یکشنبه، ۲۱ شهریور ۹۵ - ۰۳:۰۷
فعالیت دامنه اینترنتی

آمار دامنه اینترنتی در ایران در حالی توسط مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی رسما اعلام شد که طبق این آمار ۸۱۲ هزارو ۲۱۷…

آمار دامنه اینترنتی در ایران در حالی توسط مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی رسما اعلام شد که طبق این آمار ۸۱۲ هزارو ۲۱۷ دامنه با هویت ایرانی به ثبت رسیده است . برای مشاهده توضیحات بیشتر در ادامه با میهن پست همراه باشید .

فعالیت در حوزه فضای مجازی توسط کاربران ایرانی به شدت مورد استقبال قرار گرفته و بسیاری علاقه دارند تا در این فضا سهمی داشته باشند به همین علت ثبت دامنه ها به میزان قابل توجهی بالا رفته است . بطوریکه در شش ماهه اول سال ۱۳۹۵ بیش از ۶۰ هزار دامنه که ثبت کنندگان شان ایرانی بوده اند در اینترنت ثبت شده و آمار بسیار بالایی محسوب می شود .

 عدد دامنه های فعالی که با پسوند sch.ir به ثبت رسیده اند در حدود ۳۳۶ دامنه بوده و آنهایی که دارای پسوند gov.ir هستند چیزی در حدود ۲۷۷ دامنه است ، همچنین  ۳۱۵  دامنه با پسوند org.ir ثبت شده ، از دامنه  id.ir هم  ۴۲۳ دامنه ثبت شده  و net.ir هم تنها با ۴۱  دامنه در انتهای این لیست قرار دارد  .

جالب اینجاست که بدانید تنها ۹ هزار از مجموع ۸۱۲ هزار دامنه ثبت شده در ایران غیر فعال هستند و بقیه آنها کم و بیش فعال بوده و در حال ارئه می باشند . دامنه دات آی آر بیشترین دامنه اینترنتی در ایران بوده و دامنه دات نت هم دارای کمترین مقدار است .

آمار دامنه اینترنتی در ایران

از طرف دیگر هم در مورد پسوندهای ثبت شده دامنه  co.ir  با  ۳ هزار و ۸۳۶ دامنه بیشترین میزان را دارد و پس آن تعداد ۲هزار و ۱۵۶ دامنه با پسوند ایران دامنه و  ثبت شده  ، پسوند ac.ir هم که برای سازمان های آموزشی کشور می باشد حدود هزار و ۵۳۰ دامنه اعلام شده .

در سال ۱۳۹۱ بیش از ۱۰۰ هزار دامنه ایرانی  ثبت‌ شد ، در سال ۱۳۹۲ تعداد کل دامنه های ثبت شده  با هویت ایرانی به  ۴۰۰ هزار رسید و در سال ۱۳۹۳ هم شاهد یک رشد چشمگیر در فعالیت های اینترنتی بودیم که تعداد دامنه ها را به  ۶۰۰ هزار رساند ، در سال گذشته نیز این تعداد به  ۷۵۰ هزار دامنه رسید .

در نهایت برای جمع بندی فعالیت دامنه اینترنتی هم باید بگوییم که ایران با این تعداد دامنه ثبت شده و فعال در منطقه بزرگترین قطب فعال در فضای مجازی محسوب می شود  حتی ایران در این زمینه از کشور هایی مانند  سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند نیز جلو تر است و با وجود رشد سالانه  ۴۵ درصدی کشور در کل جهان رتبه چهام را دارد .

[highlight]منبع : mehrnews[/highlight]

یک دیدگاه برای “آمار دامنه اینترنتی در ایران اعلام شد”

  1. احمدی گفت:

    خیلی خوبه که در زمینه فضای مجازی در رتبه چهارم قرار داریم ولی امیدوارم همه کاربرای اینترنتی استفاده صحیح داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *