دوشنبه، ۰۳ مهر ۹۶ - ۱۱:۰۱
آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی در حقیقت یک بیرون زدگی است که بصورت حباب در جدار شریان‌ های مغزی به وجود می آید. در این مطلب…

آنوریسم مغزی در حقیقت یک بیرون زدگی است که بصورت حباب در جدار شریان‌ های مغزی به وجود می آید. در این مطلب قصد داریم به معرفی و بررسی این بیماری کشنده پردازیم . در ادامه با میهن پست همراه شوید.

آنوریسم مغزی از این جهت بسیار پر اهمیت است که در صورت عدم درمان منجر به خونریزی هایی شدید در سر شده و در مدت کوتاهی می تواند بیمار را از پای در آورد. به همین جهت بهتر است تا در خصوص این بیماری اطلاعات کافی داشته باشید.

این عارضه زمانی به وقوع می پیوند که در رگ های خونی تضعیف شده، تحدبی به وجود آمده باشد. معمولا، آنوریسم مغزی تنها در مواقعی نشانه های بارز خود را نمایان می سازد که رگ ها دچار پارگی شده باشند که این امر به مسئله جدی به نام خونریزی زیر عنکبوتیه یا خونریزی ساب آراکنوئید می انجامد. (خونریزی مغزی) اگر آنوریسم مغزی به خونریزی بیانجامد، می تواند در عرض دو هفته، از هر ۵ نفر، ۳ نفر را به کام مرگ بکشاند. نشانه های آنوریسم مغزی که به پاره شدن رگ ها می انجامد چیستند؟

[box type=”shadow” ]بر اساس داده های سرویس سلامت همگانی (ان‌ اچ‌ اس)، این نشانه ها از قرار ذیل هستند:

درد بسیار شدید در ناحیه سر
گرفتگی گردن
حالت تهوع و استفراغ

احساس درد در هنگام نگاه کردن به نور[/box]

آنوریسم مغزی

عواملی که سبب آنوریسم مغزی می شوند: اگرچه علت دقیقی برای این عارضه برشمرده نشده، اما برخی از ریسک فاکتورها مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته اند. عواملی همچون سیگار کشیدن، فشار خون بالا و تاریخچه وجود چنین عارضه ای در یکی از اعضای خانواده. [box type=”shadow” align=”aligncenter” ]عدم پارگی عروق نیز می تواند نشانه هایی را به دنبال داشته باشد:

از دست دادن دید و یا دوبینی درد در بالا یا اطراف چشم ها
احساس خستگی و بی حسی در یک سمت صورت
سردرد
عدم تعادل
مشکلات تمرکز یا اختلالاتی در حافظه کوتاه مدت[/box]

برای ابتلا به آنوریسم مغزی نمی توان سن مشخص و ثابتی را در نظر گرفت اما این عارضه بیشتر در میان زنان و در سنین بالای ۴۰ سال اتفاق می افتد. بهترین راهکار برای بدور ماندن از آن نیز پرهیز از کلیه فعالیت هایی است که به آسیب رگ های خونی می انجامد. عواملی همچون خوردن غذایی هایی که چربی بسیار زیادی دارند، عدم کنترل فشار خون و افزایش وزن یا چاقی .

وب سایت سرویس سلامت همگانی (ان‌اچ‌اس)، هشدار می دهد در صورتی که مشکوک به خونریزی مغزی حاصل از عارضه آنوریسم مغزی هستید، هر چه سریع تر از طریق آمبولانس بیمار خود را به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دهید.

[highlight]منبع[/highlight]   thesun

3 دیدگاه برای “آنوریسم مغزی بیماری که منجر به خونریزی در سر می شود”

  1. م.ت گفت:

    باز هم پای یک زن در میان اس😑

  2. تارا گفت:

    اکثر بیماری های بخاطر اعصابه

  3. علی یادی گفت:

    نمیشه تشخیص داد هر سردردی بخاطره این مشکل هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.