پنجشنبه، ۱۱ خرداد ۹۶ - ۰۲:۳۵
آک اتک ابر موتورسیکلت دنیا

تست سرعت آک اتک ابر موتورسیکلت دنیا مرداد ماه امسال در صحرای بولیوی انجام خواهد شد. آک اتک ، نام یک ابر موتورسیکلت…

تست سرعت آک اتک ابر موتورسیکلت دنیا مرداد ماه امسال در صحرای بولیوی انجام خواهد شد. آک اتک ، نام یک ابر موتورسیکلت است که با استفاده از دو پیشرانه‌ ی سوزوکی هایابوسا و چند توربو شارژر غول‌ آسا ، با نهایت سرعت ۶۰۲ کیلومتر بر ساعت ، در کتاب رکوردهای گینس حضور دارد و حالا هدف آک اتک به عنوان یک وسیله‌ ی نقلیه دو چرخ ، رسیدن به سرعت‌های بالاتر از ۶۴۰ کیلومتر بر ساعت است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

آک اتک ابر موتورسیکلت دنیا در واقع با نام کاملی بنام – تاپ ۱ آک اتک – در محافل علمی شناخته شده که قدرت موتور آن چیزی معادل ۹۰۰ اسب بخار برآورد می‌شود که البته سازندگان آن در سال ۲۰۰۳ موفق به ثبت رکورد تاریخی خود در صحرای سالار بولیوی شدند و حالا همین تیم در تلاشند تا در مرداد ماه سال جاری رکورد قبلی خود را بهبود ببخشند.

آک اتک ابر موتورسیکلت دنیا

سالار دو اویونی ، در جنوب کشور بولیوی به عنوان بزرگ‌ ترین دشت نمک دنیا شناخته می‌شود. این ناحیه بیش از ۱۰.۵ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و ارتفاع آن از سطح دریا، به ۱۱ هزار متر می‌رسد.  از نظر کارشناسان فعال در زمینه‌ی رکوردگیری از ابرخودروها، مسیر سلار دو اویونی بهتر از کویر یوتا در امریکا است، چرا که پستی بلندی‌های کمتری دارد و تغییرات آب و هوایی در سال‌های اخیر، تاثیر چندانی بر آن نداشته است.

راکی رابینسون سازنده‌ ی آک اتک ابر موتورسیکلت دنیا می گوید :

صحرای بولیوی با این هدف انتخاب شد که بلندتر از صاف‌ترین مسیر موجود در امریکا بود. در دشت نمکی سالار، بیش از ۲۵ کیلومتر مسیر قابل استفاده وجود دارد، درحالیکه بوناویل ایالت یوتا، به عنوان طولانی‌ ترین مسیر صاف طبیعی در امریکا ، تنها ۱۱ کیلومتر است. دشت بزرگ سالار، به آک اتک کمک می‌کند تا به سرعت بالاتری برسد، اما به این دلیل که از پیشرانه‌ی بنزینی استفاده می‌کند و از موتور جت تغذیه نمی‌شود، چالش مهم و خطرناکی برای آن خواهد بود. در هر صورت، مسیر طولانی، دوست ماست. وقتی ما برای ساخت تاپ ۱ آک اتک در سال ۲۰۰۳ اقدام کردیم، رسیدن به سرعت ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت، یک رویا بود و مطمئن بودیم که با ثبت رکورد ۶۰۲ کیلومتر بر ساعت، تا ۱۶ سال سریع‌ترین موتورسیکلت دنیا باشیم. حالا این ایده در ذهن ما وجود دارد که می‌توانیم به سرعت‌های بالاتر از ۶۴۰ کیلومتر بر ساعت هم دست پیدا کنیم.

آک اتک ابر موتورسیکلت دنیا

رکورگیری ابر موتورسیکلت دنیا ، منحصر به آک اتک نخواهد بود و در آینده‌ی نزدیک ، با حضور بلادهوند SSC در صحرای کالاهاری آفریقای جنوبی همراه خواهد شد که در کلاس خودروهای مجهز به موتور جت قرار می‌گیرد. بلادهوند در تلاش است تا رکورد افسانه‌ای ۱۶۰۰ کیلومتر بر ساعت (معادل یک هزار مایل بر ساعت) را به دست آورد تا سریع‌ترین وسیله‌ی قابل حرکت روی زمین باشد. نسخه‌ی قبلی بلادهوند در سال ۱۹۹۷، موفق به ثبت رکورد ۱۲۲۰ کیلومتر بر ساعت شد.

با توجه به جذابیت موضوع آک اتک ابر موتورسیکلت دنیا برای عموم مردم ، شرکت‌ های سرمایه‌گذار بر این پروژه‌ها، اسپانسرهای تبلیغاتی سودآوری جذب می‌کنند. هم‌ اکنون برندهای خودروساز جیلی و جگوار، در کنار چند شرکت مهم فعال در زمینه‌ی فشن و آی تی، از بلادهوند SSC حمایت می‌کنند، ضمن اینکه جگوار، بسیاری از قطعات مورد نیاز این پروژه را تامین می‌کند، چراکه علاوه بر موتور جت، یک پیشرانه‌۸ سیلندر از این برند هم در بلادهوند به کار گرفته خواهد شد.

 

[highlight] منبع[/highlight]    motorauthority

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *