شنبه، ۱۸ مرداد ۹۳ - ۰۳:۲۸

به گزارش میهن پست – مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به تحویل مسکن ویژه تهرانسر تا خرداد 94 و…

به گزارش میهن پست – مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به تحویل مسکن ویژه تهرانسر تا خرداد 94 و رونمایی از مسکن اجتماعی در هفته دولت گفت: جهش قیمتی تا پایان امسال در بازار مسکن نداریم.

به نقل از مهر، فریبرز واحدی در نشستی خبری با اشاره به اینکه از نیمه دوم سال 91 تاکنون منابع اعتباری ما دریافت نشده است، گفت: در سال گذشته نسبت به سال 91 ، 14.5 درصد کاهش تلفات داشتیم به طوری که در بهار سال 91، 413 نفر  در استان تهران جان خود را از دست دادند که در سال 92 این رقم به 353 نفر رسید.

وی با بیان اینکه در فروردین امسال با 50 درصد کاهش تلفات نسبت به سال قبل مواجه بودیم، گفت: اما در اردیبهشت و خرداد تعداد تصادفات افزایش زیادی یافت به طوری که 16 نفر بیشتر از مدت مشابه سال قبل کشته در جاده ها داشتیم.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اینکه بیشتر تلفات ناشی از واژگونی و تصادف عابر پیاده بود، گفت: امسال در نیمه دوم تمرکز ما بر کاهش تلفات جاده ای است زیرا تهران در کنار استان های مازندران، گیلان، خراسان رضوی، فارس و اصفهان بیشترین تلفات را دارد.

واحدی با اشاره به اینکه در حال حاضر 176 پروژه فعال در استان تهران داریم که حدود 450 میلیارد تومان قرارداد با پیمانکار بسته شده است، گفت: 388 پیمانکار در استان تهران فعال هستند.

وی با بیان اینکه 167 میلیارد تومان پروژه آماده بهره برداری است گفت: یک میلیارد تومان روکش آسفالت هر روز در راههای استان تهران انجام می شود در حالیکه پیمانکاران هنوز پولی بابت آن دریافت نکرده اند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه 331 هزار و 546 واحد مسکن مهر به جز بافت فرسوده سهمیه استان تهران است، گفت: 104 هزار و 891 واحد سهم اداره کل استان تهران است همچنین 36 هزار واحد برای بنیاد مسکن، 95 هزار و 300 واحد برای پرند، 89 هزار و 456 واحد برای پردیس و 5 هزار و 891 واحد سهمیه شهر جدید اندیشه است.

واحدی با اشاره به پیشرفت فیزیکی این پروژه ها گفت: شهر جدید پرند 57 درصد، پردیس 10 درصد و اندیشه 39 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که میانگین 50 درصدی را نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بانک مسکن 59 هزار و 88 میلیارد تومان بابت این واحدها پرداخت کرده است، تصریح کرد: از واحدهای ابلاغی 53 هزار و 529 واحد را تحویل داده ایم و در هفته دولت 17 هزار و 900 واحد را تحویل می دهیم.

واحدی با اشاره به اینکه مابقی واحدها تا پایان سال به اتمام می رسد، گفت: بر اساس آخرین آمار هزار و 400 میلیارد تومان برای تامین خدمات زیربنایی و سایت های مسکن مهر استان تهران نیاز است. همچنین تاکنون بنیاد مسکن 7 هزار و 700 واحد را افتتاح کرده و 7 هزار واحد را هم در هفته دولت افتتاح می کند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه بنیاد مسکن 20 هزار و 700 واحد را هم از 36 هزار واحد تا پایان امسال تحویل می دهد، افزود: شرکت عمران پرند تاکنون از  95 هزار واحد 23 هزار و 292 واحد را تحویل داده است و 26 هزار و 838 واحد را در هفته دولت تحویل می دهد.

وی با بیان اینکه پیش بینی افتتاح 15 هزار و 666 واحد را در نیمه دوم امسال داریم، گفت: در مجموع کل افتتاح ها تا پایان سال به 65 هزار و 799 واحد می رسد.

واحدی با اشاره به اینکه در پردیس از 89 هزار و 456 واحد ، 7 هزار واحد افتتاح شده است، گفت: برای هفته دولت هم 2 هزار و 295 واحد آماده افتتاح می شود همچنین 2 هزار و 705 واحد هم در نیمه دوم امسال آماده می شود که در مجموع کل افتتاح ها به 12 هزار واحد می رسد.

وی تصریح کرد: در شهر جدید اندیشه از 5 هزار و 891 واحد 626 واحد تحویل شده و 688 واحد هم در هفته دولت افتتاح می شود. همچنین هزار و 779 واحد در نیمه دوم امسال به بهره برداری خواهد رسید.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با تاکید بر اینکه واحدهای شهرهای جدید در سال 94 به پایان می رسد، افزود: در شورای مسکن استان از مدیران شهرهای جدید و بنیاد مسکن خواستیم تا در سال 94 دیگر هیچ پروژه مسکن مهری باقی نماند.

واحدی با اشاره به اینکه دولت تاکنون برای افزایش تسهیلات مسکن مهر موافقت نکرده است، گفت: قرار شده که افزایش قیمت از محل بازپرداخت اقساط باشد اما تاکنون به دلیل اینکه واحدها تحویل داده نشده و یا عدم تامین مالی، بازپرداخت ها به خوبی انجام نگرفته است.

وی با اشاره به پیش بینی بازار مسکن، افزود: عوامل مختلفی در قیمت مسکن تاثیرگذار است که از جمله تورم ناشی از فاز دوم هدفمندی یارانه ها، افزایش قیمت صدور پروانه ساختمانی و تراکم، تورم عمومی، افزایش مجدد وام خرید مسکن و راه اندازی صندوق پس انداز است.

واحدی افزود: عوامل کاهنده قیمت مانند مسکن مهر، کنترل قیمت ها در بازار ارز و دیگر اقدامات دولت بوده است که با توجه به بررسی تمامی عوامل افزایشی و کاهشی قیمت مسکن به نظر می رسد که برای امسال جهش قیمتی نداریم و نرخ ها متناسب با تورم جامعه است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران در خصوص رشد جمعیتی در مناطق شهر تهران اظهار داشت: منطقه 1، 2، 3، 4، 5، 15، 18 و 22 بیشترین رشد جمعیتی را داشته اند که از این میان منطقه 18 با 4.3 و 22 با 4.1 بیشترین افزایش جمعیت را داشته اند.

واحدی با تاکید بر اینکه رشد جمعیت شهر تهران نباید بیش از این رقم باشد، گفت: وزیر راه و شهرسازی و معاونت شهرسازی و معماری تاکید ویژه ای بر کنترل نرخ جمعیت در استان تهران دارند که در این خصوص در دولت لایحه ای برای تامین نظام مالی پایدار برای شهرداری های کل کشور در حال تهیه است تا وابستگی شهرداری ها به فروش تراکم کاهش پیدا کند.

وی در خصوص نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار افزود: نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار با الگوی واحد 75 متری در تهران 11 برابر است، در قم 9 و همدان 8 است. این در حالی است که در سال 80 این رقم یک سوم بوده است.

واحدی با تاکید بر اینکه قیمت مسکن در تهران، همدان، قم، اراک و ارومیه به شدت افزایش یافته است، گفت: متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در تهران 4 میلیون تومان است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به افزایش خانوارهای تک نفره گفت: در تهران 9.19 درصد مسکن در اختیار خانوارهای تک نفره قرار دارد و این رقم در استان خراسان جنوبی 10.1 است.

وی در خصوص مسکن اجتماعی اظهار داشت: طبق قانون مسئولیت ساماندهی حمایت از خانوارهای کم درآمد واگذار شده است که در این زمینه با خیرین مسکن ساز در حال اجرای تفاهم نامه ای هستیم تا مسکن اجتماعی را به آنها واگذار کنیم. مسکن اجتماعی در هفته دولت رونمایی می شود.

واحدی در خصوص مسکن ویژه تهرانسر گفت: 3 هزار و 595 نفر متقاضی بودند که از این میان 1254 نفر انصراف دادند و تاکنون 120 نفر هم قسط سوم و چهارم خود را پرداخت نکرده اند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اینکه در سه ماه اخیر پیشرفت فیزیکی حدود 50 درصدی را در مسکن تهرانسر داشتیم، افزود: برای پاییز 540 واحد به اتمام می رسد و در اسفندماه ساخت 500 واحد تمام می شود. بنابراین تا خرداد 94 تمام واحدهای مسکن تهرانسر تحویل داده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در فاز دوم 1015 واحد در قالب جذب فراخوان واگذار خواهد شد، گفت: در این فراخوان طراحی فضاهای تجاری و دیگر امکانات هم در نظر گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.