شنبه، ۰۷ تیر ۹۳ - ۱۱:۵۴

اخیرا از زمانی که مراکز دولتی و رسمی، سفارش به کاهش میزان مصرف نمک از۲۳۰۰ میلی‌گرم به ۱۵۰۰ میلی‌گرم یا کمتر کرده اند،…

namak1 آیا نیازی به مصرف نمک نداریم؟

اخیرا از زمانی که مراکز دولتی و رسمی، سفارش به کاهش میزان مصرف نمک از۲۳۰۰ میلی‌گرم به ۱۵۰۰ میلی‌گرم یا کمتر کرده اند، این موضوع مردم را بیدار کرده است

این کاهش، کاملا قابل توجه بوده وعلتهای  آن هم مشخص است. آمریکاییها غذاهای زیادی با نمک زیادمصرف می‌کنند. با اینکه نمک ماده‌ معدنی حیاتی برای بدن است، مطمئنا هر چیز خوبی هم، اندازه‌ای دارد.

غذاهای پر نمک، همان غذاهای بسته بندی شده‌ای هستند که در میان قفسه‌های سوپر مارکت‌ها پیدا می‌شوند. اقلامی مثل سوپها، سس‌ها، غذاهای منجمد، آجیلهای نمکین و چیپس گوجه فرنگی، مقصرهای اصلی هستند.

همیشه اطلاعات برچسب ترکیبات غذایی را از نظر میزان نمک بررسی کنید. حتما تعجب می‌کنید اگربدانید که بسیاری از این موادغذایی، کل نمک مورد نیاز در شبانه روز را در یک وعده وارد بدن می‌کنند!

فست فود هم سرشار از نمک است، پس اگر زیاد فست فود می‌خورید حواستان باشد!

با انتخاب بیشتر مواد غذاییتان از غذاهای تازه فراوری نشده و سبزیجات، تمام سدیم موردنیاز بدنتان را از مواد معدنی طبیعی تامین کنید.

اگر می‌خواهید کمی نمک به غذایتان اضافه کنید، یادتان باشد که همه‌ی نمک‌ها یکی نیستند. نمک سفید معمولی که به راحتی قابل دسترس است، تنها حاوی سدیم کلرید است و بقیه‌ی مواد معدنی از آن حذف شده‌اند.

در مقایسه با نان سفید، برنج سفید یا شکر سفید که آنها هم با تغییرات مصنوعی به این شکل رسیده اند، به سختی می‌توان گفت که این نوع نمک مفید است. بنابراین سعی کنید نمک سلتیک یا هیمالیایی که طبیعی‌تر است و طعم تصفیه نشده ای دارند مصرف کنید و مقدار کمی نمک سفید میل کنید.

حالا چنانچه از مصرف نمک اجتناب می‌کنید، بخاطر داشته باشید که نمکهای طبیعی، سدیمشان کمتر از نمک طعام سفید نیست. پس برای مزه دار کردن غذاها، بیشتر از مواد گیاهی و ادویه جات استفاده کنید.

رابطه‌ی نمک و فشار خون

مصرف بالای نمک، با فشار خون بالا رابطه‌ی مستقیم دارد و می‌تواند شرایط سلامتی خطرناکی ایجاد کند، و خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته و بیماری‌های کلیوی را افزایش دهد.

تست فشار خون، یکی از معاینات معمول پزشکی است. وسیله‌ی قابل بادشدنی به دور بازویتان پیچیده می‌شود و پرستار با گوشی پزشکی گوش می‌دهد تا بتواند فشارتان را تشخیص دهد، که معمولا تنها حدود یک دقیقه طول می‌کشد.

دو عدد به شما گفته می‌شود، فشار سیستولی و دیاستولی. این اعداد، جریان خون را در زمان انقباضات قلبی، و فشار اندازه گیری شده بین هر ضربان قلب را نشان می‌دهند.

حالت نرمال ۱۲۰ (سیستولی) و۸۰ (دیاستولی) می‌باشد. هنگامی که عدد سیستولی بین ۱۲۰ تا ۱۳۹، یا عدد دیاستولی بین ۸۰ تا ۸۹ باشد، دچار فشار خون اولیه شده‌اید. ارقام بالاتر می‌توانند مرحله‌ی ۱ و۲ فشار خون بالا را نشان دهند.

اگر فشار خون اولیه یا فشار خون بالا دارید، پزشکتان به شما توصیه خواهد کرد که تغییراتی در روش زندگیتان مانند کاهش مصرف نمک، ورزش، دوری از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، و درصورت لزوم، کم کردن وزنتان ایجاد کنید.

سلولهای حس چشایی می‌توانند در زمان کوتاهی به مصرف کم نمک عادت کنند. صبور باشید. بدین ترتیب غذاهایی که دوست داشتید پر از نمک باشند، بزودی بنظرتان خیلی شور خواهند بود و شما طعم حقیقی غذاهایی را که بعلت نمک بالا قابل تشخیص نبودند را درک خواهید کرد!

منبع-http://fitnessmagazine.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *