سه شنبه، ۲۱ مرداد ۹۳ - ۰۷:۱۲

‌معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: حوادث و سوانح اولین علت مرگ و میر کودکان 8 تا 19 ساله و دومین علت…

‌معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: حوادث و سوانح اولین علت مرگ و میر کودکان 8 تا 19 ساله و دومین علت مرگ کودکان زیر پنج سال است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، دکتر رامین رضایی در نشستی که با عنوان پیشگیری از مصدومیت غیرعمد کودکان با حضور نمایندگانی از یونیسف در کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به آمار بالای سوانح و حوادث در ایران و پیامدهای اقتصادی و اجتماعی آن، اظهار کرد: در ایران هفت درصد از درآمد ناخالص ملی صرف حوادث و سوانح می‌شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون نرخ امید به زندگی در ایران در مردان 70 سال و در زنان 73 سال است، تاکید کرد: سوانح امید به زندگی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و در برخی از موارد که باعث می‌شود فرد تا آخر عمر با معلولیت زندگی کند، از عمر مفید جامعه نیز می‌کاهد و از همین رو سوانح عمر از دست رفته کمی و کیفی فراوانی را تحمیل می‌کند.

معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه افزایش موارد سرباری را از دیگر پیامدهای سوانح و حوادث دانست و افزود: وقتی که فردی به دلیل سانحه معلول می شود، جزء موارد سرباری تلقی می‌گردد.

رضایی گفت: در دنیا سالی شش یا هفت میلیون سانحه منجر به مرگ رخ می‌دهد که کشته‌های آن 10 درصد کل موارد مرگ و میر را تشکیل می‌دهد، اما در ایران کشته‌های حاصل از سوانح سهم بیشتری دارند.

وی معتقد است: در ایران سوانح و حوادث در کنار بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان جزء سه دلیل عمده مرگ و میر است.

به گفته این مسئول، در دنیا 12 درصد بیماری‌ها به دلیل سوانح و حوادث است، اما این رقم در ایران به 25 تا 30 درصد می رسد که آسیب‌های اقتصادی که به جامعه و کشور وارد می‌کند، سه برابر میانگین جهانی است.

معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به کشته شدن 219 هزار نفر در جنگ تحمیلی ایران و عراق بین سال های 1359 تا 1367، یادآوری کرد: از سال 1377 تا سال 1384‌، 253 هزار نفر در ایران در حوادث جاده‌ای کشته شده‌اند که از آمار جنگ بالاتر است.

رضایی اظهار کرد: تعداد افرادی که از 25 اسفند سال 1390 تا 15 فروردین سال بعد آن در جاده‌های ایران کشته شده‌اند، بیشتر از تعداد کل سربازان آمریکایی است که طی هفت سال اقامت در عراق جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته این مسئول، آمار تلفات تصادفات رانندگی ایران 25 برابر ژاپن و دو تا سه برابر ترکیه است و ایران در کنار کشورهایی چون افغانستان، عراق، لیبی، مصر و … بدترین و ناامن ترین جاده‌ها را دارد.

وی با بیان اینکه در سال 1390 در هر ساعت دو نفر در جاده های ایران کشته و 87 نفر مجروح شدند، تصریح کرد: از این نظر در سال 1384 بدترین وضعیت را داشتیم.

معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه به کشته شدن 20 تا 30 هزار نفر در سوانح جاده‌ای در سال 1390 در کشور اشاره کرد و افزود: برنامه ریزی شده تا سال 1400 به ازاء هر صد هزار شهروند تعداد کشته‌ها به 10 نفر کاهش یابد که این رقم هم اکنون 2.5 برابر میزان برنامه ریزی شده است.

رضایی ادامه داد: ایران از نظر اطلس جغرافیایی سلامت در شرایط سخت و نامناسبی قرار دارد و بین کشورهای با خطر بالا جا گرفته و نیازمند تلاش بیشتر است.

وی در ادامه ضمن مقرون به صرفه خواندن مداخلات پیشگیرانه در سوانح و حوادث، یاداوری کرد: این کار می‌تواند هزینه‌های مالی و جانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه تدوین یک برنامه جامع در این خصوص را نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها و مدیران، سازمان های مردم نهاد و رسانه ها دانست و اضافه کرد: اولین گام در این راستا آگاه سازی مردم و حساس سازی مسئولین است.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.