چهارشنبه، ۱۴ اسفند ۹۸ - ۰۶:۴۵
خواص پرتغال باعث پیشگیری از دیابت

آیا خواص پرتغال باعث پیشگیری از دیابت می شود ؟ این موضوعی پژوهشی علمی است که پژوهشگران کانادایی در بررسی جدید خود دریافتند…

آیا خواص پرتغال باعث پیشگیری از دیابت می شود ؟ این موضوعی پژوهشی علمی است که پژوهشگران کانادایی در بررسی جدید خود دریافتند که نوعی مولکول در پرتقال وجود دارد، که می‌تواند به پیشگیری از بیماری قلبی و دیابت کمک کند.

به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه اُنتاریو UWO شاید مصرف دو لیوان آب پرتقال در روز بتواند مشکل اضافه وزن را برطرف کند و خطر ابتلا به بیماری قلبی و دیابت را کاهش دهدـ

پژوهشگران دانشگاه وسترن انتاریو در بررسی‌های خود، مولکولی را در پرتقال‌های شیرین و نارنگی یافته‌اند که نوبیلتین Nobiletin نام دارد و می‌تواند اضافه وزن و عوارض ناشی از آن مانند بیماری قلبی و دیابت را برطرف کند.

پژوهشگران در این بررسی نشان دادند موش‌هایی که با رژیم غذایی حاوی چربی و کلسترول بالا تغذیه شده‌اند، با دریافت نوبیلتین، لاغرتر می‌شوند و سطح مقاومت بدن آنها در برابر انسولین نیز کاهش می‌یابد.

خواص پرتغال باعث پیشگیری از دیابت

دکتر موری هاف Murray Huff استاد دانشگاه وسترن انتاریو گفت: هدف ما از این پژوهش، اثبات اثر نوبیلتین بود. ما در این پژوهش نشان داده‌ایم که نوبیلتین می‌تواند آثار منفی ناشی از اضافه‌ وزن مانند بیماری قلبی و دیابت را در موش‌هایی که به این مشکلات مبتلا هستند، کاهش دهد.

هاف و گروهش هنوز نتوانسته‌ اند نحوه عملکرد نوبیلتین را دقیقا توضیح دهند. فرضیه آن ها این است که احتمالا مولکول در مسیری حرکت می‌کند که وظیفه تنظیم چربی را در بدن بر عهده دارد. این تنظیم کننده موسوم به پروتئین کیناز وابسته به AMP مکانیسمی را در بدن راه‌اندازی می‌کند که چربی را برای تولید انژری می‌سوزاند و ساخت چربی را متوقف می‌کند.

در هر حال هنگامی که پژوهشگران، اثر نوبیلتین را بر موش‌هایی که پروتئین کیناز AMP با اصلاح ژنتیکی از بدن آنها حذف شده بود، بررسی کردند، اثرات مشابهی را دیدند.

هاف در خصوص خواص پرتغال و پیشگیری از دیابت گفته؛ موضوعی که هنوز برای ما حل نشده باقی مانده، نحوه عملکرد نوبیلتین است.

اگرچه عملکرد نوبیلتین هنوز ناشناخته مانده اما نتایج این پژوهش، از اهمیت بالینی بسیاری برخوردار است زیرا نشان می‌دهد که نوبیلتین، تداخلی با عملکرد داروهای دیگر ندارد و کار خود را با توجه به سیستم کیناز AMP انجام می‌دهد که در این میان پژوهشگران قصد دارند در مرحله بعد، این بررسی را روی انسان انجام دهند و اثرات آن را بر انسان مشاهده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *