شنبه، ۳۰ شهریور ۹۸ - ۰۵:۱۷
سازه سنگی استون هنج، رایانه باستانی اخترشناسی

پژوهش های تازه دانشمندان دانشگاه آدلاید در استرالیا نشان می دهد که ساختار هندسی سنگهای «استون هنج» در واقع می تواند یک نوع…

پژوهش های تازه دانشمندان دانشگاه آدلاید در استرالیا نشان می دهد که ساختار هندسی سنگهای «استون هنج» در واقع می تواند یک نوع رایانه ی باستانی باشد. استون‌هنج Stonehenge یادمانی پیشاتاریخی است که در کشور انگلستان و در شهرستان ویلتشایر واقع شده و این اثر باقی‌مانده از دوران عصر برنز و دوران نوسنگی است و براساس تاریخ‌گذاری رادیوکربن ۲ تا ۳ هزار سال قبل از میلاد قدمت آن تخمین زده شده است. در ادامه با میهن پست همره شوید.

در این میان دانشمندان مدتهاست گمان می کنند این سنگهای رو به آسمان در واقع رایانه های اخترشناسی غول پیکر هستند. اما همگان با این تصور موافق نبوده اند. اما حالا تیمی از دانشمندان دانشگاه آدلاید در استرالیا با ارایه آمار و ارقام ثابت کرده اند برخی از قدیمی ترین سنگهای ایستاده با هدف از پیش تعیین شده ای برای بیگانگان آن هم با توجه به حرکات خورشید و ماه ساخته شده و شکل گرفته اند.

این سنگهای ایستاده بیش از ۵ هزار سال پیش و در اواخر عصر نوسنگی و اوایل عصر برنز ساخته شده اند. ابعاد این سنگها متنوع است به طوریکه از ۹ تا ۴۵۰ متر پهنا متفاوت هستند.

مهمترین سنگهای ایستاده «استون هنج» هستند که در بریتانیا واقع شده اند و جالب اینکه ساخت آنها به پیش از اهرام ثلاثه مصر باز می گردد. تصور می شود حدود ۱.۵ روز – انسان صرف ساخت این سازه های سنگی شده است.

با توجه به ساختار کلی سازه سنگی استون هنج مردم از قدیم بر این است که این سنگهای مرموز برای نمایش دنیای بیگانه اعماق فضا آن هم با توجه به جابجایی خورشید و ماه در آسمان زمین ساخته شده اند.

دانشمندان از دهه ۶۰ میلادی متوجه شدند این سنگهای ایستاده به جز رصدخانه های باستانی، در واقع می توانند رایانه های ابتدایی هم محسوب شوند. با این حال هیچ گاه این امکان فراهم نشده بود که مشخص شود این سنگها به طور تصادفی در این وضعیت خاص قرار نگرفته اند.

حالا دانشمندان دانشگاه آدلاید با استفاده از آنالیزهای دو و سه بعدی متوجه شده اند که مجموعه سنگهای ایستاده دیگری نظیر آنچه که در اسکاتلند رو به آسمان قرار گرفته اند تمرکزی از همترازی خورشید و ماه را نشان می دهند و به همین دلیل حالا می توان با قاطعیت گفت این این سنگها و البته استون هنج رایانه های واقعی هستند.

[highlight]منبع[/highlight]   dailymail

یک دیدگاه برای “آیا سازه سنگی استون هنج، رایانه باستانی اخترشناسی بوده است ؟”

  1. نادیا گفت:

    واقعا این پست جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.