سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۵۲

اين جمله كه ديگر PC مرده است، جمله اي است كه از چندي پيش به شكل جدي مورد توجه بسياري قرار گرفته است…

اين جمله كه ديگر PC مرده است، جمله اي است كه از چندي پيش به شكل جدي مورد توجه بسياري قرار گرفته است و شواهد و قراين نيز حاكي از آن است كه با كاهش حجم توليد و فروش PC و به تدريج لپ تاپ، بيش از هميشه اين جمله معنا ميابد.

به گزارش «تابناك» از آن سوي تبلت ها همواره به عنوان قاتلان رايانه هاي سنتي تلقي شده اند و با توجه به تغيير نگاه شركتهايي بزرگ همچون مايكروسافت و اپل به سمت توليد تبلت ها، ميتوان به خوبي دريافت كه تبلت آينده دنياي رايانه و IT ‌را در اختيار خواهد داشت. نگاهي به ميزان توليد و فروش PC ها در سرتاسر دنيا و خروج شركتهاي بزرگ از دنياي PC‌ نيز وعده پايان تدريجي عمر اين گونه سنتي را ميدهد.

اما آيا به راستي اينگونه است؟ در واقع اين طرز تلقي تاز ماني كه آمار گزارش نهايي شركت اپل از درآمدهايش در سه ماهه اول سال جاري ميلادي منتشر شد ادامه داشت. اما به محض آنكه اپل اعلام كرد كه در اين مدت زمان نسبت به شمابه سال قبل تعداد كمتري iPad به فروش رسانده است، در اين موضوع كه تبلت ها ناجيان آينده شركتها و در واقع آينده IT‌هستند، شك و ترديد آغاز شد.

اين موضوع به يكباره باشعث شد كه برخي به اين انديشه بيفتند كه تبلت ها آنچه كه تا پيش از اين تصور ميشد نيستند و شايد دنياي PC‌بايد ادامه داشته باشد.

اما واقعيت اين است كه چالش شركت اپل به دليل ضعف و ترديد در قابليت هاي تبلت ها نيست بلكه ناشي از يك تحول اساسي تر است كه در لايه هاي زيرين دنياي IT در حال وقوع است و به شكل اساسي و بنيادين آينده استفاده از اينترنت را تغيير داده و ميدهد.

آينده از آن تبلت ها نيست، زنده باد گوشي هوشمند...!

اتصال از نوع تبلتي…!

منحني توليد و به كار گيري تبلت ها طي سالهاي اخير كاملا نوساني بوده است، اما ميزان تطابق صورت گرفته در دنياي IT‌با تبلت ها واجد نكات جالب توجهي است. براي اساس پ‍وهشهاي صورت گرفته نتايج تطابق با ارتباط تبلتي به اين شكل بوده است:

16 درصد در دامنه سني 15 تا 20 سال
18 درصد در دامنه سني 20 تا 29 سال
25 درصد در دامنه سني 30 تا 55 سال

اين آمار از آن روي عجيب و حائز اهميت است كه نشان دهنده اين موضوع است كه نسل قديمي تر و پير تر سريعتر از نسل جوان به تبل ها اقبال نشان ميدهند. يكي از دلايلي كه براي اين موضوع ذكر شده است البته اين است كه نسل قديمي تر تبلت را به عنوان جايگزيني براي PC در نظر مي آورد و كارايي PC را از آن مطالبه ميكند. يعني ابزاري كه به آن عادت دارد!

همچنين نگاهي به آمار فروش iPad و تحولات آن، آنچه را كه در زير پوست دنياي IT در حال رخ دادن است را به خوبي عيان ميكند كه در نمودار زير نشان داده شده است. اين نمودار به خوبي نشان ميدهد كه iPhone با سرعتي قابل توجه در حال رشد است اما iPad درحالي كه رشد را تجربه ميكند اما نرخ اين رشد چندان قابل توجه نيست:

آينده از آن تبلت ها نيست، زنده باد گوشي هوشمند...!

اينترنت در حال تغيير…

رشد تبلت و توجه به آن از سوي نسل قديمي تر واجد يك نكته اساسي و جالب ديگر نيز هست: دو دنياي متفاوت بر روي اينترنت وجود دارد كه در ظاهر قابل تميز از يكديگر نيستند. اول دنيايي كه نسل قديمي تر در آن اقدام به ارتباط اينترنتي از طريق مرورگرهاي وب و ايميل ميكنند و در واقع اين نسل عادت به بازديد از وب سايتها و استفاده از موتورهاي جستجو براي يافتن محتواي مورد نظر خود بر روي اينترنت و در نهايت ارتباط با ديگران دارند.

آينده از آن تبلت ها نيست، زنده باد گوشي هوشمند...!

براي اين نسل – نسل بالاي 30 سال – دنياي اينترنت را غالبا از طريق تنها يك برنامه درك كرده است – مرورگر – كه دروازه ورود به دنياي سايبري بوده است. براي اين نسل دسترسي به وب وابستگي شديدي به اين برنامه دارد و در نتيجه تبلت ادامه و توسعه يك چنين رويكرد و عادت رفتاري در اين نسل است.

در واقع تبلت ها ابزارهايي بسيار مناسب با اندازه اي راحت براي جايگزيني با PC براي اين نسل هستند كه بسياري از توقعات نسل قديمي تر را برآورده ميسازند واز سويي منجر به بهم خوردن عادت هاي رفتاري و رويه هاي اين نسل نيز نميشوند.

اما دنياي دوم اينترنت چگونه است؟ براي نسل جوانتر دنياي اينترنت شامل صدها و شايد هزاران نرم افزار منحصر به فرد است كه ضمن آنكه همگي كار خود را انجام ميدهند اما در عين حال با يكديگر نيز سازگاري دارند. در واقع نسل جوان رشد خود را با گوشي هاي هوشمند موبايل به عنوان ابزار اوليه براي Computing تجربه ميكند كه به شكل بنياديني طرز تلقي و استفاده آنها از اينترنت را متفاوت ساخته است.

آمار و ار قام نيز اين موضوع را تاييد ميكنند. پژوهشي كه موسسه Pew صورت داده است حاكي از آن است كه 74 درصد نوجوانان از طريق گوشي هوشمند خود به اينترنت ورود ميكنند (اينجا). در واقع ما در دنيايي به سر ميبريم كه نسل جوان آن بهشدت به app ها براي دسترسي به اينترنت وابسته است.

نسل جوان از تبلت چندان استقبالي ندارد زيرا وجود آن را براي دسترسي به اينترنت ضروري نيمداند. در نگاه نسل جوان اين app ها هستند كه اينترنت را تشكيل داده اند. اين نسل با گوشي هاي هوشمند خود بزرگ شده اند و نه با لپ تاپ و مرورگر وب. براي اين نسل در جايي كه ميتوان از Home Screen گوشي هوشمند همه دنياي اينترنت را زير و رو كرد، تبلت و لپ تاپ ابزاري كند و بيهوده به نظر مي آيد.

شركتها و بازيگران بزرگ دنياي IT‌اين موضوع را به خوبي متوجه شده اند و در حال ساخت app هايي هستند كه تنها يك عمل را به شكل كامل و به خوبي انجام ميدهد اما انطباق كامل و هماهنگي خوبي با ساير خدمات و app هاي ديگر دارد. فيس بوك يكي از اولين شركتهايي بود كه نرم افزار خود را در همين راستا، جداگانه كوچك و جمع و جور و مستقل تعريف و طراحي كرد.

از سويي داستانهاي موفقيت آميز بزرگ در دنياي گوشي هاي هوشمند همانند داستان واتس آپ  شروع خود را با app هايي داشتند كه كوچك و مستقل اما در دامنه وسيع و تطابق پذيري كامل عمل ميكردند كه اين شاهدي ديگر بر تحولي است كه در نسل جوان IT و چگونگي ارتباط و تعامل وي ديده ميشود.

نرم افزارها و خدماتي نظير Instagram، Snapchat، Vine، Twitter و صدها برنامه و خدمات مشابه مسيري را نشان ميدهد كه نسل جوان در دنياي IT روز به روز بيشتر در آن غرق ميشود و حاكي از آن است كه اكنون اين نسل وقت بيشتري را در app ها ميگذراند و كمتر به سراغ مرورگرها ميرود!

نمودار زير كه از گزارش موسسه Smart Insight استخراج شده است به خوبي روند تحول تعامل با اينترنت را نشان ميدهد:

آينده از آن تبلت ها نيست، زنده باد گوشي هوشمند...!

چه بر سر وب و تبلت و PC خواهد آمد؟

همه اينها به اين معني نيست كه تبلت و PC ابزارهاي بي فايده هستند و عمر وب به شكل سنتي به پايان رسيده است. اما نكته در اينجا است كه خط بين تبلت و گوشي هوشمند در حال كمرنگ شدن است. طبق آمار ميانگين اندازه صفحه نمايشهاي گوشي هاي هوشمند در سال 2014 بين 4.5 تا 5 اينچ بوده است – به غير از دستگاه هاي اپل – و رشد قابل توجه فبلت ها نشان از آن دارد كه گوشي هاي هوشمند به شكل سنتي بسيار كوچك بوده اند و تبلت ها بسيار بزرگ.

اين موضوع چرايي رونق موقتي تبلت و فروكش تب آن را بيان ميكند: تبلت ها تحولي موقتي بودند كه موضوع اندازه تصوير و باتري را در گوشي هاي هوشمند حائز اهميت ساختند. اين موضوع درست است كه بسياري از تبلت ها همان سيستم عامل گوشي هاي هوشمند را استفاده ميكنند اما آمار حاكي از آن است كه كاربران تبلت ها مرورگر ها را به app ها ترجيح ميدهند و دليل انتخاب تبلت نيز همين بوده است.

اما آينده تقريبا آن چيزي است كه نسل جوان را به دنيال خود كشيده است. آمار حاكي از آن است كه در سال 2014 ميزان استفاده از گوشي هاي هوشمند براي ارتباط اينترنتي و ساير امور از PC و دسكتاپ پيشي گرفته است:

آينده از آن تبلت ها نيست، زنده باد گوشي هوشمند...!

به مرور زمان نيز شاهد آن خواهيم بود كه با رشد نسل جوان به تدريج تمركز از تبلت به سمت آن چيزي تغيير ميكند كه اين نسل در تمام زندگي خود با آ» سر و كار دارد: گوشي هوشمند. حتي هيچ بعيد نيست كه با پيشرفت تكنولو‍ژي در افزايش عمر باتري و سايز صفحه نمايش به تدريج تبلت و گوشي هوشمند عملا در يك دستگاه ادغام شوند.

اين موضوع با ورود تبلت هايي نظير iPad Mini و از سوي ديگر فبلت ها پيش از اين شروع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.