جمعه، ۲۸ مهر ۹۶ - ۱۱:۱۱
تشعشعات خورشیدی و جنگ هسته ای

آیا می دانید فعالیت خورشید آمریکا و روسیه را در آستانه جنگ هسته ای قرار داد ؟! بله درست است یک تحقیق جدید…

آیا می دانید فعالیت خورشید آمریکا و روسیه را در آستانه جنگ هسته ای قرار داد ؟! بله درست است یک تحقیق جدید نشان داده که اگر کارشناسان فعالیت خورشید در سال ۱۹۶۷ را بررسی نکرده بودند، ممکن بود جنگ سرد به یک چالش نظامی مخرب و در نهایت یک جنگ هسته‌ای ختم شود. که در این میان این اطلاعات بدست آمده توسط کارشناسان آب‌وهوای فضابود که از نبرد هسته‌ای بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی جلوگیری کرد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

در یک اشتباه عجیب و بزرگ در مه سال ۱۹۶۷ میلادی نیروی هوایی آمریکایی در حالی خود را برای یک جنگ هوایی و البته جنگ هسته ای با روسیه آماده می کرد که مقامات این کشور تصور می‌کردند رادارهای نظارتی این کشور در نیمکره شمالی توسط شوروی برای حمله ای احتمالی از جانب این کشور مختل شده اند.

موضوعی که با دریافت اطلاعات کاملتری به زودی منتفی شد و اطلاعاتی که دانشمندان فضا در آن زمان ارائه کردند، باعث شد تا از یک رویداد فاجعه‌بار هسته‌ای جلوگیری شود.به گفته کارشناسان، در آن زمان یک توفان خورشیدی عظیم باعث بروز اختلال در ارتباطات رادیویی و راداری شده بود.

با این حال و در جریان این واقعه  و یا بهتر بگوییم یک اشتباه فاحش نظامی این نخستین بار بود که کارکنان سابق نیروی هوایی آمریکا که در پیش‌بینی و تحلیل توفان خورشیدی شرکت داشتند، این رویداد را با جزئیات برای عموم شرح داده‌اند.

تشعشعات خورشیدی و جنگ هسته ای

رادارهای نظامی آمریکا در جنگ سرد

دلورس کنیپ فیزیکدان فضایی دانشگاه کلورادو در خصوص این رخداد و اشتباه بزرگ تاریخی گفته است:

در آن زمان اطلاعات کمی در مورد تاثیر احتمالی توفان خورشیدی بر روی زمین وجود داشت و دلیل اصلی آن هم عدم اطلاع در خصوص تاثیرات خورشید بر روی رادارهای نظامی و نبود امکانات پیشرفته برای درک این مسئله بود به شکل امروزی، این واقعه یک نمونه کلاسیک از ضرورت تحقیقات هوافضا و علوم زمین‌شناسی برای امنیت ملی است.

با این رخداد و اشتباه تاریخی ارتش آمریکا در اواخر دهه ۱۹۵۰ کار بررسی آب‌وهوای فضا و فعالیت خورشیدی را برای مشاهده اختلالات در جو بالایی زمین و میدان مغناطیسی آغاز کرد. در دهه ۱۹۶۰، یک بخش جدید نظارت در سرویس هواشناسی نیروی هوایی شکل گرفت که بطور منظم خورشید و جرقه‌های خورشیدی را بررسی می‌کرد.

البته باید گفت که این بخش از شبکه‌ای از رصدگرها در مناطق مختلف آمریکا و خارج از کشور برای ارائه اطلاعات منظم به کارشناسان هواشناسی فضا در مرکز فرماندهی نوراد استفاده می‌کرد. نوراد یک سازمان مشترک بین آمریکا و کانادا است که فضای هوایی بالای کل قاره آمریکای شمالی را کنترل و حفاظت می‌کند.

تشعشعات خورشیدی و جنگ هسته ای

تصویری از زبانه های تشعشعات خورشیدی به سمت کیهان

بنابراین تا سال ۱۹۶۷، رصدخانه‌ها هر روز اطلاعات را بطور مستقیم برای کارشناسان هواشناسی فضای نوراد می‌فرستادند. در روز ۱۸ مه آن سال، گروه بزرگ و غیرعادی از لکه‌های خورشیدی و میدان‌های مغناطیسی قدرتمند در یک بخش خاص از خورشید شکل گرفتند و پنج روز بعد، یک جرقه خورشیدی اتفاق افتاد. رصدخانه‌های کلورادو و نیومکزیکو این جرقه را با چشم غیرمسلح مشاهده کردند؛ اما رصدخانه رادیویی ماساچوست گزارش داد که سطوح چشمگیری از امواج رادیویی از خورشید منتشر شده بود. کارشناسان پیش‌بینی کردند که یک توفان ژئومغناطیسی عظیم در سراسر جهان طی ۳۶ تا ۴۸ ساعت بعدی اتفاق می‌افتد.

در جریان این توفان خورشیدی، رادارهای سه موقعیت سیستم هشدار اولیه موشک بالستیک آمریکا مختل شدند که در سیاسیت و قوانین نظامی هرگونه حمله به این رادارها مصداق اعلان جنگ است که در آن زمان رونالد اسنایدر یکی از کارشناسان خورشید در مورد امکان تاثیرگذاری این توفان خورشیدی را بر سه ناحیه گزارش کرده بود؛ چرا که رادارهای مذکور در زیر نور خورشید قرار داشتند و تابش‌های رادیویی را دریافت کرده بودند که به این طریق، شوروی از اتهام حمله مُبرا شد و در عوض خورشید به عنوان متهم اصلی مشخص شد.

[highlight]منبع[/highlight]  space

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.