چهارشنبه، ۲۹ مرداد ۹۳ - ۰۷:۰۳

سلامت نیوز: به گفته متخصصان، برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها با طولانی کردن زمان فعالیت الکتریکی عضله قلب خطر نارسایی‌های کشنده ناشی از اختلال در…

سلامت نیوز: به گفته متخصصان، برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها با طولانی کردن زمان فعالیت الکتریکی عضله قلب خطر نارسایی‌های کشنده ناشی از اختلال در ضربان قلب را افزایش می‌دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، بررسی انجام شده در دپارتمان مطالعات اپیدمیولوژی کپنهاگ حاکی از ارتباط بین مصرف آنتی‌بیوتیک «کلاریترومایسین» برای درمان آلودگی‌های باکتریایی و خطر مرگ ناشی تاثیرات منفی این دارو بر سلامت قلب است.

این متخصصان اظهار داشتند: کلاریترومایسین یکی از پرمصرف‌ترین داروهای آنتی‌بیوتیک در بسیاری از کشورهاست و سالانه برای میلیون‌ها نفر تجویز می‌شود. بنابراین در مجموع افزایش شمار مرگ‌ومیرهای ناشی از این قبیل نارسایی‌های قلبی را نباید نادیده گرفت.

در این بررسی متخصصان دانمارکی به مطالعه روی مصرف سه نوع آنتی‌بیوتیک کلاریترومایسین، «روکسیترومایسین» و «پنی‌سیلین V» در پنج میلیون فرد 40 تا 74 ساله پرداختند. این متخصصان مشاهده کردند که در طول مطالعه، مصرف آنتی‌بیوتیک کلاریترومایسین در مقایسه با پنی‌سیلین V حدود 76 درصد بیشتر خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را به همراه داشته است. همچنین در حالی که مصرف داروی کلاریترومایسین افزایش‌دهنده خطر مرگ در بیماران بوده، داروی روکسیترومایسین بر فعالیت قلب تاثیری نداشته است.

به گزارش مدیکال دیلی، متخصصان تاکید کردند که اطمینان از مصرف این نوع داروی آنتی‌بیوتیک باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *