جمعه، ۰۵ آبان ۹۶ - ۱۰:۰۱
گرم‌ترین نقطه دنیا

گرم‌ترین نقطه دنیا توسط ماهواره‌های ناسا در کرمان شناسایی شد و این نقطه جایی نیست جز تل گندم‌ بریان یا ریگ سوخته که…

گرم‌ترین نقطه دنیا توسط ماهواره‌های ناسا در کرمان شناسایی شد و این نقطه جایی نیست جز تل گندم‌ بریان یا ریگ سوخته که در دل کویر لوت واقع شده است. وجود منطقه گندم بریان شهداد به عنوان یکی از گرم‌ترین نقاط کره زمین در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال کلوت‌ها که درجه دمای آن در تابستان به بیش از ۷۵درجه سانتیگراد می‌رسد، یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های دنیا به شمار می‌رود.  در ادامه با میهن پست همراه شوید.

جریان رود شور با غلظت بالای نمک، سکوت و سراب بی‌مانند کویر، آسمان پر ستاره و مهتابی گودترین نقطه کشور بزرگ ایران این منطقه را به جایی دیدنی و اعجاب‌انگیز تبدیل کرده است.

گدازه‌های آتشفشانی این منطقه را در سیطره خود در آورده‌اند و تمام سطح تل گندم بریان یا گندم برشته از سنگ‌ها و گدازه‌های بازالتی پوشیده شده است و سیاهی سطح زمین و شکل عجیب سنگ‌ها که سبب جذب بیشتر نور خورشید و بالارفتن بیش از حد دما می‌شود آن را از دیگر نقاط دنیا متمایز ساخته است به گونه‌ای که به ماه زمین شهره دارد.

سنگ‌های گدازه‌ای سیاه رنگ که ارتفاع برخی از آنان حدود چهار متر است نیز تمام سطح فوقانی دیواره‌های خاکی را پوشانده است، همزیستی خاک زرد رنگ پایه و سنگ‌های سیاه بازالتی از جمله پدیده‌های بی‌نظیر در این مکان است که زیبایی زائد‌الوصفی به منطقه گندم بریان بخشیده است و خاک و شن‌های سبک نیز جلوه خاصی به آن اعطا کرده است.

دمای هوا در منطقه گندم بریان شهداد در تابستان به حدود ۱۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد و البته این دما در نقاطی که دارای خاک تیره‌تر بوده، بیشتر و متغیرتر است و البته برخی رنگ تیره سطح آن را دلیل گرمای شدید می‌دانند که پست بودن سطح از دیگر نقاط می‌تواند دلیل خوبی برای این میزان حرارت باشد. این منطقه در نقطه مقابل سردترین نقطه کره زمین در قطب جنوب با دمای ۸۹ درجه زیر صفر به ثبت رسیده است. درون تل گندم بریان، سه دهانه آتشفشانی وجود داشته است که زمانی فعال بوده‌اند البته با دیدن سنگ‌های آتشفشانی با شمایل عجیب و پراکنده در اطراف تل گندم بریان می‌توان تصور کرد که زمانی با فعالیت آتشفشان‌های درون گندم بریان، گدازه‌ها به اطراف پراکنده شده‌اند.

بنا بر تحقیقات کارشناسان در گندم بریان در منطقه‌ای به‌ طول ۲۰۰ کیلومتر و عرض ۱۵۰ کیلومتر هیچ موجود زنده‌ای زندگی نمی‌کند و شرایط به‌گونه‌‌ای است که امکان زیست هیچ گیاه یا حیوانی وجود ندارد و بنا به اظهارات پروفسور کردوانی پدر کویرشناسی ایران در منطقه‌ گندم بریان به‌ طول ۲۰۰ و عرض ۱۵۰ کیلومتر هیچ موجود زنده‌ای زندگی نمی‌کند و شرایط به گونه‌ای است که امکان زیست هیچ گیاه یا حیوانی وجود ندارد.

گواه پدر کویر شناسی ایران بر این مدعا این است که کارشناسان در پژوهش‌های خود مشاهده کرده‌اند که گاو و گوسفند مرده‌ای که توسط کامیون‌های عبوری در گندم‌بریان رها شده‌اند، تجزیه نشده و نگندیده بودند، بلکه فقط بر اثر حرارت خورشید خشک شده بودند و این موضوع نشان می‌دهد در این منطقه حتی باکتری هم امکان حیات ندارد، این چنین است که وی معتقد است، کویر لوت، کره ماه زمین است.

این منطقه در فصل زمستان و اوایل بهار به بهشت تبدیل می‌شود و در این زمان از سال است که ردشگران می‌توانند به سادگی و بدون دغدغه گرمازدگی از آن بازدید کنند که البته توصیه می‌شود به هیچ عنوان بدون راهنما به این منطقه محسور کننده پا نگذارند. تپه گندم بریان ۴۸ کیلومتر طول، ۱۰ کیلومتر عرض و ۴۸۰ کیلومتر مساحت دارد، این تپه در ۸۰ کیلومتری شمال شهداد قرار دارد و ۳۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. از دل گرم‌ترین نقطه دنیا می‌توان کوه‌های پربرف سیرچ را مشاهده کرد که این یکی از شگفت‌انگیزترین ویژگی‌های این منطقه داغ محسوب می‌شود.

شهر کلوخی زیبایی که سرتاسر قسمت غربی کویر را پوشانده و از دور شبیه به شهر بزرگی می‌ماند که ماه‌ها و حتی سال‌ها چندین بنا و کارگر اقدام به ساخت آن کرده‌اند. این شهر کلوخی زیبا با مساحتی بیش از ۱۱ کیلومتر مربع در فاصله ۴۰ کیلومتری شرق و شمال شرق شهداد واقع شده است .

6 دیدگاه برای “آیا می دانید گرمترین نقطه کره زمین کجاست +عکس و فیلم”

 1. حسني گفت:

  ٧۵ درجه اس
  پخته میشی

 2. راحله گفت:

  بریون میشی اونجا😄

 3. سهيل گفت:

  بدون آتیش جوج میزنی 😁

 4. بتولي گفت:

  جهنمه که.

 5. پدرام گفت:

  کلا حیاتی وجود نداره

 6. احسان گفت:

  من که زمستونم نمیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.