دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۵:۱۷

جدیدترین گزارش شرکت نفتی “بی پی” درباره وضعیت تولید، صادرات و واردات نفت جهان منتشر شد. به گزارش عصر ایران، این گزارش نشان…

جدیدترین گزارش شرکت نفتی “بی پی” درباره وضعیت تولید، صادرات و واردات نفت جهان منتشر شد.

به گزارش عصر ایران، این گزارش نشان می دهد تولید نفت ایران در سال 2013 نسبت به سال قبل از آن شاهد کاهش روزانه 190 هزار بشکه در روز بود. همچنین ایران در خاورمیانه، پس از عربستان سعودی دارنده بزرگترین ذخایر نفتی معادل 9.3 درصد از کل ذخایر نفتی این منطقه است.

مهمترین بخش های این گزارش به این شرح است:

– امارات و عراق در سال 2013 میلادی، در زمینه تولید نفت رکورد زنی کردند. امارات در سال 2013، روزانه به طور میانگین 3.6 میلیون بشکه تولید کرد و رقم تولید نفت عراق هم 3.1 میلیون بشکه در روز بود.

– عربستان سعودی در جایگاه بزرگترین تولیدکننده نفت خام جهان قرار گرفت. عربستان سعودی در 2013 میلادی، 13.1 درصد از کل تولید نفت جهان را به خود اختصاص داد.

– روسیه دومین تولید کننده بزرگ نفت جهان است و 12.9 درصد از کل تولید نفت جهان را داراست.  آمریکا در جایگاه سوم، 10.8 درصد از کل تولید نفت جهان را برعهده دارد.

– بزرگترین رشد تولید نفت در جهان، مربوط به آمریکاست.

– خاورمیانه بزرگترین منطقه تولید کننده و صادرکننده نفت خام جهان است. یک سوم نفت خام جهان در این منطقه تولید می شود. با این حال ذخایر این منطقه از نفت خام نسبت به دو دهه پیش کاهش یافته است.

– ذخایر نفتی خاورمیانه در سال 1993 میلادی معادل 63.6 درصد از کل ذخایر نفتی جهان بود ولی این رقم هم اکنون به 47.9 درصد رسیده است.

– تولید اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام) کاهش یافته است. این نخستین کاهش تولید نفت اوپک از سال 2009 تاکنون است.

دلیل این وضعیت، کاهش تولید نفت در شماری از اعضای اوپک از جمله لیبی (520 هزار بشکه در روز)، ایران (190 هزار بشکه بشکه در روز)، عربستان سعودی (110 هزار بشکه در روز)، نیجریه (100 هزار بشکه در روز) است.

– بالاترین رقم افزایش تولید در میان اعضای اوپک مربوط به امارات با افزایش 250 هزار بشکه در روز است.

– 5 کشور دارای بزرگترین ذخایر نفتی منطقه خاورمیانه به ترتیب عربستان سعودی (15.8 درصد)، ایران (9.3 درصد)، عراق (8.9 درصد)، کویت (6 درصد) و امارات (5.8 درصد) هستند.

– کشورهای دارای اقتصاد در حال رشد یا در حال توسعه، 80 درصد از افزایش مصرف نفت جهان را به خود اختصاص داده اند.
این در حالی است که رشد اقتصادی این کشورها در سال 2013 کمتر از پیش بینی ها بود. این کشورها به طور میانگین شاهد رشد اقتصادی 3.1 درصد بوده اند.

– میانگین رشد مصرف نفت جهان روزانه 1.4 میلیون بشکه معادل 1.4 درصد است.

– کشورهای در حال توسعه بیش از 50 درصد از مصرف نفت جهان را به خود اختصاص داده اند.

– از هر 4 بشکه نفت خام خاورمیانه، 3 بشکه آن به کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام صادر می شود.

– آمریکا برای دومین سال متوالی توانست بیشترین رشد تولید نفت را ثبت و روزانه 1.1 میلیون بشکه نفت را به تولید خود اضافه کند.
دلیل این موضوع، کشف و تولید نفت ماسه ای است.

– 96 درصد از افزایش تولید نفت در خارج از اوپک، مربوط به آمریکاست.

– در نتیجه افزایش تولید نفت خام آمریکا، واردات نفت این کشور، 1.4 میلیون بشکه در روز کاهش یافت و به رقم 6.5 میلیون بشکه در روز رسید. این رقم حدود نصف واردات نفت آمریکا در سال 2005 است.  
واردات نفت آمریکا به کمترین میزان از سال 1988 رسیده است.

در نتیجه کاهش واردات نفت آمریکا، چین به بزرگترین واردکننده نفت خام جهان تبدیل شد و روزانه 7 میلیون بشکه در روز نفت خام وارد می کند. قبل از این آمریکا در این جایگاه بود.
– آمریکا از منطقه آمریکای جنوبی و کانادا بیش از منطقه خاورمیانه، نفت وارد می کند.

– به رغم وجود تنوع در منابع انرژِی همچنان نفت مهمترین انرژی جهان است. نفت 32.9 درصد از انرژی مصرفی جهان را به خود اختصاص می دهد.
 
– آمریکا با مصرف روزانه 18.9 میلیون بشکه نفت، بزرگترین مصرف کننده نفت جهان است.
پس از آمریکا، به ترتیب چین، ژاپن، هند، روسیه در زمینه مصرف نفت و گاز در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.