پنجشنبه، ۰۱ آبان ۹۳ - ۰۵:۱۴

به گزارش خبرنگار مهر، قدرت طاهری ظهر پنج شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی استان کردستان اظهار داشت: بر اساس آمار می توان…

به گزارش خبرنگار مهر، قدرت طاهری ظهر پنج شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی استان کردستان اظهار داشت: بر اساس آمار می توان توانمندی ها و ضعف های هر استانی را به خوبی شناسایی کرد.

وی با اشاره به این مطلب که شناسایی توانمندی ها توسعه را ایجاد می کند و شناسایی نقاط ضعف نیز راهکارها را مشخص می کند، افزود: بر اساس آمار می توان توازن منطقه ای را به بهترین شکل ممکن ایجاد کرد.

مدیر کل دفتر محاسبه شاخص برنامه و سیاست ‌های کلان مرکز آمار ایران بیان کرد: برنامه ‌ریزی و هدف‌ گذاری ‌های صورت گرفته در راستای ایجاد توازن و تعادل منطقه‌ای بر اساس آمار امکان پذیر است و اولویت کاری مرکز آمار کشور ایجاد این توازن در استان های کشور است.

طاهری یادآور شد: همچنین تحقق این هدف ‌گذاری نیازمند توزیع مناسب و بیشتر اعتبارات عمرانی در مناطق کمتر توسعه یافته است.

وی ادامه داد: طرح توازن و تعادل منطقی باعث افزایش میزان تخصیص اعتبارات به استان ‌ها و مناطق کمتر توسعه یافته و شتاب در امر عمران و آبادانی آنها می شود.

مدیر کل دفتر محاسبه شاخص برنامه و سیاست ‌های کلان مرکز آمار ایران گفت: آمار و اطلاعات به روز و مناسب مب تواند در مباحث عمرانی ملی و پروژه های استانی به م سئولان کمک شایانی را داشته باشد.

طاهری در ادامه سخنان خود به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و اظهار داشت: در این برنامه طراحی و برنامه ‌ریزی منطقی با رویکرد ایجاد توازن منطقه‌ ای در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه برای سیاست‌ گذاری در خصوص قابلیت‌ های هر منطقه‌ نیاز به اطلاعات کافی و به روز است.

مدیر کل دفتر محاسبه شاخص برنامه و سیاست ‌های کلان مرکز آمار ایران بیان کرد: این اطلاعات و آمار باید به وسیله یک سامانه کشوری تعریف شود و در زمان برنامه‌ ریزی‌ها مورد توجه و استفاده قرار گیرد.

طاهری یادآور شد: خوشبختانه در کردستان دو سند اشتغال و سند آمایش اجرا شده که این می ‌تواند بستری برای موفقیت در این زمینه باشد.

وی به اهمیت سایت ساترا اشاره کرد و ادامه داد: رابطه معناداری بین آمار و برنامه‌ ریزی وجود دارد و اینکه در کردستان فعالین این عرصه به این مهم واقف هستند بسیار امیدوار کنند است و در همین راستا سایت ساترا یعنی آمار جامع و کامل هر منطقه طراحی شده است.

مدیر کل دفتر محاسبه شاخص برنامه و سیاست ‌های کلان مرکز آمار ایران گفت: آماری که دو شاخصه دقت و بهنگامی را داشته باشد می‌ تواند در برنامه ‌ریزی‌ ها ارزشمند باشد و امروز یکی از مهم ‌ترین دغدغه‌ های فرا روی مسئولان و متولیان کشور ایجاد بستری مناسب برای توسعه و پیشرفت قابل قبول و به صورت همسان در همه مناطق به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.