یکشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۲۱

به گزارش ایرنا از مرکز خبر حوزه، این مرجع تقلید عصر شنبه در دیدار رییس و اعضای اتاق بازرگانی ایران با وی، با…

به گزارش ایرنا از مرکز خبر حوزه، این مرجع تقلید عصر شنبه در دیدار رییس و اعضای اتاق بازرگانی ایران با وی، با تاکید بر اینکه کشور از ظرفیت سرمایه گذاری عظیمی برخوردار است، تصریح کرد: کشور می تواند بدون نفت نیز زندگی کند و اکنون باتلاق یارانه ها درست شده است که خدا می داند چه بر سر ملت و کشور می آورد.

وی با اشاره به اینکه برخی می گویند مردم به حرف علما گوش نکرده اند و از دریافت یارانه انصراف ندادند، ابراز داشت: بالاخره نیمی از جامعه که به یارانه نیاز دارند و آن ها به حرف ما گوش کردند و انصراف ندادند؛ حداقل آن هایی که به حرف ما گوش دادند را نیز بگویید.

آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری سخنانش با بیان اینکه مشکلات اقتصادی کشور به عقیده من علل زیادی دارد، اظهار داشت: یکی از مشکلات این است که صدای اتاق بازرگانی در کشور بلند نیست و حضور در صحنه ندارد.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی باید بیش از این در صحنه و رسانه ها حضور داشته باشد، تصریح کرد: اتاق بازرگانی باید با نمایندگان مجلس دست به دست هم دهند تا صدای خود را به گوش همه برسانند و تا مادامی که اتاق بازرگانی گاهی صحبت کند و صدایش در سطح جامعه پخش نباشد، به جایی نخواهد رسید.

وی با ابراز تاسف از اینکه فرهنگی در دولت ها حاکم است که نباید چیزی را از دست بدهند، گفت: دولت خیال می کند عظمتش بر این است که همه امور را در دست داشته باشد در حالی که در اروپا همه امور و مسائل در اختیار مردم است و این فرهنگ دولتی باید اصلاح شود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه گاهی شنیده می شود 5 درصد از سهام بخشی را به بورس دادند، تصریح کرد: با شنیدن این خبر این گونه انسان برداشت می کند که دولت از روی اجبار و اکراه بخشی را به مردم واگذار کرده است و افراد صاحب نظر اقتصادی در جامعه باید مسائل را به دولت بگویند.

آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه دولت ها چوب لای چرخ سرمایه گذاران می گذارد و مثل اینکه بخش خصوصی را از خودشان نمی دانند، ابراز داشت: دولت ها متاسفانه با بخش خصوصی همکاری نمی کنند و هر دو طرف باید همکاری کنند تا رونق اقتصادی شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه مردم را باید در صحنه اقتصاد کشور سهیم کرد، افزود: مردم به دلیل برخی موانع اداری روی به ساخت و ساز می آورند که این مساله نیز سرمایه گذاری محسوب نمی شود.

این مرجع تقلید همچنین تصریح کرد: فرهنگ عمومی جامعه باید اصلاح شود چراکه برخی افراد خیال می کنند اگر پولی برای ثروت مندان حاصل می شود مشکل دارد در حالی که این پول بیرون از کشور نمی رود و مالیاتش نیز پرداخه می شود و اشتغال و تولید را نیز رونق می دهد.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه پولی که در راستای اشتغال و تولید صرف شود به ضرر کشور نیست، تاکید کرد: رسانه ها باید برخی فرهنگ های حاکم بر جامعه را اصلاح کنند و بنده ترسی ندارم از بیان این مطالب؛ بنده برخی خطوط حاکم بر جامعه را شکسته ام و برخی فرهنگ ها باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه در وضعیت اقتصادی نامناسب ممکن است برخی اتفاقات روی دهد، تصریح کرد: برای حفظ نظام و اسلام باید اقدامات بهتری صورت گیرد.

همچنین ˈغلامحسین شافعیˈ رییس اتاق بازرگانی ایران در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور و مشکلات بخش خصوصی، بر وفاق قوای سه گانه و بخش خصوصی در راستای رونق اقتصاد تاکید کرد و گفت: اتاق بازرگانی ایران مساله اقتصاد مقاومتی را در راستای مطالبات رهبر معظم انقلاب مجدانه پیگیری خواهد کرد.

اعضای اتاق بازرگانی کشور امروز در سفر به شهر مقدس قم با حضرات آیات مراجع تقلید ˈلطف الله صافی گلپایگانیˈ و ˈناصر مکارم شیرازیˈ دیدار و گفت و گو کردند. ک/1

553 /

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.