موسسات و شرکت های بازرسی برگزار شده و یک شرکت بازرسی در نهایت شناسایی شده و قرارداد همکاری نیز با این شرکت منعقد شده است.

پناهیان درباره اقدامات این شرکت بازرسی، تصریح کرد: این شرکت تاکنون 8 انبار مربوط به محصولات کشاورزی را مورد بازدید قرار داده و گزارشات درخواستی توسط بورس را تهیه و ارایه کرده است. بدیهی است در آینده، با شرکت های بازرسی دیگر در حوزه های مختلف کالایی نیز همکاری خواهیم داشت.

مدیرعامل بورس کالای ایران در خصوص شناسایی انبارهای مناسب در حوزه های مختلف کالایی، گفت: در این خصوص رایزنی ها و جلسات متعددی با نهادها، سازمان ها، ارگان ها و غیره متولی صورت گرفته که در حال حاضر انبارهای مناسبی در حوزه محصولات فلزی و کشاورزی شناسایی شده اند و جهت پذیرش در حال بررسی می باشند.

پناهیان در خصوص همکاری با شبکه بانکی نیز اضافه کرد: مطالعات و بررسی های مورد نیاز جهت طراحی الگوی مناسب برای همکاری با شبکه بانکی به منظور پذیرش قبوض انبار صادر شده توسط انبارهای پذیرش شده بورس کالای ایران به عنوان وثیقه دریافت تسهیلات، در حال انجام می باشد که بعد از اتمام و استخراج الگوی عملیاتی، پیش نویس دستورالعمل ها و ضوابط مورد نیاز تدوین خواهند شد و رایزنی ها با یک یا چندین بانک جهت عملیاتی نمودن آن آغاز خواهد شد.

پناهیان در پایان گفت: یکی دیگر از مجموعه اقدامات بسیار مهمی که ارتباط تنگاتنگی با استقرار نظام انبارداری و صدور قبض انبار در بورس کالای ایران دارد، اجرای ماده 33 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی می باشد که براساس آن، سیاست قیمت تضمینی جایگزین سیاست خرید تضمینی می شود.

وی ادامه داد: براساس این ماده قانونی و آیین نامه اجرایی آن، کشاورزان به جای تحویل محصول خود به دولت و دریافت وجه، محصول خود را به یکی از انبارهای پذیرش شده بورس کالای ایران تحویل داده و قبض انبار دریافت می نماید. سپس محصول خود را به پشتوانه قبض انبار در بورس کالای ایران به فروش رسانده و مابه التفاوت قیمت معامله شده در بورس با قیمت تضمینی اعلام شده از سوی دولت را با معرفی بورس از وزارت جهاد کشاورزی دریافت می نماید.

اقتصام(1)9141**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.