شنبه، ۲۸ تیر ۹۳ - ۰۸:۳۹

دکتر سیروس زینلی ،در پاسخ به سوالی درباره اجباری شدن مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج برای تمام زوج‌ها، گفت: ظاهرا برخی مسوولان می‌گویند…

دکتر سیروس زینلی ،در پاسخ به سوالی درباره اجباری شدن مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج برای تمام زوج‌ها، گفت: ظاهرا برخی مسوولان می‌گویند همه زوج‌ها باید مشاوره ژنتیک انجام دهند. حتی سازمان بهزیستی درصدد تصویب طرحی در مجلس در این زمینه است. ما به شدت مخالف این قضیه هستیم.

وی در این باره گفت: حرف ما آن است که آیا لازم است یک ماشین سالم که تازه از کمپانی تحویل گرفته شده، جهت چکاپ به تعمیرگاه برده شود؟ آیا این موضوع غیر از تحمیل هزینه اضافی نتیجه دیگری دارد؟ از طرف دیگر چطور می‌توان فهمید که این ماشین مشکل دارد یا خیر؟ زن و شوهری که هیچ یک از آنها مشکلی ندارند، با انجام مشاوره ژنتیک به چه چیزی خواهند رسید؟

زینلی با تاکید بر آنکه قطعا مشاوره معجزه‌گر و جادوگر نیست، افزود: مشاوره یعنی آنکه از زوج‌ها یک سری سوالاتی پرسیده شود که آیا بیماری خاصی در افراد خانواده آنها وجود داشته یا خیر و در صورت مثبت بودن پاسخ آیا این افراد در معرض خطر هستند یا خیر. به جز بیماری تالاسمی که تمام زوجین مورد آزمایش قرار می‌گیرند، در مورد هیچ بیماری دیگری نیازی نیست که تمام زوج‌ها آزمایش دهند. بنابراین به جز تالاسمی، برای مابقی موارد باید ضرورت وجود داشته باشد که دختر و پسر قبل از ازدواج مشاوره ژنتیک انجام دهند.

وی در این باره ادامه داد: در جلسه‌ای در وزارت رفاه این مسایل را توضیح دادیم که مشاوره ژنتیک ضرورت قبل از ازدواج برای تمام افراد نیست و تنها موارد خاص باید مورد این مشاوره‌ها قرار گیرند. در موارد سابقه سقط مکرر، مرده‌زایی، کندذهنی، نابینایی، ناشنوایی و… در خانواده و بررسی سوابق فامیلی باید زوج‌ها قبل از ازدواج جهت مشاوره اقدام کنند.

زینلی افزود: در کشورهای پیشرفته مانند انگلیس فرد تحت نظر یک پزشک است و پزشک بر اساس اطلاعاتی که از دختر و پسر دارد، موارد مورد نیاز را جهت آزمایش ژنتیک معرفی می‌کند. البته غربالگری دوره بارداری برای همه است. مثلا در خانواده‌ای که بیمار هموفیل دارند، خواهر، خاله‌ها و سایر اقوام این بیمار باید چک شوند.

وی گفت: درمجموع مشاوره ژنتیک را برای همه توصیه نمی‌کنیم. اما زن و شوهری که بیماری‌ در خانواده‌شان سابقه داشته است باید جهت مشاوره مراجعه کنند، درغیر این صورت اشتباه بزرگی مرتکب می‌شوند. اما باز هم تاکید می‌کنم که مبحثی تحت عنوان آزمایش و مشاوره ژنتیک عمومی نداریم.

زینلی در عین حال گفت: نیازمندان به مشاوره ژنتیک نیز لازم است جهت انجام مشاوره به مراکزی که تخصص مشاوره ژنتیک دارند، مراجعه کنند. اگر آزمایشگاهی مشاوره ژنتیک انجام می‌دهد و تاکید دارد که زوج مربوطه حتما در همان آزمایشگاه، آزمایش‌هایشان را انجام دهند باید شک کرد که شاید آن آزمایشگاه به دنبال منبعی برای پول درآوردن است و به همین دلیل بهتر است زوج مربوطه، نتیجه مشاوره را در مرکزی دیگر نیز چک کنند.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.