پنجشنبه، ۲۷ شهریور ۹۳ - ۰۳:۱۹

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان گفت: سرشماری آهوان دشت سهرین از روز گذشته آغاز شده و تا چند روز آینده ادامه…

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان گفت: سرشماری آهوان دشت سهرین از روز گذشته آغاز شده و تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت.

تورج قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، اظهار کرد: بر اساس سرشماری سال گذشته مشخص شد 1640 راس آهو در این منطقه سکونت دارند که این آمار نسبت به سال گذشته کمی افزایش نشان می‌دهد.

وی تصریح‌ کرد: آهوان ساکن در دشت سهرین و منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد و شکار ممنوع فیله‌خاصه از معدود تعداد این جانوران هستند که در منطقه شمال‌غرب کشور سکونت می‌کنند و در چرخه حیات‌وحش نقش بسزایی دارند.

این مسوول با تاکید بر حفاظت از گونه‌های نادر حیات‌وحش در استان، خاطرنشان‌ کرد: با جدیت از این حیوانات زیبا حفاظت می‌کنیم و به کسی اجازه نمی‌دهیم که حیات آنها را به خطر بیندازد.

قاسمی با اشاره به اینکه روش سرشماری به ‌صورت مشاهده انجام می‌شود، افزود: با توجه به مشاهده این جانوران از نزدیک باید عنوان کنیم که به لحاظ سلامت، همه آهوان در سلامت جسمانی به سر برده و بسیار سر حال هستند هر چند این عامل باعث نمی‌شود که در رابطه با سلامت آنها بی‌تفاوت باشیم.

این مسوول با اشاره به اینکه در زمان‌های گذشته آهوان ساکن در منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد تا دشت‌های قم مهاجرت می‌کردند، ادامه داد: با ایجاد جاده‌ها و محدودیت تردد این جانوران شاهد محدود شدن مکان زندگی آنها هستیم ولی باید مراقب بود که این عامل باعث بروز مشکل برای زندگی این حیوانات نشود.

قاسمی به ضرورت حفاظت از گونه‌های نادر جانوری در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع استان اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود ذخائر ارزشمند جانوری در استان، باید برنامه‌ریزی دقیقی برای حراست از این گونه‌ها صورت بگیرد، اما متاسفانه در برخی موارد شاهد کمبود نیروهای حفاظتی و امکانات هستیم که این مسئله باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.