دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۴۱

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله العظمی جوادی آملی در مراسم رونمایی از ریزترین قرآن جهان، که ظهر یکشنبه در مؤسسه علوم وحیانی…

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله العظمی جوادی آملی در مراسم رونمایی از ریزترین قرآن جهان، که ظهر یکشنبه در مؤسسه علوم وحیانی اسراء در قم برگزار شد، از سازندگان ریزترین قرآن طلا کوب جهان تقدیر کرد.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم، با اشاره به مفهوم نزول گفت: فرق آن نزولات آسمانی و نزول قرآن این است که یکی نزول ملکی و یکی نزول ملکوتی است؛ یک وقت ممکن است کشاورزی باران ها را جمع آوری و زمینی را آبیاری کند، اما گاهی نیز هنرمندی مانند سازنده این قرآن نفیس، با یک هنرمندی خاصی، قرآن که حبل المتین است را ارج می‌نهد.

آیت الله جوادی آملی به اقدام سال‌های گذشته جاهل آمریکایی در سوزاندن قرآن اشاره کرد و گفت: یک روز گالیله که دانشمندی بزرگ و استاد دانشگاه بود را به دادگاه می‌کشانند و یک روز قرآن که کتاب آسمانی است را می‌سوزانند؛ این افراد هم با علم و دانش و هم با دین و هم با مردم دشمن هستند.

وی گفت: کسانی که این طناب آویخته بین خدا و انسانها (قرآن) را زرین کرده و آن را در دسترس مردم قرار می‌دهند، جایگاهی والا دارند.

این مرجع تقلید به یکی از اهداف مهم سازنده ریزترین قرآن جهان برای مقابله فرهنگی با جاهل آمریکایی قرآن سوز اشاره کردن وافزود: این قبیل کارها رسوم باطل و قرآن سوزی را رفته رفته از بین خواهد برد.

آیت الله جوادی آملی تأکید کرد: قرآن کریم، حبل المتین و طنابی است که یک طرف آن دست خدا و طرف دیگر آن دست مردم است و کسی که آن را تزئین کرده و توجه مردم را به آن جلب می کند، ارزش فراوان دارد.

بر اساس این گزارش؛ هنرمند اصلی این اثر، رائین اکبر خانزاده است که کل متن قرآن کریم را به صورت بسیار ریز در دو صفحه 12 در 16 سانتیمتری با طلای ناب حکاکی کرده است.جلد این قرآن نفیس، از طلا، نقره، برلیان و انواع جواهرات ساخته شده و عبدالله زاده کار ساخت آن را انجام داده است.

به گفته رائین اکبرخانزاده یک گروه 8 نفره به سرپرستی آقای عبدالله زاده، کار ساخت جلد این قرآن نفیس را انجام داده اند؛ وی اضافه کرد که قسمت زیادی از هزینه ساخت این قرآن نفیس را خانم عزیزی بدون هیچ چشم داشتی تقبل کرده است.

متن قرآن رونمایی شده آنقدر ریز است که حتما باید با تلسکوپ یا ذره بین آن را مشاهده کرد، اما رائین اکبرخانزاده که تأکید دارد، “همانگونه که در روایات داریم، دیدن قرآن نور چشم را زیاد می‌کند”، این قرآن را با چشم عادی نوشته است.

اکبرخانزاده با بیان این که کار ساخت و حکاکی این اثر گرانقدر 2500 ساعت زمان برده است، در خصوص اهداف خود از انجام این کار گفت: چندی پیش یک جاهل آمریکایی به قرآن بی حرمتی و ورق های قرآن را آتش زد و از این رو من خواستم با ساختن این قرآن به دنیا نشان دهم مسلمانان آن قدر برای قرآن احترام قائلند که حاضرند برای آن چنین کاری هزینه های سنگینی را نیز بپردازند؛ در حقیقت خواستم با انجام این کار یک مشت فرهنگی بر دهان اهانت کنندگان به ساحت قرآن کریم زده باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.